Katastrofu na ostrově White Island bude řešit soud. Kvůli smrti turistů je obžalováno 13 subjektů

Novozélandský úřad pro bezpečnost práce dnes podal žalobu na deset organizací a tři osoby v rámci vyšetřování loňské sopečné erupce na ostrově White Island, která si vyžádala životy 22 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

sopka Whakaari
doporučujeme

Sopka na ostrově White Island vybuchla loni 9. prosince. Na neobydleném sopečném ostrově, který je populárním turistickým cílem, tehdy bylo 47 lidí. Podle agentury AP přítomnost turistů na ostrově vzbudila otázky. Odborníci monitorující seismickou aktivitu totiž už dva týdny před erupcí zvýšili pro ostrov hodnocení bezpečnostního rizika.

zdroj: YouTube

Úřady identitu obžalovaných nezveřejnily, novozélandský výzkumný ústav GNS Science a vládní agentura pro zvládání mimořádných událostí NEMA však uvedly, že jsou mezi obviněnými. Patří k nim pravděpodobně i soukromé společnosti, které turistům zajistily cestu na ostrov, píše AP.

Obžalovaní podle úřadu nedostáli svým zdravotním a bezpečnostním závazkům. Pokud soud je shledá vinnými, organizace můžou čelit pokutě až 1,5 milionu novozélandských dolarů (23 milionů korun), jednotlivci až 300.000 novozélandských dolarů (4,6 milionu korun). Před soudem mají obvinění stanout 15. prosince.

"Byla to nečekaná událost, ale to neznamená, že se nedala předvídat a provozovatelé mají povinnost chránit ty, kteří jsou v jejich péči," uvedl šéf úřadu pro bezpečnost práce Phil Parkes.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama