Austrálii dál trápí rozmary. Někde hrozí záplavy, jinde dál hoří

Prudké lijáky způsobily záplavy ve státě Queensland na severovýchodě Austrálie. Na jihovýchodě kontinentu naopak nadále zuří požáry, které nyní ohrožují hlavní město Canberru.

Přidejte svůj názor

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg
doporučujeme

V okolí města Townsville v Queenslandu spadlo v uplynulých 24 hodinách místy přes půl metru vody. Ta na několika místech přerušila silniční a železniční spojení, záchranáři museli z vodního proudu vyprošťovat nejméně jednoho řidiče. Podle televize ABC muselo první den australského školního roku zůstat zavřeno přinejmenším osm škol.

Záplavám čelí stejný region, který téměř přesně před rokem postihla stoletá povodeň. Tak vysoký vzestup hladin řek se nicméně podle australského meteorologického úřadu (BOM) nyní neočekává. Pro místní farmáře vydatný déšť naopak představuje úlevu po dlouhém období sucha.

Jih Austrálie se dál potýká s rozsáhlými požáry, které tu zuří od loňského září. Hlavní město Canberru dnes začal ohrožovat oheň, který zapálil vojenský vrtulník vyčleněný na hasičské práce. Při přistání v národním parku Namadgi se od jeho přistávacích světel vzňala suchá tráva, uvedla agentura AP.

Úřady začaly připravovat evakuaci obyvatel jižních předměstí hlavního města, které čelí údajně největšímu nebezpečí požárů od roku 2003. Později během dne byl ale stupeň ohrožení snížen a evakuace odložena.

Od vypuknutí přírodní katastrofy loni v září shořely lesy a keře o celkové rozloze 10,6 milionu hektarů, což je o téměř čtvrtinu více než plocha Česka. Oheň dosud připravil o život 33 lidí a zničil 3000 domů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Melbourne vykolejil vlak. Zahynuli dva lidé, desítky zraněných

20.02.2020 15:43 Dva lidé přišli o život a desítky dalších utrpěly zranění při dnešním vykolejení vlaku u…

Za vraždou v Brisbane bylo domácí násilí. Hráč rugby zabil tři děti,…

20.02.2020 13:31 Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že jeho krajané jsou "šokováni, zarmouceni a…

Nová etapa boje s koronavirem. Začala dezinfekce peněz, podle vědců…

20.02.2020 13:00 Čínské banky v rámci boje proti šíření nového koronaviru Covid-19 začaly dezinfikovat finanční…

Zemřeli dva cestující z obří lodi, kde se rozšířil koronavirus. První oběť…

20.02.2020 10:11 Aktualizováno V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama