Vystrčil jako Kennedy, píše ekonom v komentáři pro přední americký deník

NÁZOR – Přední český politik Miloš Vystrčil navštívil tento týden Tchaj-wan a pronesl silný projev v tamním parlamentu, všímá si v komentáři pro americký server Washington Post Dalibor Roháč. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute zámořským čtenářům přibližuje, že Vystrčil navázal na slavný výrok prezidenta USA Johna Kennedyho „Jsem Berlíňan“, když prohlásil: „Jsem Tchajwanec“.

Osvěžující aféra

Reakce čínských státních médií a čínské vlády přišla okamžitě, poukazuje autor komentáře. Připomíná, že čínský ministr zahraničních věcí Wang I, tou dobou na návštěvě Německa, pohrozil, že předseda českého senátu zaplatí za své „krátkozraké chování a politický oportunismus vysokou cenu“, což vyvolalo bezprostřední protireakci nejen českého ministerstva zahraničí, ale též Francie i německé kancléřky Angely Merkelové.

„Aféra, která proměnila Českou republiku v nejotevřenějšího kritika čínské hegemonie z celé EU, je osvěžením v době, kdy si mnozí reflexivně asociují postkomunistickou střední Evropu s ‚neliberální demokracií‘ a oslabujícími závazky vůči západním spojenectvím,“ tvrdí americkému publiku Roháč. Dodává, že Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu přichází po mimořádném zvratu v česko-čínských vztazích.

Stávající český prezident Miloš Zeman během svého pobytu v úřadu navštívil Čínu hned pětkrát a čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se během jeho návštěvy Prahy v březnu 2016 dostalo mnohem pompéznějšího přijetí než jakékoliv jiné hlavě státu v dějinách samostatné České republiky, uvádí ekonom. Poukazuje, že situace kontrastuje s postojem prvního českého prezidenta Václava Havla, který před svou smrtí v roce 2011 často veřejně prezentoval své přátelství s tibetským dalajlámou, což velmi pobuřovalo čínské představitele.

Česká kritika Číny, která vyzdvihuje chabé respektování lidských práv a čínský přístup k náboženským menšinám, byla dlouho odmítána jako naivní, uvádí Roháč s tím, že podle pragmatických hlasů neměly morální principy stát v cestě přílivu čínských investic a vzájemnému obchodnímu rozvoji.

Ekonom připomíná, že ukázkou tohoto přístupu byl investiční konglomerát CEFC, jehož ředitel Jie Ťien-ming dokonce působil jako ekonomický poradce prezidenta Zemana, přičemž Čína svou hospodářskou přítomnost v České republice navenek silně vyzdvihovala.

Slibovaný příliv obchodních příležitostí se ale nikdy nenaplnil, vyzdvihuje Roháč. Podotýká, že CEFC sice investovala do pražské Slavie a českých pivovarů, ale přímé investice tchajwanských firem do českého průmyslu jsou čtrnáctkrát větší. „Ukázalo se, že naivní nebyli stoupenci Havlova principiálního postoje k Číně, ale ti, kteří věřili čínským slibům,“ deklaruje ekonom.

Pád Jie Ťien-minga z přízně pekingského režimu v roce 2018 oslabil síť obchodních zájmů obklopující prezidenta Zemana, tvrdí Roháč. Upozorňuje, že vůči Číně je kritická i česká veřejnost - z loňských průzkumů veřejného mínění vyplývá, že u Čechů jsou oblíbenější země EU, Spojené státy, Turecko a dokonce i Rusko -, přičemž 71 % z nich nyní považuje čínské utajování za důvod rozšíření koronaviru.

Češi se probudili

Rozkol s Čínou začal počátkem roku 2019 na městské úrovni, upozorňuje autor komentáře. Nastiňuje, že primátor Prahy Zdeněk Hřib tehdy odmítl zrušit pozvání tchajwanských představitelů na setkání diplomatů, navzdory silnému čínskému tlaku a o rok později ukončil partnerství Prahy s Pekingem kvůli konfliktu ohledně klausule o respektu politiky „jedné Číny“, které Peking odmítal z partnerské dohody vyřadit.

Čína v reakci pohrozila omezením financování fotbalové Slavie Praha, kterou koupila v roce 2015, ale Hřib přesto v lednu 2020 podepsal partnerskou dohodu s tchajwanskou metropolí, rekapituluje autor komentáře. Vysvětluje, že cestu, kterou nyní Vystrčil uskutečnil, plánoval již jeho předchůdce Jaroslav Kubera, ale čínská ambasáda v Praze a Pekingu naklonění čeští politici se uchýlili k reakci, která hraničila s vydíráním.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

„České společnosti, jejichž představitelé navštíví Tchaj-wan, a předseda (senátu) Kubera nebudou v Číně ani čínským lidem vítáni,“ cituje Roháč z varovného dopisu čínského velvyslanectví. Americkým čtenářům přibližuje, že Kubera následně zemřel na infarkt, který podle své rodiny utrpěl právě kvůli čínskému nátlaku.

Tvrdá diplomacie Číny měla přesně opačný důsledek, než Peking zamýšlel, míní ekonom. Poukazuje, že české ministerstvo zahraničí odmítlo čínský požadavek, aby postavilo Hřiba a Kuberu do latě a Česká republika byla jednou z prvních zemí schengenského prostoru, která po vypuknutí koronavirové nákazy přestala vydávat Číňanům víza.

V květnu letošního roku pak česká a americká vláda podepsaly společnou deklaraci ohledně bezpečnosti sítě 5G, která implicitně směřuje proti čínským technologickým gigantům Huawei a ZTE, avšak krom spousty silných slov nepřišla žádná čínská odveta, upozorňuje Roháč. Deklaruje, že navzdory diametrálně odlišné velikosti obou zemí jsou hospodářské a politické páky Pekingu na Prahu v praxi nulové.

Česká republika podle ekonoma ukazuje, že cena principiálního, na hodnotách založeného přístupu k Číně není tak velká, jak zmiňují zastánci současného evropského postoje spočívajícího ve vyzdvihování „partnerství“ a „systémového soupeření“, tvrdí ekonom. Vyzdvihuje, že čínský podíl na celkových přímých zahraničních investicích v Evropě činí 1 %, což je méně než v případě Hongkongu a Singapuru.

„Češi se probouzejí. Jak dlouho bude to samé trvat zbytku Evropy?“ táže se závěrem Roháč.

Související

Dmitrij Medveděv

Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území

Dmitrij Medveděv, bývalý prezident Ruska a místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace, se 12. prosince setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Setkání bylo zarámováno jako součást mírové iniciativy, avšak zároveň poskytlo Rusku prostor pro opakování ultimativních požadavků vůči Ukrajině. Tyto požadavky v podstatě vyzývají Ukrajinu k tomu, aby se podvolila současné situaci a uznala ruskou kontrolu nad okupovanými územími.
Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Miloš Vystrčil (ODS) Česká republika

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

Zdroj: David Holub

Další zprávy