Oznámení severokorejského vůdce Kim Čong-una, že jeho země nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, vyvolalo otázky, k jakým testům izolovaný komunistický stát přistoupí. Kim zároveň prohlásil, že Severní Korea brzy předvede novou strategickou zbraň. Podle agentury Reuters jsou Kimovy výroky zatím nejsilnějším náznakem toho, že KLDR by mohla obnovit některé ze zásadních zkoušek, od nichž před dvěma lety ustoupila.
Po letech vývoje jsou severokorejské zbrojní programy natolik pokročilé, že je těžké předvídat, co se bude testovat, řekl Jeffrey Lewis, odborník na jadernou strategii z amerického Centra Jamese Martina. Američtí vojenští činitelé uvedli, že za jednu z nejpravděpodobnějších možností považují to, že Severokorejci vystřelí raketu dlouhého doletu. Podle jiných expertů by to mohl být satelit, nebo by severokorejská armáda mohla nasadit novou ponorku nesoucí balistické rakety, kterou vyvíjí, případně nová mobilní odpalovací zařízení pro své největší raketové střely.
HOLD YOUR HORSES: North Korea's state-run television broadcasts new video of leader Kim Jong Un galloping along snowy trail on visit to sacred mountain with aides. https://t.co/TSQ5ZkqDNk pic.twitter.com/np6vukD6db
— ABC News (@ABC) January 2, 2020
"Jakékoliv testy nebo cvičení, které (Severokorejci) podniknou, jim umožní vyvíjet takové zbraně, které jsou rychlejší, mají delší dolet, jsou spolehlivější a lidé, kteří je obsluhují, získají více zkušeností se zacházení s nimi," připomíná Grace Liuová z Centra Jamese Martina.
V prosinci Pchjongjang oznámil, že provedl dva "velice významné testy" na základně Sohe, kterou v minulosti využíval k vynášení raket do vesmíru. Jejich cílem je vývoj "další strategické zbraně", jež by odrazila jadernou hrozbu ze strany Spojených států, uvedla k tomu také KLDR.
Ačkoliv severokorejští činitelé nezveřejnili, čeho se zkoušky týkaly, Washington a Soul se domnívají, že KLDR pravděpodobně testovala raketové motory možná pro mezikontinentální balistické rakety. Objevily se rovněž spekulace, že Severní Korea vyvíjí lepší raketový motor spalující tuhé pohonné látky.
Ve hře je také možnost, že Severní Korea by mohla chystat atmosférický test jaderné bojové hlavice. Nicméně mnoho analytiků to podle Reuters považuje za málo pravděpodobné, protože by tím Pchjongjang mohl rozzlobit své spojence v Pekingu a Moskvě.
Odborníci se domnívají, že KLDR pokračuje ve výrobě materiálu pro jaderné hlavice a zřejmě si jich bude vytvářet zásoby a zároveň se je bude snažit vyrobit menší. Mohla by prý využít počítačové simulace k vývoji menších a lehčích bojových hlavic, aniž by musela přistoupit k novým jaderným testům.
Severokorejský vůdce si také tento týden postěžoval na "gangsterské sankce a nátlak", kterým jeho země čelí. Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o jaderném odzbrojení KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji loni v únoru.
Související

Severní Korea nasadí proti Ukrajině až 30 tisíc vojáků

Ruská letní ofenziva na Ukrajinu se blíží. Pomáhat mají i tisíce vojáků z KLDR
Severní Korea (KLDR) , Severokorejské zbraně , Kim Čong-un , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
před 2 hodinami

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
před 3 hodinami

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
před 4 hodinami

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
před 5 hodinami

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
před 5 hodinami

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
před 6 hodinami

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
před 6 hodinami

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
před 7 hodinami

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
před 8 hodinami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 8 hodinami

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 9 hodinami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 10 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 11 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 11 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 12 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 12 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 13 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 13 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 14 hodinami
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek