KOMENTÁŘ | Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Máme důkazy o ruském vměšování a manipulaci s online informacemi v mnoha evropských demokraciích. Cíl Ruska i ČLR snad nemusím nijak podrobně vysvětlovat: Podkopat jednak důvěru lidí v demokracii a také demokracii samotnou.

Obě velmoci dlouhodobě útočí na demokratické instituce a stabilitu EU. Musíme si uvědomit závažnost této strategie a postavit se jí se všemi důsledky.

Dlouhodobá hrozba

Aktuálně vzbudila pozornost online zpravodajská platforma s názvem „Voice of Europe,“ která byla rovněž využívána jako součást prokremelské vlivové operace. Hlavním účelem stránky bylo šířit přesvědčení, že mír je možný pouze tehdy, pokud se Ukrajina vzdá práva na svoji obranu. Jedná se ale jen o špičku ledovce.

Vměšování zvláště ze strany Ruska a Číny začalo představovat bezpečnostní hrozbu pro Evropu už dávno před rokem 2022. Obě velmoci k tomu systematicky využívají řadu různých prostředků.

Především vlastní propagandu šířenou po internetu, kterou se obě cizí velmoci snaží různými, aby ovlivnily mínění evropské veřejnosti nebo u ní alespoň vyvolali zmatení a nejistotu pomocí šíření různých protichůdných a lživých informací, jako tomu bylo třeba v případě šíření falešných informací o koronaviru. 

Záměrné šíření tzv. fake news má svůj důvod. Tweety obsahující nepravdivé informace se na Twitteru dostanou k 1500 lidem šestkrát rychleji než pravdivé tweety.

Další příklady

Výzkum ukázal, že ruské účty zveřejnily v posledních 48 hodinách kampaně za brexit více než 45 000 zpráv. Rusko mělo nepochybně zájem ovlivnit i francouzskou politiku, zvláště prezidentské volby. Byli to i lidé blízcí Kremlu, kteří poskytli straně Marine Le Penové v roce 2013 půjčku ve výši 9,4 milionu eur. 

Rusku mohou sloužit i různá regionální hnutí za nezávislost. V poslední době to byly především katalánští secesionisté. Bývalý vůdce separatistů a současný europoslanec Carles Puigdemont se v předvečer nezákonného katalánského referenda v říjnu 2017 setkal s bývalými ruskými diplomaty. 

Zasahování do evropské politiky

Nemusí jít jen o ovlivňování postojů veřejnosti či politiků na národní úrovni. Nepřátelské aktivity zasahují EU i přímo v jejím srdci — uvnitř hlavních evropských institucí a snaží se ovlivnit i mínění na evropské politické scéně. 

Také někteří politici v Evropském parlamentu jsou evidentně placení Kremlem. Je dlouhodobě známo, že europoslanci z frakcí ID a Levice, stejně jako nezařazení poslanci, vyjadřují v Parlamentu prokremelskou propagandu. 

Patří mezi ně extrémní výzvy ke zničení Evropy ze strany europoslance Miroslava Radačovského, který obdržel platby z ruských zdrojů za pozorování parlamentních voleb v Rusku v roce 2021.

Také zpráva, kterou začátkem roku 2024 vypracovala skupina investigativních novinářů, potvrdila dlouho známou skutečnost o přímých vazbách lotyšské europoslankyně Tatjany Ždanoky na ruské speciální služby.

Za Evropskou lidovou stranu (EPP Group in the EP) navrhujeme taková opatření, abychom podobným případům v budoucnu zabránili. Jednou z možností může být zavedení prověřovacího řízení pro všechny zaměstnance Evropského parlamentu, včetně kanceláří europoslanců. Nemůžeme připustit, aby prostředky EU sloužily k podpoře nepřátelských autoritářských režimů.

Bezpečnostní služby odvádí dobrou práci

Letos na jaře české tajné služby odhalily ruskou propagandistickou síť spojenou s již zmíněnou stránkou Voice of Europe, která platila evropské politiky a europoslance. 

Asi největší pozornost vzbudilo nedávné odhalení předávání peněz pro německého politika krajně pravicové strany AfD českého původu Petra Bystroně. Ten měl v Česku převzít peníze od lidí napojených na Kreml. 

Ví se o mnoha špionech, které platí Rusko nebo Čína v EP, které pro ně získávají informace, snaží se ovlivňovat rozhodování ve prospěch obou cizích mocností. 

Ukázala to kauza německého europoslance a lídra kandidátky AfD do EP Maximiliana Kraha. Jeho asistenta jménem Jian Gu, který je německým občanem čínského původu, nedávno zadržela německá policie kvůli podezření ze špionáže pro Čínu. 

Nemůžeme spoléhat na legislativu

Šíření dezinformací samozřejmě nemohlo zůstat bez odezvy. Už v říjnu roku 2018 vytyčila Evropská komise v reakci na tento problém tzv. Akční plán proti dezinformacím, který stanovoval zásady, jak by měla EU dezinformacím čelit. 

Veškeré zahraniční zásahy musí být identifikovány a odhaleny — ať už se jedná o státní aktéry, propagandu na internetu nebo strategické zahraniční investice do kritické infrastruktury, mimo jiné z Ruska a Číny. Za to v Evropském parlamentu jako nejsilnější frakce (EPP Group in the EP) bojujeme.

Evropa se ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Musí bojovat proti zásahům nedemokratických aktérů, což přirozeně vyžaduje přiměřená opatření reagující na šíření nepravdivých informací. Zároveň ale není možné při tom porušit svobodu názoru a svobodu sdělovacích prostředků. 

Sebelepší legislativní opatření nás před dezinformacemi spojenými s vměšováním cizích mocností rozhodně neochrání. Lotyšská europoslankyně Sandra Kalniete (EPP Group in the EP), která byla pověřená vypracováním návrhů předpisů proti zahraničnímu vměšování, to řekla naprosto přesně.

„Žádné legislativní opatření nemůže být přijato dostatečně rychle, aby reagovalo na veškerý technologický vývoj v reálném čase, je to jako snažit se závodním autem dohnat kosmickou loď,“ uvedla tehdy.

Edukovaná společnost

Musíme si uvědomit, že dnes se nebojuje jen na frontových liniích či válkou přímo zmítaných oblastech, ale všude, kde se šíří informace. Celá společnost by proto měla vědět o závažnosti zasahování cizích velmocí a šíření nepravdivých informací z jejich strany. Od všech aktérů v Evropě to vyžaduje zlepšení komunikace. 

Podle frakce lidovců (EPP Group in the EP) představuje nejlepší obranu proti lživým informacím dobře podané a pravdivé informace a zlepšení mediální gramotnosti. Mediální výchova se musí stát nedílnou součástí národních osnov i celoživotního vzdělávání. 

Evropské vzdělávací systémy by měly přehodnotit svůj přístup k výuce mediální gramotnosti. Příklad si můžeme vzít např. z Finska a Estonska, kde je výuka na vysoké úrovni. Zvláště Estonsko je velmi známé tím, že děti se zde učí bojovat s dezinformacemi prakticky už od školky.

Metody ovlivňování

Když už jsme se dostali k otázce vzdělávání, stojí zde za zmínku ještě problém tzv. „uchvácení elit,“ což je metoda, kterou cizí mocnosti, především Čína, využívají své národní diaspory a vzdělávací instituce, aby pracovaly ve prospěch svých zemí. 

Těmto snahám napomáhá i rozhodnutí maďarské vlády otevřít v Budapešti pobočku čínské Fudan University. Problém představují i "rostoucí finanční závislostí evropských univerzit na Číně." Musí být proto zajištěna a transparentnost financování vzdělávacích institucí.

Jednou z priorit Evropské lidové strany (EPP Group in the EP) je to, aby se EU stala odolnější vůči dezinformacím a nepřátelské propagandě. Pokud si většina lidí v Evropě začne být vědoma škodlivosti cizí propagandy a záměrného šíření lživých informací a rozpozná je, budeme to moci vnímat jako velmi dobrý začátek.

ELS ELS Foto: ELS

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.
Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Rozhovor

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) EU (Evropská unie) Rusko Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy