Izraelská vládní koalice se pře kvůli státnímu rozpočtu, hrozí další předčasné volby

Izraeli hrozí další parlamentní volby, které by byly už čtvrtým takovým hlasováním za méně než dva roky. Vládní koalice se totiž pře o státní rozpočet, který by měl být schválen do pondělka. Pokud se tak nestane nebo nebude přijat zákon o odkladu termínu pro přijetí rozpočtu, budou se v Izraeli automaticky konat nové volby.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Informoval o tom dnes deník The Times of Israel, podle něhož se ani dnes strany vládní koalice nepřiblížily dohodě. O hrozbě nových voleb píše dnes i deník The Jerusalem Post.

"Zbývá nám pět dní, nebuďte blázni, neruinujte Izrael," prohlásil tento týden na adresu strany Likud poslanec Zvi Hauser, autor návrhu zákona o odkladu termínu pro schválení rozpočtu.

Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua se na vládní koalici dohodla v dubnu se svým hlavním rivalem v předchozích třech volbách, aliancí Modrá a bílá vedenou Bennym Gancem, aby zažehnala další volby. V těch předchozích totiž žádná z těchto formací nebyla jasným vítězem a nedokázala sestavit vládu. Jejich lídři se mimo jiné dohodli, že se v polovině mandátu vystřídají v premiérském křesle.

Podle deníku The Times of Israel Netanjahu v neděli v místním rozhlase prohlásil, že kdyby nebylo koronavirové krize, koalice by se už zřejmě rozpadla. Deník také napsal, že Netanjahu si možná nové volby přeje, aby nemusel křeslo premiéra v listopadu 2021 předat Gancovi, který je teď ministrem obrany.

Návrh zákona o odkladu termínu pro schválení rozpočtu projednával dnes finanční výbor parlamentu, v němž spojenec Netanjahua a člen Likudu Miki Zohar citoval čtyři podmínky pro dohodu. Zahrnují mimo jiné požadavek na úpravu rozpočtu tak, by šlo více peněz pro ultraortodoxní náboženské školy a programy.

"Nevstupoval jsem do vlády, abych pracoval pro Netanjahua, ale abych pomohl Izraeli," řekl v úterý Ganc novinářům a vyzval premiéra, aby nedopustil nové volby. "Chce-li někdo stavět své vlastní zájmy nad zájmy státu a zatáhnout Izrael do dalších voleb, bude to velmi vážné a myslím, že veřejnost mu to neodpustí. Slibuji, že to nebudu já, kdo způsobí čtvrté volby," dodal Ganc.

Izraelská koaliční vláda musela od jara řešit zejména koronavirovou krizi, kterou podle mnohých nezvládla. I proto se už řadu týdnů konají v zemi protivládní protesty, které požadují odstoupení premiéra také kvůli tomu, že je obžalován z korupce a podvodů. Proces s Netanjahuem, který je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce, začal v květnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama