Austrálii dál trápí rozmary. Někde hrozí záplavy, jinde dál hoří

Prudké lijáky způsobily záplavy ve státě Queensland na severovýchodě Austrálie. Na jihovýchodě kontinentu naopak nadále zuří požáry, které nyní ohrožují hlavní město Canberru.

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg
doporučujeme

V okolí města Townsville v Queenslandu spadlo v uplynulých 24 hodinách místy přes půl metru vody. Ta na několika místech přerušila silniční a železniční spojení, záchranáři museli z vodního proudu vyprošťovat nejméně jednoho řidiče. Podle televize ABC muselo první den australského školního roku zůstat zavřeno přinejmenším osm škol.

Záplavám čelí stejný region, který téměř přesně před rokem postihla stoletá povodeň. Tak vysoký vzestup hladin řek se nicméně podle australského meteorologického úřadu (BOM) nyní neočekává. Pro místní farmáře vydatný déšť naopak představuje úlevu po dlouhém období sucha.

Jih Austrálie se dál potýká s rozsáhlými požáry, které tu zuří od loňského září. Hlavní město Canberru dnes začal ohrožovat oheň, který zapálil vojenský vrtulník vyčleněný na hasičské práce. Při přistání v národním parku Namadgi se od jeho přistávacích světel vzňala suchá tráva, uvedla agentura AP.

Úřady začaly připravovat evakuaci obyvatel jižních předměstí hlavního města, které čelí údajně největšímu nebezpečí požárů od roku 2003. Později během dne byl ale stupeň ohrožení snížen a evakuace odložena.

Od vypuknutí přírodní katastrofy loni v září shořely lesy a keře o celkové rozloze 10,6 milionu hektarů, což je o téměř čtvrtinu více než plocha Česka. Oheň dosud připravil o život 33 lidí a zničil 3000 domů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii přibylo 13.155 nakažených koronavirem, v Mexiku 3400

29.09.2020 08:00 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13.155 nových případů koronaviru, 317 lidí s onemocněním…

"Autobusy byly plné viru." Pozůstalí po obětech covidu-19 chtějí zažalovat…

29.09.2020 07:42 Zamítnutí žalob, nátlak či zastrašování advokátů. Čína se sice s epidemií covid-19 na svém území…

Počet nakažených koronavirem v Indii překonal šest milionů

28.09.2020 09:17 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska…

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama