Vojenská junta v Thajsku likviduje odpůrce. Soud rozpustil populární opoziční stranu

Thajský ústavní soud dnes rozpustil třetí největší politickou stranu, nové opoziční uskupení Budoucnost vpřed. Jejím 16 vůdcům zakázal na deset let působení v politice, uvedla agentura Reuters. Soud shledal nezákonným, že si strana vzala půjčku od svého zakladatele a vůdce, miliardáře Tchanátchóna Džuangrúngruangkita.

Strana, která vznikla v roce 2018 ještě během vlády vojenské junty, se vyslovovala pro rozsáhlé reformy, ke kterým vládnoucí monarchistická elita pociťuje odpor. V loňských parlamentních volbách zaznamenala překvapivý úspěch a skončila na třetím místě. Politické uskupení si získalo oblibu především mezi mladými Thajci.

Strana byla vnímána jako hlavní odpůrce nynější vlády. Její premiér Prajutch Čan-Oča se do čela kabinetu dostal po převratu v roce 2014, kdy se moci chopila vojenská junta. Loni jeho strana vyhrála volby, před nimiž ale vojenský režim podle analytiků podnikl řadu kroků, aby se jeho představitelé ve vedení státu udrželi.

Strana a její předseda popírali jakékoli provinění. Argumentovali, že zákon, zakazující dary politickým stranám nad jistou finanční hranicí, se o půjčkách nezmiňuje.

Rozhodnutí soudu o rozpuštění opoziční strany přišlo krátce před parlamentní debatou o vyslovení nedůvěry vládě, povšimla si AP. Rozprava o odvolání premiéra a jeho ministrů má začít v pondělí. Ze 16 členů vedení strany bylo 11 poslanci a o svá křesla nyní přišli. Zbývajících 65 poslanců strany se debaty bude moci zúčastnit, ale během 60 dnů si budou muset najít novou stranu, aby si mandáty zachovali. Zatím není jasné, kdo získá 11 uvolněných mandátů.

Obhájci lidských práv a demokracie rozhodnutí soudu podle Reuters odsoudili. "Loňské volby měly ukončit vládu vojáků v Thajsku, ale po dnešku nikdo neuvěří, že se tak stalo," prohlásila filipínská zákonodárkyně Francisca Castrová, která je členkou sdružení poslanců ASEAN za lidská práva.

"Rozhodnutí ústavního soudu poškodí Thajsko," řekl AP analytik Michael Montesano. "Zničení strany, která vyjadřovala vizi a priority mnoha mladých thajských voličů, vyšle signál, že zájmy těchto voličů nejsou ve volební aréně legitimní," dodal.

Související

Více souvisejících

Thajsko Prajutch Čan-Oča lidská práva

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy