Při výbuchu bomby v Sýrii zahynulo nejméně pět lidí

Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic dnes explodovala bomba nastražená v autě, podle Ankary zemřelo osm civilistů a 20 dalších bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že zemřelo pět lidí a 13 bylo zraněno, nespecifikovala ale, zda šlo o civilisty. Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, SOHR pachatele nezná, uvedla AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sýrie, ilustrační foto
doporučujeme

Ankara zahájila před měsícem vojenskou operaci na severovýchodě Sýrii s cílem vyhnat od svých hranic kurdské milice YPG, které považuje za teroristy a které ale spolu s USA v předchozích letech výrazně pomohly v Sýrii územně porazit organizaci Islámský stát (IS). Washington ale minulý měsíc z této oblasti na severovýchodě Sýrie své vojáky stáhl, Kurdové pak na pomoc pozvali syrskou armádu. Ta se z této oblasti stáhla před několika lety během občanské války, kdy oblast ovládly jednotky v čele s YPG.

Turecká invaze, kterou zastavilo nejprve příměří vyjednané Washingtonem a pak druhé příměří vyjednané Moskvou, pomohla Ankaře ovládnout v Sýrii území podél jihovýchodních tureckých hranic v délce asi 120 kilometrů a do hloubky asi 30 kilometrů. V této oblasti chce Turecko vytvořit podle svých slov "bezpečnou zónu", kam chce přemístit na dva miliony ze 3,6 milionu Syřanů, kteří před občanskou válkou od roku 2011 utekli do Turecka.

Operace Ankary na severovýchodě Sýrie si vyžádala životy několika desítek civilistů a vyhnala z domovů desítky tisíc lidí, zejména Kurdů. V tomto regionu totiž během občanské války vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou Damašek neuznal a v níž byly hlavní obranou silou arabsko-kurdské milice SDF, včele s YPG. Právě obavy z narůstajícího vlivu Kurdů u svých hranic vedly Ankaru k nynější operaci, na jihovýchodě Turecka totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Bagdádu zabila čtyři demonstranty, jednoho usmrtil zábleskový…

14.11.2019 11:53 Aktualizováno Irácké bezpečnostní síly dnes v Bagdádu zabily nejméně čtyři demonstranty a dalších více než 60…

Nová smršť raket. Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem zkrachovalo

14.11.2019 11:50 Aktualizováno Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho…

Rusko buduje v Sýrii vrtulníkovou základnu, na místě už jsou bitevní…

14.11.2019 09:42 Rusko na severovýchodě Sýrie u města Kámišlí na hranicích s Tureckem začalo budovat vrtulníkovou…

Zloději ropy zavinili tragédii. Potrubí vzplálo, sedm mrtvých

14.11.2019 07:36 Nejméně sedm obětí si ve středu vyžádal požár, který způsobil únik paliva z ropovodu na severu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama