Hongkong dál vzdoruje Číně. Policie střílela do demonstrantů pepřové projektily, 289 zatčených

Stovky lidí dnes vyšly do ulic v Hongkongu na protest proti odkladu parlamentních voleb a novému kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž policie do davu vystřelila pepřové projektily. Policie pak oznámila, že zatkla na 290 lidí, většinu z nich za nelegální shromažďování.

Demonstrace v Hongkongu, ilustrační foto
doporučujeme

V červenci správkyně Hongkongu Carrie Lamová volby, které se původně měly konat dnes, o rok odložila, což zdůvodnila pokračujícím šířením koronaviru. Rozhodnutí bylo ranou pro prodemokratickou opozici, která si po vyhraných listopadových místních volbách dělala naděje na historický úspěch v hlasování. Pouze polovina ze 70 parlamentních křesel v hongkongském parlamentu je přímo volená. O obsazení zbylých míst rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s pevninskou Čínou. Ta převzala kontrolu nad bývalou britskou kolonií v roce 1997.

"Dnešek měl být náš volební den, musíme klást odpor, bojovat za svůj hlas," uvedla 70letá demonstrantka. "Vraťte mi můj hlas" a "Zkorumpovaní policisté", volali účastníci demonstrace.

Policie podle agentury AP oznámila, že zadržela 289 lidí, většinu z nich za nedovolené shromažďování. Jedna žena byla zatčená za šíření hesel požadujících nezávislost Hongkongu. Policie na své facebookové stránce upozornila, že nový bezpečnostní zákon šíření podobných hesel zakazuje.

Hongkongská vláda večer vydala prohlášení, v němž odsoudila dnešní dění jako "nelegální a egoistické počínání" demonstrantů. "Prioritou Hongkongu je sjednotit se a společně bojovat proti viru," sdělil vládní mluvčí.

Parlamentní volby by byly první poté, co stálý výbor čínského parlamentu koncem června schválil kontroverzní bezpečnostní zákon, který definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu, kteří budou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně. Hongkongská vláda trvá na tom, že parlamentní volby nebyly odloženy z politických důvodů.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Zastánci zákona naopak tvrdí, že přinese stabilitu po loňských protipekingských a prodemokratických protestech.

Na demonstraci dohlížely tisíce policistů. Účastníci pochodu skandovali protivládní slogany "osvoboďte Hongkong", což nový bezpečnostní zákon zakazuje. Agentura Reuters uvedla, že bylo zatčeno i několik prominentních aktivistů včetně Figa Chana z hnutí za občanská práva Civil Human Rights Front a někdejšího zákonodárce Leung Kwok-hunga. Informace se podle Reuters objevila v příspěvku na Chanově facebookové stránce.

Počet protivládních demonstrací v Hongkongu se letos snížil kvůli omezením shromažďování, jež byla zavedena kvůli šíření koronaviru, a kvůli bezpečnostnímu zákonu, který trestá činy, jež Peking považuje za podvratné, separatistické, teroristické či za tajnou spolupráci se zahraničními aktéry.

Koronavirus se v Hongkongu od ledna potvrdil u zhruba 4800 lidí. Denní počty nových případů od června klesly z trojciferných až na jednociferné čísla, píše Reuters. Místní policie žádosti o povolení protestů v uplynulých měsících zamítala. Podle současných protikoronavirových opatření se tam smí shromažďovat maximálně dva lidé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama