Region Blízkého východu balancuje na hraně totální války, přičemž klíčovou roli hraje napětí mezi Íránem a Izraelem. Nedávné íránské raketové útoky vyvolaly nasazení amerických protivzdušných systémů v Izraeli. Někdejší bezpečnostní analytička NATO Eliška Filová pro EuroZprávy.cz varovala před dlouhodobým nebezpečím eskalace konfliktu. Podle ní Írán má možnost v blízké budoucnosti vyvinout jadernou zbraň.
Region Blízkého východu se v posledních týdnech nachází na pokraji totální války. Nedávný íránský raketový útok donutil Američany rozmístit do Izraele mobilní systémy protivzdušné obrany THAAD, aby pomohly židovskému státu s odrážením podobných útoků nejen ze strany Teheránu, ale i jeho regionálních zástupných sil, jako jsou Hizballáh nebo Hamás.
Írán a Izrael si dlouhodobě vyměňují ostrou rétoriku, Izraelci pohrozili Íráncům odvetou za již zmíněný nedávný útok. Tamní ministr zahraničí Abbás Arákčí ale Tel Aviv varoval, že útok na íránskou infrastrukturu vyvolá silnější odvetu.
Izraelci opakovaně tvrdí, že se jim v konfliktu daří likvidovat vedoucí představitele Hizballáhu a Hamásu. Ač se velká část těchto zpráv minimálně s postupem času ukáže jako pravdivá, nemusí tomu tak být ve všech případech. „Vedou si ale ve skutečnosti tak dobře, jak se prezentují? IDF tvrdí, že zabíjí mnoho bojovníků Hamásu a Hizballáhu, ale zároveň zabíjejí tisíce civilistů, což vzbuzuje podezření ohledně jejich tvrzení,“ nastínila bývalá bezpečnostní analytička NATO Eliška Filová pro EuroZprávy.cz.
Izraelské vojenské kampaně podle ní „dělají Izrael méně bezpečný tím, že vytvářejí stále větší regionální nenávisti vůči němu“. „Další generace Palestinců, Libanonců, Syřanů a mnohých dalších na tuto válku nezapomene, stejně jako Izrael nezapomene na 7. říjen,“ popsala s odkazem na loňský útok Hamásu proti Izraeli.
Důležitým faktorem ale nadále zůstává právě Írán. Obě země „mohou pokračovat ve svých výměnách raketových útoků a nájezdů proti sobě po velmi dlouhou dobu“, jak uvedla Filová. „Není logisticky proveditelné, aby jedna strana poslala proti druhé masivní množství pozemních jednotek,“ upřesnila.
„Z dlouhodobého hlediska si myslím, že Izrael bude ztrácet více a více politické podpory, a pokud jeho podporovatelé – zejména USA a Spojené království, přestanou poskytovat vojenskou pomoc, dostanou se do problémů,“ zdůraznila bývalá analytička.
Íránský přístup je do značné míry nejednoznačný, ač by Teherán zřejmě „byl po vojenské stránce připravený“. „Írán chce do určité míry ukázat svou sílu a vyslat Izraeli signál, ale ne natolik silný, aby rozpoutal úplnou válku,“ podotkla Filová.
Íránská armáda je „velmi schopná“ a v „uplynulém desetiletí zažila hodně bojů v Iráku a Sýrii“. „Jejich pozemní síly jsou obzvláště zdatné ve vedení zástupných válek. Írán je méně pokročilý v letectvu a námořnictvu, ale co se ukázalo během posledního roku, je to, že není potřeba mít masivně pokročilou armádu ve stylu americké, aby bylo možné způsobit velké problémy,“ shrnula.
Teherán skutečně hledá cesty, jak některé své nedostatky překonat. „Hutíjští povstalci v Jemenu výrazně ovlivnili námořní oblasti prováděním raketových útoků a nájezdů proti lodím a íránské raketové útoky vážně narušily izraelský vzdušný prostor. Když jste kreativní, můžete překonat své nevýhody,“ poznamenala analytička.
Kdyby Írán s Izraelem přece jen šli do otevřené války, podle Filové by „fronta vypadala hodně podobně jako nyní“. „Izrael a Írán jsou fakticky ve válce, i když to nechtějí přiznat. Izraelské a íránské speciální síly už bojují na severu Sýrie, a dokonce i v Iráku,“ upozornila.
Eskalace by tak pravděpodobně probíhala z velké části ve vzduchu, protože „ani jedna strana nemůže přímo zasáhnout druhou“, neboť neexistují žádné mořské ani pozemní cesty. „Je nepravděpodobné, že by se Egypt zapojil, vláda v Káhiře se mnohem více stará o vnitřní problémy než o připojení se k nějaké protiizraelské koalici,“ míní bezpečnostní analytička.
Pokud boje budou pokračovat, dojde podle ní k nárůstu speciálních operací v Sýrii a Iráku z obou stran. „Ale ani jedna strana nechce vysílat masivní pozemní jednotky přes jednu z těchto zemí,“ přiblížila.
Námořnictvo zřejmě nepřipadá v úvahu. „Na moři nemá ani jedna strana velkou kapacitu nebo vůli podnikat velké operace. Izraelské a íránské lodě se daleko nedostanou, aniž by narazily na mezinárodní problémy, a jejich námořnictva navíc nejsou příliš velká,“ vysvětlila Filová.
Případem o sobě samém jsou jaderné zbraně. Když se EuroZprávy.cz zeptaly analytičky, zda může Írán v dohledné době vyvinout jadernou zbraň, odvětila jednoznačně: „Ano, může.“
„Poté, co se USA stáhly z íránské jaderné dohody v roce 2017, Írán už neměl žádný důvod prokazovat jakoukoli zdrženlivost při vývoji jaderné hlavice. Teherán viděl, co USA a jejich spojenci dělají vládám, které nemají jaderné zbraně a které nemají v oblibě (Irák a Libye). Proč by vlastně neměli?“ zeptala se.
Washington má „vážnou obavu“, že by Izrael mohl zaútočit na Írán svými vlastními jadernými zbraněmi, pokud by Írán vyvinul svou vlastní. „Izrael má jaderné zbraně a není úplně jasné, k čemu jsou určeny, ale neformálně je známo, že by mohly být použity proti íránským jaderným lokalitám nebo dokonce samotnému Teheránu,“ vysvětlila analytička.
Podpora „jaderné cesty“ ze strany Spojených států „závisí na tom, zda se prezidentem stane Trump nebo Harrisová“, uzavřela Filová.
Související
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák