Epidemie v Číně na ústupu. Počet mrtvých ve zbytku světa rychle stoupá

Zatímco Číně se zřejmě podařilo zastavit šíření nového koronaviru mezi vlastním obyvatelstvem, za hranicemi nejlidnatější země světa rychle přibývají nakažení a mrtví a také drastická opatření proti postupu pandemie a na záchranu strádající ekonomiky.

 Americký prezident Donald Trump dal zelenou krizovému balíčku včetně bezplatného testování pacientů, Evropská komise připravuje zásoby ochranných pomůcek, v Německu se mluví o 40 miliardách eur (1,1 bilionu Kč) pro drobné podnikatele. Itálie dnes v počtu úmrtí lidí nakažených nemocí COVID-19 překonala Čínu, celkově už po celém světě kvůli koronaviru zemřelo téměř 10.000 lidí.

V Itálii zemřelo už 3405 nakažených lidí, z toho 427 za poslední den, v Číně zatím mají celkem 3245 obětí. Španělsko dnes ohlásilo dalších 209 mrtvých, v Íránu se počet mrtvých zvýšil o 149, první úmrtí oznámilo Rusko, Chorvatsko i Mexiko. Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že pokud státy nebudou v krizi jednat solidárně, ohrozí koronavirus miliony životů po celém světě, zejména v nejméně vyspělých zemích.

"Mimořádné časy vyžadují mimořádná opatření," konstatovala šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová v noci na dnešek po neplánované schůzi Rady guvernérů. Banka oznámila, že ve snaze potlačit ekonomické dopady pandemie začne nakupovat dluhopisy a další aktiva v objemu 750 miliard eur (20,9 bilionu Kč).

Ve Spojených státech, kde již počet pacientů s koronavirem překonal 10.000, budou mít lidé nově zajištěno bezplatné testování na nákazu. Záruka je součástí balíčku opatření schváleného ve středu Senátem a následně podepsaného prezidentem Trumpem. Celková hodnota balíčku činí přibližně 100 miliard dolarů (asi 2,5 bilionu korun). Přináší také nemocenské pojištění pro všechny zaměstnance zasažené COVID-19 nebo potravinovou pomoc. Trump dnes také vyzval zdravotnické úřady, aby co nejrychleji schválily použití některých experimentálních léků na koronavirus. Mezi nimi zmínil i remdesivir, který vyvinul tým ve firmě Gilead Sciences, který vede Čech Tomáš Cihlář.

USA se v počtu nakažených a mrtvých dostaly na úroveň Francie či Jižní Koreje, avšak situace je nadále nejvážnější na jihu Evropy. Španělsko dnes ohlásilo 30procentní nárůst počtu mrtvých za poslední 24hodinové období. Celkem země od počátku šíření infekce eviduje 17.147 případů, z toho 767 lidí zemřelo. Ještě více obětí registruje Írán, kde bilance COVID-19 za den narostla o 149 úmrtí na celkových 1284, zatímco pozitivní test mělo v zemi přes 18.000 lidí. Více než 10.000 nakažených a 372 mrtvých evidují ve Francii, po rekordním zvýšení počtu nemocných o 2801 překonalo hranici 10.000 infikovaných i Německo, Británie má zatím 144 obětí a více než 3200 nakažených. Celosvětově se počet infikovaných blíží 230.000.

V mnohých evropských zemích včetně Česka se kvůli zdravotnické krizi prakticky zastavil společenský život a platnost přísných omezení takřka jistě přesáhne původně oznámené dva týdny. Prodloužení karanténního režimu pro 60 milionů obyvatel Itálie už v rozhovoru s listem Corriere della Sera avizoval tamní premiér Giuseppe Conte. Signál v tomto směru vyslala i francouzská vláda, zatímco se rýsuje podobné "uzavření" hlavního města Británie, která ještě k omezení pohybu obyvatel nepřistoupila. Evropský parlament se rozhodl v rámci prevence šíření koronaviru zrušit až do léta svá plenární zasedání ve Štrasburku, na Ukrajině přestávají kvůli epidemii vycházet celostátní noviny, karanténu pro všechny své obyvatele dnes nařídil i Izrael. Kvůli koronaviru byl odložen mezinárodní filmový festival v Cannes, měl se konat v květnu.

Kvůli pandemii nového koronaviru zažívají některé státy nedostatek zdravotnických ochranných pomůcek či ventilátorů na podporu dýchání. Kritická je situace zejména na severu Itálie, kde už nestačí kapacity nejen na jednotkách intenzivní péče, ale ani v márnicích a krematoriích. Evropská komise podle dnešního oznámení vytvoří fond zásob, který bude k dispozici pro akutní situace v členských zemích Evropské unie.

Dramaticky odlišný je v posledních dnech vývoj v Číně, kde šíření nového viru SARS-CoV-2 na konci loňského roku začalo. Země hlásí maximálně desítky nových pacientů denně a v původním epicentru nákazy, tedy ve velkoměstě Wu-chanu, úřady poprvé po měsících neregistrovaly žádný nový případ. Problémem jsou nyní "importované" případy, tedy lidé, kteří měli pozitivní test po příjezdu ze zahraničí.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 1 hodinou

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 6 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy