Hongkong ve varu. Lidé si připomínají rok od demonstrace s milionovou účastí

Hongkongští aktivisté si dnes v poledne místního času připomněli protestními akcemi v několika nákupních centrech první výročí mohutné prodemokratické demonstrace, která přivedla do ulic odhadem milion lidí. Šéfka místní vlády Carrie Lamová dnes varovala, že Hongkong si nesmí dovolit další "chaos". Podle agentury Reuters se přesto chystají rozsáhlejší protesty.

Hongkong
doporučujeme

Demonstrace, jíž se 9. června 2019 zúčastnilo podle policie 240.000 lidí a podle organizátorů více než milion osob, byla svolána na protest proti návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila.

zdroj: YouTube

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Hongkongská policie v pondělí pozdě večer oznámila, že loni bylo během demonstrací zatčeno téměř 9000 lidí ve věku od 11 do 84 let. Více než 600 jich bylo obviněno z výtržnictví. První z demonstrantů, který byl shledán vinným z výtržnictví, 21letý plavčík byl v květnu odsouzen ke čtyřem rokům vězení.

"Všichni víme, jakými obtížemi jsme si za poslední rok prošli... Musíme se poučit z chyb... Hongkong nemůže už takový chaos snášet," prohlásila dnes hongkongská správkyně Lamová, která je podporována vládou v Pekingu.

Po několikaměsíční pauze způsobené koronavirovou krizí vypukly v Hongkongu prodemokratické protesty opět v květnu. Jejich spouštěčem byl nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu by na základě normy mohly zřídit v Hongkongu úřady dohlížející na národní bezpečnost. Prodemokratičtí aktivisté upozorňují, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Dnes se desítky lidí shromáždily v nákupních centrech po celém Hongkongu a skandovaly slogany jako "Osvoboďte Hongkong". Někteří drželi transparenty s nápisem "Nemůžeme dýchat! Svobodu Hongkongu!" a "Na mladých životech záleží", čímž odkazovali na americké protesty proti policejní brutalitě, jež před nedávnem zažehla smrt černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v Minneapolisu.

zdroj: YouTube

Hongkongští aktivisté uvedli, že ještě dnes plánují rozsáhlejší protesty. Policie na facebooku oznámila, že k udržení pořádku nasadí velké množství svých členů, varovala řidiče, že některé ulice budou možná zablokovány, a vyzvala občany, aby se neúčastnili nepovolených demonstrací, protože jinak jim hrozí zatčení a také nákaza koronavirem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy