Čína aplikovala experimentální vakcíny statisícům lidí. Hazard, tvrdí západní experti

Čína podává stále většímu počtu lidí vakcíny proti koronaviru, přestože ještě neprošly všemi fázemi testování. Státní firma Sinopharm, která vyvíjí dvě různé vakcíny, je například nabídla zdarma čínským studentům plánujícím vydat se na studium do zahraničí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek proti koronaviru. Nové vakcíny musí projít složitým testováním, které zaručí, že jsou účinné a bezpečné. Ve třetí, klinické fázi testů je vakcína podávána tisícům dobrovolníků a její účinky jsou vyhodnocovány. Čínské firmy mají v závěrečné fázi testování čtyři vakcíny, žádná z nich ale ještě nebyla schválena. V červenci nicméně čínské politické vedení rozhodlo o možnosti nouzového použití ještě neschválených vakcín pro rizikové skupiny.

Třímilionové čínské město Ťia-sing, nacházející se jižně od Šanghaje, podle AP nabízí experimentální vakcínu firmy Sinovac za zhruba 60 dolarů lidem ve věku od 18 do 59 let, kteří patří do ohrožených skupin. Televize BBC ukázala záběry z východočínského města I-wu, kde stovky lidí od časného rána stály před nemocnicí frontu na experimentální vakcínu. Očkování, nabízené s podporou čínské vlády, stojí i tam kolem 60 dolarů.

China National Biotech Group, divize státní firmy Sinopharm, již v uplynulých týdnech poskytla svou neschválenou vakcínu pracovníkům ve zdravotnictví a v přístavech či zaměstnancům čínských firem před odjezdem do zahraničí. Vysoký představitel firmy v září uvedl, že očkování takto dostalo 350.000 lidí.

Nyní firma nabízí vakcínu zdarma lidem studujícím v zahraničí. Zájem o očkování vyjádřilo v internetovém průzkumu více než 168.000 z nich. "Ve městě, kde studuji, je velmi nebezpečná situace, bylo zařazeno do červené zóny," řekla agentuře AP jedna ze studentek, která míří do Polska. "Všichni tu vakcínu chceme."

Podle expertů citovaných AP by vakcína mohla pomoci ochránit před nemocí covid-19 studenty chystající se do Evropy a do Spojených států, kde se nyní koronavirus rychle šíří. Firmy, které očkování nabízejí, ale musí jasně říci, že se jedná o neotestované vakcíny. Zároveň musí pečlivě sledovat zdravotní stav lidí, kterým bude vakcína podána - tak jak tomu je u dobrovolníků při klinických testech.

"Čína tímto přístupem dává světu špatný příklad. Lidé budou vakcínu považovat za efektivní a přestanou se mít na pozoru," uvedl Lawrence Gostin, který vyučuje zdravotní právo na americké Georgetownské univerzitě. Podle něj i malá bezpečnostní rizika mohou mít obrovské dopady, pokud se vakcína podá široké veřejnosti.

Nový typ koronaviru se objevil na přelomu roku právě v Číně; v březnu vládnoucí komunistická strana prohlásila, že má jeho šíření pod kontrolou. Varovala ale, že pravděpodobnost druhé vlny epidemie je velmi vysoká. Čína, která je se zhruba 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatější zemí světa, od začátku pandemie zaznamenala 85.622 případů nákazy, zatímco Česko za stejné období zaregistrovalo 160.112 infikovaných. Mrtvých má Čína 4634, v Česku je 1283 obětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama