Po dvou desetiletích u moci turecký autoritářský vůdce Recep Tayyip Erdogan ví, jak pracovat s davy, jak zaujmout veřejnost a jak si zachovat silné mocenské postavení. Mezi lidmi má řadu podporovatelů, a ti si nedokáží představit, že by blížící se druhé kolo prezidentských voleb nevyhrál.
Lidé se ho na sjezdu taxikářů v Istanbulu nemohli nabažit. Podle serveru BBC ovládal dav jako dirigent orchestr. Podporovatelé jásali a tleskali, a opozici náležitě vypískali.
Shromáždění dosáhlo vrcholu, když prezident pronesl na rozloučenou: "Jeden národ, jedna vlajka, jedna vlast, jeden stát." V té době stálo mnoho stárnoucích řidičů na nohou, tleskalo a zvedalo ruku na pozdrav.
Ayse Ozdoganová, konzervativně oblečená žena v šátku, přišla se svým manželem taxikářem brzy ráno, aby si vyslechla každé slovo svého prezidenta. "Erdogan je pro mě vším," řekla s úsměvem. "Dříve jsme se do nemocnic nemohli dostat, ale teď se můžeme snadno pohybovat. Máme dopravu. Máme všechno. Vylepšil silnice. Postavil mešity. Rozvíjel zemi vysokorychlostními vlaky a podzemními linkami," dodala.
Prezidentovo nacionalistické poselství se zalíbilo mnoha přítomným. Podle Kadira Kavlioglua proto, že milují svou vlast a národ. "Kráčíme neustále za prezidentem. Jsme s ním na každém kroku. Ať už cena brambor a cibule stoupá nebo klesá, můj drahý prezident je naší nadějí," doplnil.
Jenže když šli Turci tento měsíc k volebním urnám, nehlasovali peněženkami. Ceny potravin raketově rostou a inflace dosahuje neuvěřitelných 43 %. Přesto prezident Recep Tayyip Erdogan skončil první se ziskem 49,5 % hlasů. Výsledek, který analytici nepředpokládali.
Jeho soupeř Kemal Kilicdaroglu, vůdce sekulární opozice, získal 44,9 %, což dokládá, že voliči jsou rozděleni. Proč ale Erdogana tolik lidí podporuje, navzdory hospodářské krizi a pomalé reakci vlády na katastrofální dvojité únorové zemětřesení, které zabilo nejméně 50 000 lidí?
"Myslím, že je to teflonový politik," říká profesor Soli Ozel, který přednáší mezinárodní vztahy na istanbulské univerzitě Kadir Has s tím, že z něj vyzařuje síla a Kilicdaroglu takovou vlastnost nemá."
Přesto po zklamání v prvním kole zatočil ostře doprava. Z role starostlivého dědečka se přesunul do pozice nacionalistických zastánců tvrdých rozhodnutí. "Oznamuji, že pošlu všechny uprchlíky zpět domů, jakmile budu zvolen prezidentem, tečka," řekl Kilicdaroglu na nedávném volebním shromáždění.
Jelikož jde o více než tři miliony Syřanů, kteří do Turecka uprchli před válkou, je o poselství, které má v Turecku pozitivní ohlas. Podle serveru to ale znamená, že ať už bude příštím tureckým prezidentem kdokoliv, zvítězí nacionalismus. Voliči ostatně už zvolili nejnacionalističtější a nejkonzervativnější parlament všech dob, v němž si Erdoganova vládnoucí koalice AK (Spravedlnost a rozvoj) udržela kontrolu.
Zeynep (21) a Mert (23) studují psychologii a jejich přátelství začalo v univerzitním klubu LGBTQ+, který byl už uzavřen. Ostatně průvody homosexuálů jsou zakázány od roku 2015. A situace pro ně nevypadá v budoucnu o nic lépe.
"Erdogan nás, v každém projevu, na každé akci, kterou pořádá, začal vykreslovat jako cíle. Den za dnem z nás stát dělá nepřítele," tvrdí. "To, co vláda říká, má dopad na lidi. Vidíte, jak se to odráží v těch, kteří jsou vám nejblíže, dokonce i ve vaší rodině. Pokud to bude pokračovat, co dál? Nakonec žijeme stále ve střehu a napjatí, pořád ve strachu," dodal Mert.
Zeynep stále doufá v novou éru, ale ví, že přijít nemusí. "Je mi 21 let a oni jsou tady už 20 let. Chci změnu, a pokud to neuvidím, budu smutná a vyděšená. Budou na nás útočit víc. Budou nám více upírat naše práva. Myslím, že zakážou mnohem více věcí. Ale pořád budeme něco dělat, pořád budeme bojovat," dodala.
Podle analytiků ale nejde Erdoganovi o to, že by jako autokrat zoufale lpěl na moci. "To, co by bylo zlikvidováno, je stávající systém, a to může být pro představitele režimu nepřijatelné," uvádí server Turkey Analysts.
Druhé kolo voleb se odehraje už tuto neděli a ačkoliv byl před prvním kolem hlasování podle průzkumů favoritem Kilicdaroglu, političtí analytici jsou nyní skeptičtí a předpokládají, že Kilicdaroglovy šance na porážku Erdogana nejsou velké.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , volby v Turecku , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek