Vojenská junta v Thajsku likviduje odpůrce. Soud rozpustil populární opoziční stranu

Thajský ústavní soud dnes rozpustil třetí největší politickou stranu, nové opoziční uskupení Budoucnost vpřed. Jejím 16 vůdcům zakázal na deset let působení v politice, uvedla agentura Reuters. Soud shledal nezákonným, že si strana vzala půjčku od svého zakladatele a vůdce, miliardáře Tchanátchóna Džuangrúngruangkita.

Přidejte svůj názor

Thajsko
doporučujeme

Strana, která vznikla v roce 2018 ještě během vlády vojenské junty, se vyslovovala pro rozsáhlé reformy, ke kterým vládnoucí monarchistická elita pociťuje odpor. V loňských parlamentních volbách zaznamenala překvapivý úspěch a skončila na třetím místě. Politické uskupení si získalo oblibu především mezi mladými Thajci.

Strana byla vnímána jako hlavní odpůrce nynější vlády. Její premiér Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. Loni jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podle analytiků podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

Strana a její předseda popírali jakékoli provinění. Argumentovali, že zákon, zakazující dary politickým stranám nad jistou finanční hranicí, se o půjčkách nezmiňuje.

Rozhodnutí soudu o rozpuštění opoziční strany přišlo krátce před parlamentní debatou o vyslovení nedůvěry vládě, povšimla si AP. Rozprava o odvolání premiéra a jeho ministrů má začít v pondělí. Ze 16 členů vedení strany bylo 11 poslanci a o svá křesla nyní přišli. Zbývajících 65 poslanců strany se debaty bude moci zúčastnit, ale během 60 dnů si budou muset najít novou stranu, aby si mandáty zachovali. Zatím není jasné, kdo získá 11 uvolněných mandátů.

Obhájci lidských práv a demokracie rozhodnutí soudu podle Reuters odsoudili. "Loňské volby měly ukončit vládu vojáků v Thajsku, ale po dnešku nikdo neuvěří, že se tak stalo," prohlásila filipínská zákonodárkyně Francisca Castrová, která je členkou sdružení poslanců ASEAN za lidská práva.

"Rozhodnutí ústavního soudu poškodí Thajsko," řekl AP analytik Michael Montesano. "Zničení strany, která vyjadřovala vizi a priority mnoha mladých thajských voličů, vyšle signál, že zájmy těchto voličů nejsou ve volební aréně legitimní," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v KLDR: Žádné sanitky, lidé v karanténě, aspoň desítky…

08.04.2020 16:47 Více než 160 zemí po celém světě hlásí denně několik set nakažených virem SARS-CoV-2. Severní Korea…

Wu-chan opouštějí desítky tisíc lidí, jiné čínské město se naopak uzavírá

08.04.2020 12:35 Čínský Wu-chan, odkud se začal šířit do světa koronavirus, se dnes po více než dvou měsících…

Bude potomek? V hongkongské zoo se po 10 letech podařilo pandám pářit

08.04.2020 08:40 V hongkongské zoo, která kvůli koronaviru v lednu zavřela své brány veřejnosti, se po deseti letech…

Osvobození kardinála Pella: Svědek akceptuje verdikt, obětem zneužívání…

08.04.2020 08:26 Australan, který obvinil kardinála George Pella ze sexuálního zneužití, dnes řekl, že přijímá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy