Soul/Pchjongjang - KLDR dnes oznámila, že uvádí armádu do nejvyšší pohotovosti a bude připravena zahájit operace. Pchjongjang zároveň varoval USA před "hrozivou katastrofou". Reagoval tak na přesun amerických vojenských plavidel včetně jedné letadlové lodi do jihokorejského přístavu, napsala agentura Reuters.
Severní Korea tak po zmírnění napětí opět vystupňovala rétoriku proti USA a Jižní Koreji, které obviňuje z rozdmýchávání nepřátelství.
Komunistická KLDR často hrozí útokem svým nepřátelům, ale dosud jen zřídka své hrozby uvedla ve skutek. Nepřátelská rétorika je podle mínění analytiků především prostředkem, jak prosadit domácí a mezinárodní politickou agendu.
Spojené státy mají v Jižní Koreji rozmístěno asi 28.500 vojáků a pravidelně pořádají s jihokorejskými spojenci vojenská cvičení. Podle prohlášení USA letadlová loď George Washington společně se skupinou amerických plavidel míří na běžné vojenské cvičení, kterého by se mělo účastnit i Japonsko.
Letos v březnu KLDR vyhrotila krizi na Korejském poloostrově po zpřísnění sankcí Rady bezpečnosti OSN za další severokorejský jaderný test. KLDR tehdy oznámila, že se nadále necítí být vázána příměřím, kterým skončila korejská válka v letech 1950 až 1953, a pohrozila jaderným útokem na USA a Jižní Koreu. Postupně ale napětí opadalo a v srpnu rozhovory mezi oběma korejskými státy vedly ke znovuotevření společné průmyslové zóny Kesong, kterou v dubnu KLDR uzavřela.
KLDR začne střílet vším, co má
Vojenský analytik Lukáš Visingr k situaci v rozhovoru pro Lidovky.cz před časem řekl: "KLDR válku vyhrát nemůže, a proto se hodně mluví o tom, že do ozbrojeného konfliktu nikdy nepůjde. Na druhou stranu, to samé se kdysi říkalo i o Hitlerovi. Tato kalkulace je tedy dost ošemetná. Nemyslím si, že by KLDR chtěla válku záměrně začít, ale ozbrojený konflikt může vzniknout i nechtěně. Situace je totiž natolik napjatá a vyhrocená, že někomu můžou prostě selhat nervy a vystřelí, druhá strana to špatně pochopí, bude následovat nějaká odpověď, další reakce, až z toho bude plnohodnotná válka. KLDR nebude mít co ztratit a poslední odpovědí bude plný útok, i když Severokorejci budou vědět, že to je to poslední, co udělají. Nabízí se to, co řekl Joseph Goebbels v dubnu 1945: Odejdeme, ale pořádně za sebou práskneme dveřmi!"
"KLDR má nepochybně k dispozici stovky balistických raket krátkého dosahu (do 1000 km), a přestože pro ně nemá jaderné hlavice, tak jistě vlastní i arzenál chemických a biologických zbraní, nehledě k tomu, že i konvenční hlavice pro rakety dokážou napáchat velké škody. Každopádně lze předpokládat, že kdyby došlo na nejhorší, tak KLDR by začala střílet vším, co má, do všech stran, tedy nejen na Jižní Koreu, ale určitě i na Japonsko a dost možná také na Čínu a Rusko. Civilní ztráty by pak mohly jít do milionů," pokračuje analytik.
"Doktrína severokorejské armády je odvozená od sovětské doktríny tzv. hloubkové operace. Můžeme si to představit na tom, jak Sověti útočili u Stalingradu nebo na Berlín, to znamená na začátku zničující dělostřelecká příprava a potom masivní nástup tanků a mechanizované pěchoty, která prolomí nepřátelské linie a postupuje do hloubky. Invaze by byla asi podpořena nějakými výsadky ze vzduchu a moře a aktivací spících agentů v Jižní Koreji," dodal Visingr.
Související
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
Severní Korea (KLDR) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák