Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 v Indii znovu překonal 4000 lidí. Za posledních 24 hodin jich bylo 4194, o 15 méně než v pátek. Nákaza koronavirem byla za posledních 24 hodin diagnostikována u 257.000 osob, uvedla agentura Reuters. V zemi bylo doposud plně naočkována tři procenta populace.
V Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, počátkem května přibývalo denně i více než 400.000 nákaz koronavirem, minulý týden ale začaly denní počty nakažených klesat, až se dostaly pod třísettisícovou hranici. Vzhledem k nedostatečnému testování jsou ale skutečné počty infikovaných i zemřelých pravděpodobně mnohonásobně vyšší.
I přes klesající denní přírůstky nákaz jsou nemocnice v Indii stále přeplněné. Zlepšení situace je patrné ve velkých městech jako Dillí či Bombaj, obavy naopak způsobuje venkov. Těžce postižen je nejlidnatější indický stát Uttarpradéš, kde žije 200 milionů lidí.
Od začátku epidemie se v Indii nákaza prokázala u 26,3 milionu osob, což je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech. Přes 295.000 osob v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo, což je po USA a Brazílii třetí největší světové množství.
Podle agentury AP patří sice Indie k vůbec největším výrobcům očkovacích látek na světě, v případě vakcíny proti covidu-19 ale místní výrobci postupují pomaleji, než si pravděpodobně sami naplánovali. Největší výrobce Serum Institute of India plánoval vyrábět od ledna 100 milionů dávek měsíčně, skutečný objem ale podle federální vlády dosahuje 60 milionů dávek. Za nižší objemy podle firmy může lednový požár v jedné její továrně a omezení vývozu látek pro očkování ze strany Spojených států. Další významná farmaceutická firma Bharat Biotech chtěla vyrobit do konce roku 700 milionů dávek, její objem je ale zatím omezen na 10 milionů dávek měsíčně.
V Indii bylo dosud podáno na 188 milionů dávek, 41 milionů lidí pak ukončilo očkování proti covidu-19. To jsou pouze tři procenta populace. Ve svých plánech indická vláda chce naočkovat do srpna 300 milionů lidí.
Související

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
včera

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
včera

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
včera

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
včera

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
včera

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
včera

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
včera

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
včera

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
včera

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
včera

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
včera

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
včera
Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství.
Zdroj: Jan Hrabě