Problémy s rasismem má i Japonsko, diskriminováni jsou burakuminové a hafu

Stovky lidí se dnes shromáždily na pokojné demonstraci proti rasismu a policejnímu násilí v Tokiu. Účastníci akce tak dali najevo, že osud amerického černocha George Floyda usmrceného při policejním zásahu v Minneapolisu rezonuje i v Japonsku, které je v okolním světě často vnímané jako uniformní země bez rasových problémů, píše dnes agentura AP.

Black lives matter
doporučujeme

Jeden z demonstrantů řekl agentuře AP, že i Japonsko má podle něj problém s rasismem, i když ho přehlíží. Jiná účastnice uvedla, že má s diskriminací osobní zkušenost, protože je z čínskojaponské rodiny. "Někteří lidé si ani neuvědomují, že tu k diskriminaci dochází. Potřebujeme osvětu," myslí si.

I když Japonsko není známé tím, že by mělo problémy s násilným chováním policie, v nedávné době se objevily stížnosti, že policie se chová nespravedlivě k cizincům, a to především tmavé pleti, které bezdůvodně kontroluje nebo při kontaktu s nimi zbytečně používá sílu. Solidaritu se světovým hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) vyjádřila nedávno také tenistka Naomi Ósakaová, jejíž matka je Japonka a otec Haiťan.

zdroj: YouTube

V souvislosti s diskriminací v Japonsku se připomínají i takzvaní burakuminové neboli potomci "nečistých profesí", jako jsou řezníci či hrobaři. Ve feudální éře museli žít odděleně od ostatních a z toho vyplývající předsudky přetrvávají dodnes. Někteří považují za diskriminační také označení "hafu", které pochází z anglického "half" (polovina) a používá se v Japonsku pro děti ze smíšených manželství.

Několik stovek lidí se sešlo na podobné akci v Tokiu i minulý týden, a v třetím největším japonském městě Ósace dokonce asi dva tisíce demonstrantů. Podobná shromáždění se plánují i příští týden v dalších japonských městech.

Ve Wellingtonu na Novém Zélandu zakončili demonstranti pochod před budovou parlamentu. Lidé skandovali Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), na transparentech se objevil mimo jiné slogan "Rasismus je pandemie, pojďme proti němu bojovat". Protestují v Aucklandu se na závěr demonstrace sešli před americkým konzulátem, kde poklekli a drželi za zemřelého George Floyda minutu ticha.

Také v Soulu v Jižní Koreji se dnes připomnělo hnutí proti rasismu a na budově americké ambasády se objevil rozměrný transparent s nápisem Black Lives Matter.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další útok žraloka u břehů Austrálie, mladý surfař zraněním podlehl

11.07.2020 12:00 Sedmnáctiletý australský surfař dnes nepřežil zranění způsobená žralokem. Šlo už o druhý smrtelný…

V Singapuru volili v době koronaviru nový parlament

10.07.2020 19:15 V Singapuru dnes skončily předčasné volby do parlamentu a začalo sčítání hlasů, první výsledky se…

Indie oznámila rekord: Za den přibylo 26.506 nakažených koronavirem

10.07.2020 13:05 Indie hlásí rekordních 26.506 nových případů koronavirové infekce za jediný den, čímž se přibližuje…

Vyvracíme konspirace: Koronavirus není biologická zbraň, vysvětluje…

10.07.2020 12:00 NÁZOR – Nejen mezi konspiračními teoretiky, ale i v médiích rezonuje myšlenka, že Čína cíleně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy