Který stát zůstane uchráněn před koronavirem nejdéle? Epidemiolog naznačil

Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ nákazy koronavirem. Ostrovnímu státečku, který patří k nejméně navštěvovaným místům světa, nepochybně v tomto ohledu prospívá jeho izolovanost, přijal však také přísná preventivní opatření. Právě Tichomoří zůstane zřejmě před nákazou uchráněno nejdéle, říkají epidemiologové a demografové, které cituje BBC News.

Nauru je druhým nejmenším státem OSN podle rozlohy (po Monaku) a se zhruba 10.000 obyvateli je také druhým nejmenším státem, co se týče populace (po Tuvalu). Turistů přijede do Nauru ročně jen asi 160, uvádí BBC s odvoláním na vyjádření jedné z cestovních kanceláří. Nejbližší velké město s přímými lety do Nauru je australské Brisbane vzdálené od ostrova více než 4000 kilometrů.

Zdálo by se, že tak izolované území žádná preventivní opatření proti šíření koronaviru zavádět nemusí. Místní vláda ale říká, že země, která má jedinou nemocnici, nedostatek zdravotních sester a žádné plicní ventilátory, nemůže riskovat.

Nauru už 2. března zakázalo vstup cestujícím z Číny, Jižní Koreje a Itálie. Po pěti dnech přibyl na seznam Írán. V polovině března Nauru Airlines pozastavily lety na Fidži a Kiribati. Jediná další linka této letecké společnosti do Brisbane byla omezena ze tří letů týdně na jeden za 14 dní.

Nauru následně oznámilo, že všichni lidé přilétající na ostrov z Austrálie (převážně vracející se místní obyvatelé) musí do dvoutýdenní karantény v místních hotelech. "Nechceme dopustit, aby virus překročil naše hranice," řekl prezident země Lionel Aingimea.

Nauru ale není jedinou malou tichomořskou zemí, která, ač nemá žádné nakažené, vyhlásila stav nouze - Kiribati, Tonga, Vanuatu a další učinily totéž.

Doktor Colin Tukuitonga z pacifického státečku Niue, který dříve pracoval ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) a nyní působí na univerzitě v novozélandském Aucklandu, souhlasí, že je to správná politika.

"Tyto státy nemají rozvinutý zdravotní systém, mnohé nemají žádné plicní ventilátory. Kdyby se tam infekce rozšířila, zdecimovalo by to populaci," říká. Obyvatelé mnoha pacifických ostrovů navíc trpí spoustou dalších zdravotních problémů. "Na řadě těchto míst mají vysoké procento lidí trpících cukrovkou, srdečními chorobami a dýchacími problémy," upozorňuje.

Pokud by propukla v jakémkoli malém pacifickém státě epidemie, museli by být pacienti posláni k léčbě do zahraničí. To by ale v současné době, kdy země uzavírají své hranice, bylo velmi komplikované. Nejlepší je tak vsadit na to, že se nulový výskyt viru podaří udržet co nejdéle, říká Tukuitonga.

Udržet koronavirus za svými hranicemi se doposud dařilo i několika zemím, které mají pozemní hranice s jinými státy. Osmnáctimilionové Malawi, ležící ve východní Africe, ohlásilo své první případy tento týden ve čtvrtek. Země vyhlásila stav katastrofy, zavřela školy a zrušila platnost víz vydaných před 20. březnem.

Který stát tedy má šanci zůstat uchráněn před koronavirem nejdéle? "Je pravděpodobné, že to bude některý z oněch vzdálených ostrovů v jižním Pacifiku," míní demograf a epidemiolog Andrew Tatem z britské Southamptonské univerzity. Uzavření hranic, které nyní uplatňuje Nauru, ale podle něj nemůže trvat věčně, například kvůli nutnosti dovozu potravin a dalšího zboží. "V našem globalizovaném světě tak koronavirus pravděpodobně nakonec pronikne do každé země," dodává.

Související

Více souvisejících

Tichomoří Nauru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy