Kimova sestra avizovala konec styčného úřadu na korejské hranici

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una dnes vydala prohlášení, v němž avizuje zrušení styčného úřadu na hranici mezi oběma korejskými státy. O prohlášení Kim Jo-čong, které je dalším svědectvím o současném napětí mezi oběma Korejemi, informovala japonská agentura Kjódó.

Kim Jo-čong
doporučujeme

Pchjongjang vyvíjí už delší dobu tlak na Soul ve snaze docílit zastavení kritické kampaně namířené na Kim Čong-una vedené s pomocí letáků posílaných přes hranici.

"Mám pocit, že je nejvyšší čas opravdu se rozejít s jihokorejskými úřady. V brzké době přikročíme k další akci," stojí v prohlášení Kim Jo-čong.

Podle severokorejských státní médií se tento krok bude týkat styčného úřadu v pohraničním Kesongu.

"Z moci, kterou mi přidělil nejvyšší vůdce, naše strana a stát, jsem vydala pokyn ministerstvu odpovídajícímu za záležitosti našeho nepřítele, aby přikročil k další akci," stojí dle agentury Kjódó v prohlášení. Kim v něm styčný úřad označuje za zbytečný a ohlašuje, že zakrátko zanikne.

Kim Jo-čong už dříve pohrozila zrušením vojenského paktu s Jihokorejci a uzavřením Kesongu i tamního styčného úřadu, pokud Soul nezabrání aktivistům posílat z Jižní Koreje na sever pomocí balónů letáky kritizující severokorejský režim. Tento týden severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že KLDR se rozhodla přerušit všechny komunikační linky s jihokorejskými úřady. Jižní Korea potvrdila, že KLDR od úterka neodpovídá na telefonáty.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení ve čtvrtek oznámilo, že pověřilo policii vyšetřit dvě organizace odpovědné za posílání letáků. Podle tohoto úřadu skupiny, jež vedou severokorejští uprchlíci, svou činností porušují vnitrokorejskou dohodu o spolupráci. Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v roce 2018 podepsali deklaraci, v níž se země zavazují ke zřízení styčného úřadu a ukončení nepřátelských aktů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Singapuru volili v době koronaviru nový parlament

10.07.2020 19:15 V Singapuru dnes skončily předčasné volby do parlamentu a začalo sčítání hlasů, první výsledky se…

Indie oznámila rekord: Za den přibylo 26.506 nakažených koronavirem

10.07.2020 13:05 Indie hlásí rekordních 26.506 nových případů koronavirové infekce za jediný den, čímž se přibližuje…

Vyvracíme konspirace: Koronavirus není biologická zbraň, vysvětluje…

10.07.2020 12:00 NÁZOR – Nejen mezi konspiračními teoretiky, ale i v médiích rezonuje myšlenka, že Čína cíleně…

Kazašský prezident Tokajev hrozil odvoláním vlády, nezvládne-li covid-19

10.07.2020 11:48 Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy