Diskriminace muslimů? Indický premiér Módí brání zákon o občanství, vláda spustila kampaň

Indická vláda dnes spustila informační kampaň na obranu svého nového zákona o státním občanství, který podle kritiků cíleně diskriminuje muslimy. Informuje o tom agentura AFP. Největší indická opoziční strana současně ohlásila tichý protest u památníku Mahátmy Gándhího.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Vláda indického premiéra Naréndry Módího na twitteru zveřejnila animovaný film, v němž dva muslimové v diskuzi nad kontroverzním zákonem nakonec dojdou k závěru, že "pokroku v Indii se nedosáhne jinak než mírem a bratrstvím". Video si našlo své příznivce, ale také odpůrce.

Módího kritici se obávají, že zákon ohrozí indickou muslimskou menšinu, která představuje asi 14 procent populace. Už dva týdny se po celé Indii odehrávají protesty, při nichž dosud zahynulo 23 lidí. Pro premiéra, který je spjatý s nacionalistickou a hinduistickou Indickou lidovou stranou (BJP), představují podle AFP demonstrace největší výzvu od jeho zvolení v roce 2014.

Proti zákonu také dnes asi 2000 lidí tiše demonstrovalo u památníku Mahátmy Gándhího v Rádžghátu v Dillí, tedy na místě, kde bylo v roce 1948 podle hinduistického rituálu zpopelněno tělo zavražděné klíčové postavy moderních indických dějin.

zdroj: YouTube

Bývalá dlouholetá vůdkyně opozičního Indického národního kongresu (INK) Sonia Gándhíová, která dnes spolu s expremiérem Manmóhanem Singhem (u moci 2004 až 2014) protest vedla, žádala "obranu ústavy a práv lidí v ní zakotvených". Současný předseda INK Ráhul Gándhí vyzval mladé Indy v Dillí k účasti na demonstraci: "Nestačí se jen cítit jako Ind. V naší době je zásadní ukázat, že jste Ind a že nedopustíte, aby vás zničila nenávist." Další protestní akce se konaly ve městech Béngalúru a Kóčin na jihu Indie.

Nový zákon umožňuje přistěhovalcům hinduistického, křesťanského a jiného vyznání nabýt indického občanství, pokud prokážou, že byli v zemi svého původu pronásledovaní. Nezahrnuje však muslimy, kteří například v indickém státu Uttarpradéš tvoří až 20 procent populace.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Trump míří do Indie. Město postavilo třímetrovou zeď, aby neviděl na…

23.02.2020 14:50 Americký prezident Donald Trump v pondělí přicestuje na dvoudenní návštěvu Indie. Zahájí ji v…

Na nákazu Covid-19 zemřelo v Číně dalších 97 lidí. Situace zůstává vážná,…

23.02.2020 13:33 Aktualizováno Nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2442 lidí. Během soboty…

Zemřel další pasažér z výletní lodi Diamond Princess, nakazil se virem…

23.02.2020 12:49 V Japonsku zemřel třetí pacient nakažený novým koronavirem z výletní lodi Diamond Princess.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama