Jaderná dohoda ještě není mrtvá, oznámil Írán

Jaderná dohoda mezi Íránem a světovými mocnostmi ještě nebyla zrušena, přestože Írán oznámil, že již nehodlá dodržovat limity na obohacování uranu, které úmluva stanovila. Podle íránské státní agentury IRNA to dnes prohlásil náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jaderný výbuch
doporučujeme

Írán uzavřel v roce 2015 s USA, Německem, Británií, Francií, Ruskem a Čínou dohodu, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Americký prezident Donald Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program. V roce 2018 oznámil, že USA od úmluvy odstupují.

Následně Washington začal zavádět proti islámské republice sankce a loni Írán začal části dohody vypovídat. Zároveň ale Teherán evropské signatáře vyzval, aby se snažili dohodu zachovat a Írán ochránit před dopadem amerických sankcí. Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je jen pro civilní účely.

Už tak napjatá situace se nicméně vyostřila minulý týden, kdy u letiště v Bagdádu raketa Spojených států zabila velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního. Írán pohrozil odvetou a v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou z roku 2015 a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Zároveň však uvedl, že bude stále spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

"Jaderná dohoda ještě nezemřela," uvedl Arakčí. "Jsme připraveni dohodu opět plně dodržovat v závislosti na ukončení sankcí a čerpání ekonomických výhod plynoucích z dohody," doplnil.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované evropské diplomaty napsala, že evropští signatáři dohody by tento týden mohli zahájit proces, který by mohl vést k obnovení sankcí proti Íránu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama