Největší čínská skládka je plná. Čtvrt století před plánem

Největší čínská skládka Ťiang-cchun-ko u města Si-an, správního střediska centrální provincie Šen-si, je už plná. Stalo se tak o 25 let dříve, než se plánovalo, napsal server BBC News. Skládka o rozloze stovky fotbalových hřišť měla denně pojmout 2500 tun smetí, ale místo toho se dočkala denní várky 10.000 tun odpadků.

Přidejte svůj názor

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Čína patří mezi největší znečišťovatele na světě a už roky se potýká s horami odpadků, které produkuje populace čítající 1,4 miliardy lidí.

Skládka byla otevřena v roce 1994 a měla sloužit až do roku 2044. Zabírá plochu téměř 0,7 čtverečního kilometru, dosahuje výše 150 metrů a její kapacita přesahuje 34 milionů metrů krychlových. Si-an ale donedávna bylo jedním z mála čínských měst, která při likvidaci odpadů z domácností spoléhala výlučně na skládku. Ta sloužila osmi milionům lidí a její kapacita je již naplněna.

Tento měsíc byla otevřena nová spalovna odpadu, další čtyři mají následovat příští rok. Očekává se, že dohromady zvládnou zpracovat 12.750 tun odpadků denně. Tento postup je součástí plánu, který má omezit množství skládek v zemi a likvidovat odpad jinými metodami. Skládka u Si-anu se má výhledově stát "ekologickým parkem".

Domácnosti v čínských městech podle statistik předloni vyprodukovaly 215 milionů tun odpadků. O deset let dříve to bylo 152 milionů tun. V zemi bylo 654 skládek a 286 spaloven. Údaje o recyklaci chybějí. Podle vládní zprávy se do konce příštího roku plánuje recyklovat 35 procent odpadu z velkoměst. Ale když se letos v červenci třídění odpadu stalo v Šanghaji povinným, vyvolalo to mezi některými obyvateli paniku.

V roce 2015 sesuv půdy na skládce u velkoměsta Šen-čen zabil 73 lidí. Skládka byla navržena, aby udržela čtyři miliony krychlových metrů odpadků až do výše 96 metrů. Když se zhroutila, obsahovala skoro šest milionů kubíků odpadu a tato hora sahala 160 metrů vysoko.

Čína se před dvěma lety rozhodla zakázat dovoz 24 druhů odpadu. Ještě v roce 2017 ale dovezla z Evropy, Japonska a USA sedm milionů tun vyhozených plastů a 27 milionů tun odpadního papíru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Barma se bouří. Nechce, aby soud OSN projednával obvinění z genocidy

12.12.2019 20:36 Mezinárodní soudní dvůr OSN by neměl dále projednávat obžalobu Barmy z genocidy etnika Rohingů.…

USA a Čína pohrozily KLDR. Jednání Rady bezpečnosti OSN bylo vyhrocené

12.12.2019 15:54 Aktualizováno Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru.…

Vězni svědomí. Zemanova oblíbená Čína postavila na násilném odebírání…

12.12.2019 12:14 Komunistická Čína nadále obchoduje s orgány politických a náboženských vězňů. China Tribunal,…

Po erupci sopky zůstala na ostrůvku mrtvá těla, odvoz bude nebezpečný

12.12.2019 09:19 Novozélandská policie se v pátek ráno pokusí z ostrůvku White Island odvézt těla obětí pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama