Austrálii dál trápí rozmary. Někde hrozí záplavy, jinde dál hoří

Prudké lijáky způsobily záplavy ve státě Queensland na severovýchodě Austrálie. Na jihovýchodě kontinentu naopak nadále zuří požáry, které nyní ohrožují hlavní město Canberru.

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg
doporučujeme

V okolí města Townsville v Queenslandu spadlo v uplynulých 24 hodinách místy přes půl metru vody. Ta na několika místech přerušila silniční a železniční spojení, záchranáři museli z vodního proudu vyprošťovat nejméně jednoho řidiče. Podle televize ABC muselo první den australského školního roku zůstat zavřeno přinejmenším osm škol.

Záplavám čelí stejný region, který téměř přesně před rokem postihla stoletá povodeň. Tak vysoký vzestup hladin řek se nicméně podle australského meteorologického úřadu (BOM) nyní neočekává. Pro místní farmáře vydatný déšť naopak představuje úlevu po dlouhém období sucha.

Jih Austrálie se dál potýká s rozsáhlými požáry, které tu zuří od loňského září. Hlavní město Canberru dnes začal ohrožovat oheň, který zapálil vojenský vrtulník vyčleněný na hasičské práce. Při přistání v národním parku Namadgi se od jeho přistávacích světel vzňala suchá tráva, uvedla agentura AP.

Úřady začaly připravovat evakuaci obyvatel jižních předměstí hlavního města, které čelí údajně největšímu nebezpečí požárů od roku 2003. Později během dne byl ale stupeň ohrožení snížen a evakuace odložena.

Od vypuknutí přírodní katastrofy loni v září shořely lesy a keře o celkové rozloze 10,6 milionu hektarů, což je o téměř čtvrtinu více než plocha Česka. Oheň dosud připravil o život 33 lidí a zničil 3000 domů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama