Izraelský úder na Írán se přiblížil? Analytik píše o bodu zlomu

NÁZOR - Více než 4 roky po podpisu smlouvy o íránském jaderném programu a 18 měsíců poté, co od ní odstoupil americký prezident Donald Trump, vystupuje Írán na půdě OSN konečně defenzivně. Tvrdí to alespoň analytik Yonah Jeremy Bob v komentáři pro server Jerusalem Post.

Bod obratu v nedohlednu

Od Trumpova rozhodnutí tři evropští signatáři smlouvy - Německo, Francie a Británie, Spojené státy - kritizovali a většinou morálně podporovali Írán, přičemž ignorovali jeho problematické aktivity v oblasti balistických raket a blízkovýchodní politiky, konstatuje Bob. Podotýká, že to se však před dvěma týdny změnilo, kdy evropská trojka nahlásila Írán Radě bezpečnosti OSN kvůli nejméně čtyřem porušení rezolucí omezujících testy íránských balistických střel.

"Je to bob obratu podobně jako v roce 2010, kdy se svět začal opět sjednocovat proti Íránu a znovu na něj uvalil globální sankce?" táže se analytik. Míní, že otevření otázky íránského raketového programu na půdě OSN z podnětu zemí EU je velmi důležitý moment, ale zdaleka ne zvrat.  

Krok je důležitý, protože může začít posunovat diplomatickou morální převahu zpět na stranu Izraele a USA, vysvětluje Bob. Dodává, že nejde o zvrat, protože dopady budou zřejmě mírnit Čína a Rusko.

Navzdory americkým sankcím, které vstoupily v platnost v srpnu 2018 a naplno se projevily letos v květnu, podpora Ruska, Číny a mnoha dalších zemí drží Írán nad vodou, poukazuje analytik. Konstatuje, že americká kampaň "maximálního tlaku" je významná, ale stále se neblíží situaci, která přinutila Teherán v roce 2015 uzavřít dohodu o jaderném programu, tedy nátlaku vycházejícím z jednomyslných sankcí OSN.

"To, co v roce 2010 umožnilo sankce OSN, byla ruská a čínská spolupráce a všechny signály ukazují, že tyto země nyní pevně stojí na íránské straně," pokračuje Bob. Deklaruje, že spolu s tím, jak se evropská trojka blíží americkým pozicím, Rusko a Čína jdou opačným směrem a sbližují se s Íránem.    

V září, poté, co Írán zaútočil na saúdskoarabské ropné rafinerie, Moskva oznámila, že v prosinci proběhne společné íránsko-ruské námořní cvičení, připomíná analytik. Dodává, že v reakci na listopadové oznámení Teheránu, že poruší již čtvrté ujednání smlouvy o svém jaderném programu, Kreml vydal prohlášení, že Írán nelze vinit s ohledem na předchozí vypovězení smlouvy Trumpem.

Rusko nemělo žádný vliv na dopis evropské trojky OSN, který odsoudil íránské raketové testy, a vrací se do 90. let, kdy výrazně usnadňovalo Teheránu jeho postup v pokročilém balistickém raketovém programu, konstatuje Bob. Doplňuje, že Moskva sice počátkem prosince ukončila spolupráci s Teheránem na jeho jaderném zařízení Fordo, avšak z ruského pohledu nešlo o důležitý projekt, ale spíše ústupek, který si vynutil Západ.

V době, kdy Rusko oznámilo ukončení spolupráce, Írán zveřejnil, že mu Moskva rozšíří úvěr v hodnotě 5 miliard dolarů, upozorňuje analytik. Deklaruje, že to nejsou kroky spojence, který mění strany jen kvůli despektu ze strany EU.

Preventivní úder ve hře

Také Čína viní ze současné patové situace spíše USA než íránské porušování smlouvy z roku 2015 a omezení na testy balistických raket, připomíná Bob. Uvádí, že Peking navenek odstoupil od několika důležitých kontraktů s Íránem, ale uzavřel mnoho dalších postranních hospodářských dohod, které udržují íránskou ekonomiku nad vodou, americkému tlaku navzdory.

"V jednu chvíli Čína omezila nákup íránské ropy téměř na nulu, ale od dubna se vrátila k 800 tisícům barelů denně," píše analytik. Dodává, že i poté, co Spojené státy ukončily v květnu sankční výjimky, Čína pokračuje v objednávkách ropy, jejichž objem neustále roste.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ruskou a čínskou podporu sankcím OSN v letech 2010 a 2012 hodnotí Bob zpětně jako šťastnou náhodu, která souvisela s kroky tehdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který odmítl mnoho ruských a čínských kompromisních myšlenek, které Írán stále stavěly do výhodné pozice oproti Západu.

Ahmadínežád také s ohledem na domácí nálady a nespokojenost s nerovným postavením Íránu v hospodářských vztazích s Ruskem a Čínou proti oběma zemím realizoval přímé politické a ekonomické kroky, poukazuje analytik. Vysvětluje, že Peking a Moskva mu proto chtěly uštědřit lekci.     

Ahmadínežád je ale již dlouho pryč a Rusko s Čínou dnes hrají vyšší hru s cílem vyvážit americký světový vliv, což znamená, že dokud Írán neudělá podobnou chybu a nerozhněvá si své zastánce, Moskva a Peking budou zřejmě vetovat jakékoliv akce OSN proti Teheránu, očekává Bob. Deklaruje, že za této situace není nadále vyloučeno, že Izrael bude muset podniknout preventivní úder na íránská jaderná zařízení.

"Teprve se uvidí, zda (jednání v OSN) poskytne větší diplomatickou záštitu pro takovou izraelskou akci, pakliže EU ohledně Íránu konečně došla k bodu zlomu," uzavírá analytik.

Související

Více souvisejících

Írán Izrael Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Janem Kačerem. Národní divadlo řeklo, kdy bude

Se zesnulým hercem a režisérem Janem Kačerem se lidé rozloučí příští týden v Národním divadle. Kačer, který patřil k hvězdám nové vlny českého filmu, zemřel v pátek dopoledne. Bylo mu 87 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy