Ostrůvek Niue v Tichém oceánu je možná nejlepším místem na planetě pro pozorování hvězdné oblohy a rozhodně stojí za návštěvu, napsala v pondělí televize CNN.
Niue, ležící mezi Fidži a Cookovými ostrovy ve vzdálenosti asi 2400 kilometrů od Nového Zélandu, získalo speciální status od Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA), která se zabývá ochranou noční oblohy a je světově uznávanou autoritou.
"Hvězdy a noční obloha nad Niue mají velký význam pro životní prostředí, způsob života místních lidí, jejich kulturu i zdraví," řekla mluvčí agentury Niue Tourism. Jako kandidát na ocenění se Niue zavázalo ke snižování světelného znečištění a například v celé zemi zmodernizovalo dosavadní pouliční osvětlení.
Samosprávný stát Niue, volně přidružený k Novému Zélandu, se rozkládá na korálovém atolu o rozloze 263 kilometrů čtverečních, což odpovídá polovině rozlohy Prahy. Žije zde 1600 obyvatel, převážně Polynésané. Niue patří také díky své izolovanosti k nejméně navštěvovaným místům na světě, informuje CNN.
Turisté se zde kromě pozorování noční oblohy mohou věnovat například prozkoumávání jeskyní, plavání či potápění v křišťálově čisté vodě, ve které je vidět až na 100 metrů, jak uvádí IDA.
V Česku se dle astro.cz nacházejí tři rezervace noční oblohy, a to v Jizerských horách, Beskydech a v okolí městečka Manětín na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Podle Pavla Suchana z České astronomické společnosti (ČAS) jsou nejlepší místa v Česku pro pozorování hvězdné oblohy kromě těchto tří rezervací také Šumava a Novohradské hory. Z území ČR by mělo být za jasné noční oblohy vidět 3000 hvězd, světelný smog to ale znemožňuje. "Na českém venkově jich lze spatřit kolem 1500, na horách až ke 2000, ve městech už jen stovky či desítky," upřesnil před časem Suchan.
Související
Cimrmanova planetka se našla před 30 lety. Objevil ji astronom Moravec
CNN: Vědci jsou na stopě přelomovému objevu. Možná našli planetu s atmosférou
vesmir , ostrov Niue , zajímavosti , Tichomoří
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
před 13 minutami
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
před 54 minutami
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
před 1 hodinou
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
před 2 hodinami
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
před 3 hodinami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 4 hodinami
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
Tragická střelba otřásla v úvodu nového týdne Chřibskou na Děčínsku. Při útoku na městském úřadě přišel o život jeden člověk, mezi šesticí zraněných má být místní starosta. Útočník si zřejmě vzal život sám, předtím se dostal do přestřelky s přivolanými policisty. I v řadách policie došlo ke zraněním.
Zdroj: Jan Hrabě