Novinář popsal děsivý příběh mladého rekruta IS. Může se to opakovat, varuje

Praha - Americký expert na Střední východ Frederic Wehrey ve svém článku, který čerpá z jeho knihy The Burning Shores: Inside the Battle for the New Libya, popisuje vznik buňky Islámského státu a nabírání dalších lidí, jejichž osudy publicista sledoval.

Podle amerického experta, který se specializuje na Střední východ, Fredericka Wehreyho, jehož články vycházejí v prestižních denících jako The New Yorker, The Washington Post nebo Foreign Policy, americká armáda se tiše snaží ve válkou zničené Libyi zničit buňky tzv. Islámského státu. Novinář dle svých slov mluvil s několika libyjskými úředníky, kteří se shodují, že takovýchto buněk může být zhruba 500. 

Patří k nim i vedoucí plánovači a sekce, která je odpovědná za vnější operace, logistiku a nábor. Pohybují se poblíž města Sirte a již uskutečnili řadu útoků například na konvoje, kontrolní stanoviště nebo na ropné pole. Celá organizace se sama pozvolna rekonstruuje. Podle úředníků tábor vede 38letý džihádista Malik al-Khazmi z libyjského města Bani Walid. Měl by hrát klíčovou roli ve vzestupu Islámského státu v Libyi.  

Jeden z Libyjců, kterého přijal do svých služeb, pojmenoval novinář jménem Ahmed. Potkal jej v roce 2016. Jeho cesta k džihádu koresponduje s rozpadem jeho země po pádu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Ahmed se narodil v roce 1996 a žil spokojený život v pobřežní osadě Janzur na okraji města Tripolis. Jenže poté přišel ropný boom a s ním i hromada migrantů. Janzur se nakonec rozšířil až k předměstí hlavního města, které bylo plné turistických vesnic a amerických škol, jak si přáli diplomaté.

V roce 2013 nastoupil Ahmed do prvního ročníku na univerzitě v Tripolisu. Jenže na studování nebyl moc čas. Jednak kvůli turbulencím, které se odehrávaly v Libyi, ale také kvůli povstání v Sýrii. Byla to pro něj paralela s Muammarem Kaddáfím. "My jsme trpěli a věděli jsme, že občané v Sýrii trpí taky," sdělil Ahmed novináři, proč se rozhodl bojovat na straně syrských povstalců. Poslední kapkou pro něj byl chemický útok na povstalce, kvůli kterému zemřelo několik lidí a který odsoudily téměř všechny státy včetně Ruska a USA.

Z války byl však otřesený a byl rád, že se živý vrátil zpět do Tripolisu. Jenže z války de facto neodešel. V létě 2014 probíhala v hlavním městě občanská válka mezi frakcí zvanou "Úsvit", která byla složená z milic ze západních měst pod vedením Misrata a některých čtvrtí Tripolisu a islamistů, a frakcí "Důstojnost", jež byla vedená generálním tajemníkem Khalifou Hifterem na východě, která zahrnovala síly ze západního horského města Zintan. Ahmed se připojil k milicím z Janzuru, bojoval tedy po boku "Úsvitu". V říjnu 2014 přišlo do tábora Ahmedovy jednotky sedm Libyjců. Mezi nimi byl právě Malik al-Khazmi, jenž přistoupil k Ahmedovi. "Stát se blíží do Libye. Nechceš být první? Jádro?" řekl Ahmed novináři, s čím se mu svěřil verbíř. Ahmed odpověděl ano.

Mladíka však zatkl Abdelroauf Kara, velitel speciálních bojových sil, jedné z nejsilnějších ozbrojených skupin Tripolisu. Západu se představuje jako jejich spojenec v boji proti terorismu. Jeho největší úspěch byl zadržení bratra Salmana Abediho, 22letého Brita, který se narodil libyjským rodičům, jenž se v květnu 2017 odpálil na koncertě v Manchesteru a zabil 22 lidí. Novinář se s Karou sešel, aby se mohl poprvé vidět s Ahmedem, který mu popsal svůj příběh. 

Mladíček z Islámského státu novináři potvrdil, že se chtěl přidat k Islámskému státu, ale když skládal slib, tak jej zadrželo Karovo vojsko. Chtěl být náborovým pracovníkem Islámského státu. Řekl, že si uvědomuje brutality, jakou IS páchá, ale že náboráři přišli z teologickým ospravedlněním těchto hrůzných činů. "Ukázali nám verše z Koránu a Prorokova slova," vysvětlil Ahmed. Novinář poukazuje na skutečnost, že v Libyi beztrestně vládnou milice, které se tváří jako spojenci Západu v boji proti teroristům. Upozorňuje také na příběh Ahmeda, jehož IS rekrutoval, protože takovýchto případů může být mnoho a celý cyklus s islamistickou radikální buňkou se může opakovat.  

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké) Libye Islámský stát (IS) Frederic Wehrey

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 6 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy