Izraelský úder na Írán se přiblížil? Analytik píše o bodu zlomu

NÁZOR - Více než 4 roky po podpisu smlouvy o íránském jaderném programu a 18 měsíců poté, co od ní odstoupil americký prezident Donald Trump, vystupuje Írán na půdě OSN konečně defenzivně. Tvrdí to alespoň analytik Yonah Jeremy Bob v komentáři pro server Jerusalem Post.

Bod obratu v nedohlednu

Od Trumpova rozhodnutí tři evropští signatáři smlouvy - Německo, Francie a Británie, Spojené státy - kritizovali a většinou morálně podporovali Írán, přičemž ignorovali jeho problematické aktivity v oblasti balistických raket a blízkovýchodní politiky, konstatuje Bob. Podotýká, že to se však před dvěma týdny změnilo, kdy evropská trojka nahlásila Írán Radě bezpečnosti OSN kvůli nejméně čtyřem porušení rezolucí omezujících testy íránských balistických střel.

"Je to bob obratu podobně jako v roce 2010, kdy se svět začal opět sjednocovat proti Íránu a znovu na něj uvalil globální sankce?" táže se analytik. Míní, že otevření otázky íránského raketového programu na půdě OSN z podnětu zemí EU je velmi důležitý moment, ale zdaleka ne zvrat.  

Krok je důležitý, protože může začít posunovat diplomatickou morální převahu zpět na stranu Izraele a USA, vysvětluje Bob. Dodává, že nejde o zvrat, protože dopady budou zřejmě mírnit Čína a Rusko.

Navzdory americkým sankcím, které vstoupily v platnost v srpnu 2018 a naplno se projevily letos v květnu, podpora Ruska, Číny a mnoha dalších zemí drží Írán nad vodou, poukazuje analytik. Konstatuje, že americká kampaň "maximálního tlaku" je významná, ale stále se neblíží situaci, která přinutila Teherán v roce 2015 uzavřít dohodu o jaderném programu, tedy nátlaku vycházejícím z jednomyslných sankcí OSN.

"To, co v roce 2010 umožnilo sankce OSN, byla ruská a čínská spolupráce a všechny signály ukazují, že tyto země nyní pevně stojí na íránské straně," pokračuje Bob. Deklaruje, že spolu s tím, jak se evropská trojka blíží americkým pozicím, Rusko a Čína jdou opačným směrem a sbližují se s Íránem.    

V září, poté, co Írán zaútočil na saúdskoarabské ropné rafinerie, Moskva oznámila, že v prosinci proběhne společné íránsko-ruské námořní cvičení, připomíná analytik. Dodává, že v reakci na listopadové oznámení Teheránu, že poruší již čtvrté ujednání smlouvy o svém jaderném programu, Kreml vydal prohlášení, že Írán nelze vinit s ohledem na předchozí vypovězení smlouvy Trumpem.

Rusko nemělo žádný vliv na dopis evropské trojky OSN, který odsoudil íránské raketové testy, a vrací se do 90. let, kdy výrazně usnadňovalo Teheránu jeho postup v pokročilém balistickém raketovém programu, konstatuje Bob. Doplňuje, že Moskva sice počátkem prosince ukončila spolupráci s Teheránem na jeho jaderném zařízení Fordo, avšak z ruského pohledu nešlo o důležitý projekt, ale spíše ústupek, který si vynutil Západ.

V době, kdy Rusko oznámilo ukončení spolupráce, Írán zveřejnil, že mu Moskva rozšíří úvěr v hodnotě 5 miliard dolarů, upozorňuje analytik. Deklaruje, že to nejsou kroky spojence, který mění strany jen kvůli despektu ze strany EU.

Preventivní úder ve hře

Také Čína viní ze současné patové situace spíše USA než íránské porušování smlouvy z roku 2015 a omezení na testy balistických raket, připomíná Bob. Uvádí, že Peking navenek odstoupil od několika důležitých kontraktů s Íránem, ale uzavřel mnoho dalších postranních hospodářských dohod, které udržují íránskou ekonomiku nad vodou, americkému tlaku navzdory.

"V jednu chvíli Čína omezila nákup íránské ropy téměř na nulu, ale od dubna se vrátila k 800 tisícům barelů denně," píše analytik. Dodává, že i poté, co Spojené státy ukončily v květnu sankční výjimky, Čína pokračuje v objednávkách ropy, jejichž objem neustále roste.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ruskou a čínskou podporu sankcím OSN v letech 2010 a 2012 hodnotí Bob zpětně jako šťastnou náhodu, která souvisela s kroky tehdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který odmítl mnoho ruských a čínských kompromisních myšlenek, které Írán stále stavěly do výhodné pozice oproti Západu.

Ahmadínežád také s ohledem na domácí nálady a nespokojenost s nerovným postavením Íránu v hospodářských vztazích s Ruskem a Čínou proti oběma zemím realizoval přímé politické a ekonomické kroky, poukazuje analytik. Vysvětluje, že Peking a Moskva mu proto chtěly uštědřit lekci.     

Ahmadínežád je ale již dlouho pryč a Rusko s Čínou dnes hrají vyšší hru s cílem vyvážit americký světový vliv, což znamená, že dokud Írán neudělá podobnou chybu a nerozhněvá si své zastánce, Moskva a Peking budou zřejmě vetovat jakékoliv akce OSN proti Teheránu, očekává Bob. Deklaruje, že za této situace není nadále vyloučeno, že Izrael bude muset podniknout preventivní úder na íránská jaderná zařízení.

"Teprve se uvidí, zda (jednání v OSN) poskytne větší diplomatickou záštitu pro takovou izraelskou akci, pakliže EU ohledně Íránu konečně došla k bodu zlomu," uzavírá analytik.

Související

Více souvisejících

Írán Izrael Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy