Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné jablko

Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů protikoronavirových restrikcí. Uvedla to dnes podle agentury AP organizace na ochranu dětí Save the Children. Výrazný počet syrských dětí v uplynulém čtvrtroce podle ní neochutnal čerstvé ovoce.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Počet dětí ohrožených v zemi hladem v posledních šesti měsících podle Save the Children přesáhl 4,6 milionu. Téměř deset let trvající konflikt má na svědomí už více než 400.000 úmrtí a přiměl asi polovinu populace opustit domov. Válka, rozsáhlá korupce, západní sankce a ekonomická a finanční krize v sousedním Libanonu mezitím vážně poškodily syrskou ekonomiku. Ceny potravin v zemi se zvyšují a šíření koronaviru situaci dál zhoršuje.

S podvýživou se podle Save the Children v Sýrii aktuálně potýká bezprecedentní počet dětí. Podle nedávného průzkumu organizace zhruba 65 procent dětí nejedlo v uplynulých třech měsících jablko, pomeranč nebo banán. V severovýchodní Sýrii, kterou kontrolují Spojenými státy podporované Syrské demokratické síly (SDF), skoro čtvrtina dětí uvedla, že tyto druhy ovoce neměla nejméně devět měsíců, uvedla Save the Children.

Rodiče totiž často nemají jinou možnost než děti týdny krmit rýží a obilovinami místo masa, ovoce a zeleniny. Jedna z matek přiznala, že tři týdny šetřila na jediné jablko, které pak rozkrájela na pět dílků a rozdělila se o něj s rodinou, uvedla organizace. Zhruba osmině syrských dětí podle Save the Children hrozí v důsledku podvýživy doživotní následky, jako je například zastavení růstu a chronické zdravotní problémy.

Syrská vláda dosud zaznamenala více než 4100 případů nákazy koronavirem v oblastech, které kontroluje, další případy jsou hlášeny v povstalci kontrolovaných regionech na severozápadě a východě země, kde působí kurdští bojovníci. Předpokládá se však, že skutečný počet nakažených je mnohem vyšší a mnoho lidí žijících na vesnicích ani neví, že v sobě infekci mají.

Na soukromých klinikách v Sýrii test na koronavirus stojí v přepočtu skoro 1400 Kč, což je pro většinu Syřanů, jejichž průměrná mzda činí v přepočtu kolem 2300 Kč, příliš drahé. Syrská vláda denně provádí zdarma zhruba 300 testů u lidí s příznaky covidu-19.

Save the Children bude v severní Sýrii rozdělovat potravinové balíčky s čerstvým ovocem a zeleninou. Zaměřit se chce zejména na těhotné ženy a matky krátce po porodu. Organizace také poskytuje doporučení ohledně jídelníčku a vyšetření na podvýživu v dalších částech Sýrie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama