V Indii zjistili dvojitou mutaci koronaviru

Indie ohlásila ze státu Maháráštra případy dvojité mutace nového koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví může taková varianta zvýšit riziko nakažlivosti. Indie má od začátku pandemie potvrzených více než 11,7 milionu případů nákazy koronavirem, a je tak v absolutních číslech za Spojenými státy a Brazílií třetí nejvíce zasaženou zemí světa. Nemoc tam usmrtila přes 160.000 lidí.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Dnes Indie oznámila za uplynulý den 47.267 nových případů a 275 úmrtí, což je další potvrzení růstu počtu případů nákazy od začátku března.

Indie také nyní zkoumá výskyt variant viru. Ve vzorku 10.787 pozitivních nálezů její virologové objevili 736 variant mutace poprvé zjištěné v Británii, 34 případů jihoafrické varianty a jeden případ brazilské.

Genetickou analýzou viru se zabývá deset laboratoří. Virové mutace jsou běžné, většina z nich není významná a nijak neovlivňuje infekčnost ani schopnost vyvolat závažné komplikace, uvádí server BBC. Rychlejší šíření ale způsobují varianty označované jako britská a jihoafrická a v některých případech mohou mít vliv i na smrtnost.

Dvojitou mutaci indický virolog Šahíd Džamíl charakterizoval jako dvě mutace, které se vyskytují společně na tomtéž viru. "Může to viru umožnit, aby se vyhnul imunitnímu systému a snadněji se šířil," řekl Džamíl.

Indické úřady uvádějí, že je teď Indie v ožehavé fázi epidemie, protože zdravotnický systém je po roce boje vyčerpaný. Některé státy začaly obnovovat restrikce a vyhlašovat zákazy vycházení. Největší města Dillí a Bombaj zavedla náhodné rychlé testování na letištích, nádražích a rušných místech včetně nákupních středisek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama