V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření koronaviru

Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři měsíce. Za uplynulý den se tam nákaza potvrdila u 46.790 lidí a zemřelo 587 lidí. Přesto zůstává země po USA co do nakažených druhou nejpostiženější na světě.

Od začátku epidemie se v Indii nakazilo téměř 7,6 milionu lidí a zemřelo 115.197 nemocných, uvedla agentura Reuters.

Server BBC napsal, že se v indických městech začala rychle zhoršovat kvalita vzduchu, což je faktor, který urychluje šíření koronaviru a úmrtí s covidem-19. Potvrzují to vědecké studie. Ta provedená na Harvardově univerzitě prokázala, že zvýšení průměrné hustoty PM 2,5 (prachových částic menších než 2,5 mikrometru) o pouze jeden mikrogram navyšuje úmrtí s covidem-19 o osm procent. Souvislost mezi vážným průběhem onemocnění covid-19 a životem ve znečištěném ovzduší prokázali i vědci z Cambridgeské univerzity. Škodliviny vedou k dlouhodobým zánětům a zvyšují riziko infekcí dýchacích cest.

V Dillí se kvalita vzduchu horší už čtrnáct dní - v minulých týdnech tam naměřili průměrnou hustotu PM 2,5 na metr krychlový v hodnotách 180-300 mikrogramů, což je dvanáctkrát více než hodnoty, jež Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečné.

Indové se tak vracejí ke svému starému problému po mnoha měsících, kdy dýchali díky protiepidemickým omezením čistý vzduch. "Situace v Dillí může být letošní zimu vážná," citovala BBC profesorku biostatistiky na Harvardově univerzitě Francesku Dominiciovou. Indie se se smogem potýká většinou od listopadu do února. Způsobují ho zemědělci pálením zbytků na polích, zplodiny z aut a také ohňostroje doprovázející hinduistické svátky.

Související

Více souvisejících

Indie Smog Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy