V největším kazašském městě Almaty byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na dnešek zaútočili na administrativní budovy. Informovala o tom v televizi policejní mluvčí, kterou citovala agentura TASS. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli. V Almaty třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, dříve bylo podle agentury Reuters na hlavním náměstí slyšet střelbu. Policejní mluvčí prohlásila, že pokračuje "protiteroristická operace" a lidé by neměli vycházet ven.
"Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme," uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.
Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 musely být hospitalizovány.
V Almaty podle státní televize při nepokojích přišlo o život 12 policistů. O případných obětech na straně demonstrujících kazašské úřady neinformují.
Při srážkách v Almaty utrpělo zranění 353 příslušníků pořádkových sil, 12 z nich zahynulo. Jednomu ze zabitých policistů odřízli hlavu. "Svědčí to o teroristickém a extremistickém charakteru banditských uskupení," uvedla podle TASS televizní stanice Chabar-24 s odvoláním na komuniké policejního velitelství.
Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zemřelo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.
Na hlavní náměstí v Almaty vjely obrněné transportéry
Na hlavní náměstí v kazašském největším městě Almaty, kde třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, vjelo několik obrněných transportérů, informují zpravodajové agentury Reuters. Na místě jsou desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní.
Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci".
Kazachstán, největší a nebohatší ze středoasijských zemí zažívá nejhorší protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí".
Nepokoje propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Ve středu Tokajev kromě jiného požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem jeho žádosti vyhověla a pozdě ve středu večer SEČ odsouhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky.
V kazašském Almaty nefunguje internet, provoz přerušily banky a burza
V největším kazašském městě Almaty znovu nefunguje internet a mobilní sítě, uvedla dnes agentura TASS. Ve středu tamní úřady oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Mluvčí Kazašské národní banky dnes informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a i burza. Kazachstán v posledních dnech zachvátily nejhorší nepokoje za nejméně deset let.
Zpravodaj TASS informoval, že v současnosti internet nefunguje v celém Kazachstánu, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít. Telefonní síť i internet nebyly v tomto městě dostupné po většinu dne ve středu, k večeru zase fungovat začaly, což se ovšem v noci na dnešek změnilo.
Mluvčí centrální banky Olžas Ramazanov podle TASS řekl, že "vzhledem k protiteroristickým operacím ..., k dočasnému přerušení internetu a v zájmu ochrany zdraví a života zaměstnanců a klientů (bank) příslušné orgány informují o dočasném zastavení činnosti všech finančních organizací". Bankovní instituce podle Ramazanova přerušují provoz zatím pouze pro dnešek.
Související

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
před 2 hodinami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 3 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 4 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 4 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 5 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 8 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera
OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.
Zdroj: Libor Novák