V Indii vyvstal nový problém: Města zahalil smog, ten urychluje šíření koronaviru

Indie dnes ohlásila nejnižší denní nárůst případů koronaviru a úmrtí s covidem-19 za poslední tři měsíce. Za uplynulý den se tam nákaza potvrdila u 46.790 lidí a zemřelo 587 lidí. Přesto zůstává země po USA co do nakažených druhou nejpostiženější na světě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Od začátku epidemie se v Indii nakazilo téměř 7,6 milionu lidí a zemřelo 115.197 nemocných, uvedla agentura Reuters.

Server BBC napsal, že se v indických městech začala rychle zhoršovat kvalita vzduchu, což je faktor, který urychluje šíření koronaviru a úmrtí s covidem-19. Potvrzují to vědecké studie. Ta provedená na Harvardově univerzitě prokázala, že zvýšení průměrné hustoty PM 2,5 (prachových částic menších než 2,5 mikrometru) o pouze jeden mikrogram navyšuje úmrtí s covidem-19 o osm procent. Souvislost mezi vážným průběhem onemocnění covid-19 a životem ve znečištěném ovzduší prokázali i vědci z Cambridgeské univerzity. Škodliviny vedou k dlouhodobým zánětům a zvyšují riziko infekcí dýchacích cest.

zdroj: YouTube

V Dillí se kvalita vzduchu horší už čtrnáct dní - v minulých týdnech tam naměřili průměrnou hustotu PM 2,5 na metr krychlový v hodnotách 180-300 mikrogramů, což je dvanáctkrát více než hodnoty, jež Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečné.

Indové se tak vracejí ke svému starému problému po mnoha měsících, kdy dýchali díky protiepidemickým omezením čistý vzduch. "Situace v Dillí může být letošní zimu vážná," citovala BBC profesorku biostatistiky na Harvardově univerzitě Francesku Dominiciovou. Indie se se smogem potýká většinou od listopadu do února. Způsobují ho zemědělci pálením zbytků na polích, zplodiny z aut a také ohňostroje doprovázející hinduistické svátky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Americký kontradmirál Studeman navštívil Tchaj-wan, Čína hrozí odvetou

23.11.2020 14:48 Aktualizováno Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, navštívil bez předchozího…

V Indonésii se nakazilo půl milionu lidí, Čína masivně testuje

23.11.2020 13:40 Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých v…

Hongkongský aktivista Joshua Wong byl zadržen, přiznal se k organizaci…

23.11.2020 09:23 Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong a další dva aktivisté byli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama