Západ se poučil ze vzestupu IS. A něco takového už nehodlá znovu připustit

Kábul/Washington - Už je to 15 let, co USA bojují v Afghánistánu. Povstání Talibanu však zuří dál, což nutí angažovanou vládu, aby se i nadále těžce spoléhala na zahraniční pomoc. Taliban je pro politickou stabilitu trvalá hrozba, další problémy se rodí na východě v podobě zvyšující se hrozby Islámského státu. I proto bude téměř nemožné, aby se Spojené státy z tohoto konfliktu v nejbližší době stáhly, varuje americká soukromá konzultační zpravodajská agentura Stratfor.

Schopnosti Talibanu se podle analýzy ukázaly již v prosinci 2014, kdy se chýlila afghánská mise Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil ke konci. „Cílem mise bylo přejít od protipovstalecké operace na méně intenzivní protiteroristické aktivity, díky čemuž mělo být usnadněno očekávané politické jednání s Talibanem. Ale i přes zdlouhavá mírová jednání zůstává afghánského povstání stejně nepoddajné jako dřív," varuje Stratfor.

Loni pak Taliban letními útoky zdůraznil některé z nejvíce znepokojujících bezpečnostních nedostatků afghánské vlády. „Dne 27. září se Taliban zmocnil severního města Kunduz, a i když afghánští vojáci město s pomocí amerických sil získali zpět, povstalci od té doby udržují přítomnost na severu země. Do konce roku 2015 Taliban řídil nebo měl velké zastoupení zhruba ve 30 procent afghánských okresů. Kábul ztratil dalších 5 procent svého území v první polovině letošního roku. Nyní Taliban drží přibližně jednu třetinu země - více území, než měl od doby, kdy Spojené státy svrhly v roce 2001 tamní vládu," připomíná analýza.

USA zvolily aktivnější strategii 

Sílící povstání spolu se selháním mírových rozhovorů přinutilo Washington, aby přehodnotil svou strategii v Afghánistánu. V březnu se americký generál John Nicholson stal velitelem sil USA v Afghánistánu i mise Support Resolute. Od té doby Nicholson vede aktivnější strategii, která klade důraz na útočné údery proti Talibanu, zejména na východě. Dne 9. června americký prezident Barack Obama rovněž zvýšil počet vojáků v zemi na 9800. Kromě toho oznámil , že Spojené státy v zemi nechají 8400 amerických vojáků místo aby snižovaly jejich počet na 5500 jak bylo původně plánováno.

„Afghánští vojáci opírající se o jejich americké protějšky zahájili sezonu tím, že napadli Talibanu v okrese Maiwand v provincii Kandahár. Pak přesunuli svou pozornost na východ do hornaté oblasti podél afghánsko-pákistánské hranice, kde napadli Islámský stát a bojovníky Talibanu v provincii Nangarhár. Tyto útoky, které značně podporovala americká letadla a operace speciálních sil, zatlačily zpět obě skupiny a způsobily jim těžké ztráty. Jen Islámský stát pole odhadů ztratil polovinu ze svých 3000 bojovníků v Afghánistánu během posledních šesti měsíců," píše Stratfor.

Taliban z americké strategie těží

Tato vítězství na bojišti však byla zastíněna faktem, že Taliban získal mnohem větší území jinde v zemi. Zejména se to týká provincie Helmand, strategické jižní oblasti, která je domovem početné populace Paštunů a místo výroby značného množství opia. Přes těžké americké nálety v oblasti, Taliban - který již ovládá 80 procent kraje - stabilně narušuje chod provinčního hlavního města Lashkar Gah. Povstalci tam dokonce údajně rozmístili nové komando vybavené výbavou pro noční vidění i osttřelovače s cílem usnadnit jejich postup na Helmand," uvádí analýza.

Mezitím Taliban také zahájil útoky po celé zemi zaměřené na tenčící se afghánské bezpečnostní síly, čímž stupňuje tlak na Kábul. „Taliban přitom využívá nedávno přijaté změny v americké a afghánské strategii týkající se kontrolních stanovišť. Aby mohli uvolnit síly potřebné k jejich proaktivní kampani, museli afghánští vojáci dokonce rozebrat mnoho z jejich kontrolních stanovišť. To poskytlo bojovníků Talibanu v některých oblastech příležitost přerušit hlavní cesty, izolovat dané oblasti a přinutit vesnice chycené uprostřed, aby se k nim přidaly, aniž by museli spustit nákladné přímé útoky. Taliban již tuto taktiku úspěšně aplikoval v několika provinciích včetně Uruzganu a Ghazní," vysvětluje analýza.

Západ je poučen Irákem a vzestupem IS

Dokonce i na východě, kde Taliban a Islámský stát již delší dobu bojují mezi sebou, dosáhly tyto skupiny dočasného příměří, aby mohly zaměřit své úsilí a útočit na vládu. Krátkodobé zastavení nepřátelských akcí umožnilo Talibanu soustředit se na vytlačování afghánských vojáků v provincii Nangarhár, zatímco Islámský stát rozšířil svou působnost v sousedním Kunaru. Snad ještě více znepokojivé jsou snahy Tálibanu o znovuvybudování pozic na severu. Skupina představuje hrozbu pro klíčový silniční okruh Afghánistánu, který obíhá zemi. Hrozba roste zejména v provincii Baghlan, kde se Taliban snaží odříznout část cest a omezit přístup Kábulu do severních provincií.

„Vojenští plánovači Washingtonu původně očekávali, že afghánští vojáci budou více než deset let po počáteční invazi Spojených států schopni udržet území. Ale s nestabilitou, která stále trápí sever, jih a východ Afghánistánu, jsou stále závislí na zahraničních vzdušných sílách i pomoci tak, jako když operace začala. Odchod Spojených států z Iráku - a následný vzestup Islámského státu - slouží jako odstrašující příklad zahraničním partnerům Afghánistánu. V obavě před podobným vývojem budou Spojené státy i nadále posílat vládě v Kábulu tolik pomoci, kolik bude potřebovat, aby se udržela nad vodou - i když Washington a jeho spojenci v NATO stále více touží přesunout svou pozornost jinam," dodává Stratfor.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy