Zatímco se zaměřuje na výsledky mimořádných voleb, výkyvy ve vyšetřování ruských zásahů do prezidentské kampaně v USA či aktuální tweety prezidenta Donalda Trumpa, uniká nám zřejmě probíhající rozsáhlý a důležitý posun v zahraniční politice Spojených států, konstatuje známý politický analytik Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post varuje, že Amerika vstupuje do další dekády válek na širším Blízkém východě, přičemž tentokrát mohou být tyto konflikty přinést ještě větší nestabilitu než v minulém desetiletí.
Macho instinkt vítězí nad skepsí
Podle experta Trump nastoupil do úřadu s osvěžující skepsí k americké politice vůči regionu. "Každý, kdo se dotkl Blízkého východu, dostal namláceno...dostáváme namláceno," cituje Zakria Trumpova slova z předvolební kampaně. Dodává, že magnát se ovšem považuje také za tvrdého chlapíka a na svých shromážděních opakovaně volal po "vybombardování" Islámského státu (IS).
"Nyní je v Bílém domě, obklopen množstvím generálů a jeho machistický instinkt zřejmě převládl," soudí analytik. Připomíná, že Trumpova administrativa vystupňovala vojenské operace na Blízkém východě - v Sýrii, Jemenu, Afghánistánu a Somálsku - a do více misí nasazuje stále více vojáků i letounů.
Otázkou podle odborníka zůstává, zda za tím stojí nějaká ucelená strategie. V boji s IS americké síly agresivně útočí, což má za následek velký nárůst civilních obětí v Iráku a Sýrii, zatímco americký sestřel syrského bojového letounu přinesl tento týden dramatickou eskalaci a vyslal Washington na kolizní kurz se syrským spojencem, Ruskem, přičemž hrozí otevřené americko-ruské nepřátelství, poukazuje Zakaria. Za ještě horší označuje fakt, že není jasné, jak tato agrese vůči režimu Bašára Asada přispěje k dosažení jediného deklarovaného cíle amerického angažmá v Sýrii - tedy k porážce IS.
Pokud bude Asad oslaben, je logické, že hlavní opoziční síly - různé militantní islamistické skupiny, IS nevyjímaje - posílí, zdůrazňuje expert. Konstatuje, že nesourodý postup Trumpova administrativa přiživila prohlášením, že nebojuje s Asadovým režimem a setřel byl aktem "kolektivní sebeobrany". "Pár dalších takových aktů sebeobrany a americké bojové jednotky se mohou ocitnou na syrském bojišti," varuje odborník.
V Afghánistánu Trump ponechal detaily navýšení americké přítomnosti nejméně o 4000 vojáků na ministru obrany Jimu Mattisovi a dalších vysokých vojenských velitelích, ale i uznávaní generálové mají omezenou perspektivu, připomíná Zakaria. Vysvětluje, že vojenští důstojníci mohou kupříkladu konstatovat, že dokážou dobýt kopec, ale již není jasné, zda takový krok poslouží širší americké strategii, zda lze kopec dobýt za přiměřenou cenu a zda taková se mise nerozchází s dalšími zájmy USA ve světě. To jsou podle analytika otázky, na které musí odpovídat vrchní velitel.
16 let válek
"Spojené státy jsou v Afghánistánu 16 let. Několikrát navýšily počty svých vojsk a v zemi utratily téměř bilion dolarů," shrnuje odborník. Dodává, že loni tvořila americká pomoc Afghánistánu zhruba 40% tamního HDP, Mattis nyní přiznává, že USA "nevyhrávají" a dodatečných 4000 vojáků sotva dokáže to, co nedokázalo 130.000 vojáků.
Amerika se také aktivněji angažuje v Jemenu, v konfliktu, který může sotva přispět k boji s radikálním islámským terorismem, kritizuje Zakaria. Poukazuje, že Washington prostřednictvím posledních zbrojních kontraktů dále živí saúdskoarabskou zástupnou válku proti Íránu, která vyhnala toto království fakticky do spojenectví s al-Káidou v Jemenu.
Nový saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán zřejmě v tomto konfliktu hodlá pokračovat, byť oproti očekáváním neprobíhá dobře a vyústil v humanitární katastrofu, podotýká expert. Dodává, že podle UNICEF umírá každých 10 minut jedno jemenské dítě na léčitelné nemoci a tato nejchudší země v arabském světě se změnila v pustinu, kde budou v následujících desetiletích soupeřit teroristické skupiny.
Řešení každé uvedené situace, v níž se angažují americké síly, je podle analytika spíše politické než vojenské. To platí především o Sýrii a Afghánistánu, kde mnoho regionálních mocností s velkými zájmy drží pozice a šíří svůj vliv, uvádí Zakaria. Doplňuje, že vojenská síla bez strategie či hlubokého politického a diplomatického procesu je odsouzena k nezdaru a naopak může přinést nezamýšlené konsekvence, jak ukázalo poslední půldruhé desetiletí.
Odborník tvrdí, že během kampaně se zdálo, jakoby Trump skutečně reflektoval americkou roli na Blízkém východě. "Taková slova jsou ode mne neobvyklá, ok, jelikož jsem velmi proaktivní. Ale držel bych se zpátky a říkal si: uvidíme, co se stane," cituje analytik Trumpova slova. Souhlasí s nimi a uzavírá, že po 16 letech neustálého válčení, stovkách tisíc mrtvých, miliardách utracených dolarů a stále větší regionální nestabilitě, si před dalším bombardováním či vysláním vojsk musí někdo ve Washingtonu položit otázku, co se vlastně děje.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , Irák , Afghanistán , Americká armáda (U.S. ARMY) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 1 hodinou
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.
Zdroj: Libor Novák