Při výbuchu bomby v Sýrii zahynulo nejméně pět lidí

Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic dnes explodovala bomba nastražená v autě, podle Ankary zemřelo osm civilistů a 20 dalších bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že zemřelo pět lidí a 13 bylo zraněno, nespecifikovala ale, zda šlo o civilisty. Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, SOHR pachatele nezná, uvedla AFP.

Sýrie, ilustrační foto
doporučujeme

Ankara zahájila před měsícem vojenskou operaci na severovýchodě Sýrii s cílem vyhnat od svých hranic kurdské milice YPG, které považuje za teroristy a které ale spolu s USA v předchozích letech výrazně pomohly v Sýrii územně porazit organizaci Islámský stát (IS). Washington ale minulý měsíc z této oblasti na severovýchodě Sýrie své vojáky stáhl, Kurdové pak na pomoc pozvali syrskou armádu. Ta se z této oblasti stáhla před několika lety během občanské války, kdy oblast ovládly jednotky v čele s YPG.

Turecká invaze, kterou zastavilo nejprve příměří vyjednané Washingtonem a pak druhé příměří vyjednané Moskvou, pomohla Ankaře ovládnout v Sýrii území podél jihovýchodních tureckých hranic v délce asi 120 kilometrů a do hloubky asi 30 kilometrů. V této oblasti chce Turecko vytvořit podle svých slov "bezpečnou zónu", kam chce přemístit na dva miliony ze 3,6 milionu Syřanů, kteří před občanskou válkou od roku 2011 utekli do Turecka.

Operace Ankary na severovýchodě Sýrie si vyžádala životy několika desítek civilistů a vyhnala z domovů desítky tisíc lidí, zejména Kurdů. V tomto regionu totiž během občanské války vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou Damašek neuznal a v níž byly hlavní obranou silou arabsko-kurdské milice SDF, včele s YPG. Právě obavy z narůstajícího vlivu Kurdů u svých hranic vedly Ankaru k nynější operaci, na jihovýchodě Turecka totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Teheránu se konal obřad za zavražděného fyzika Fachrízádeho, média…

30.11.2020 13:19 Aktualizováno Na íránském ministerstvu obrany se dnes konal smuteční obřad za jaderného fyzika Mohsena…

Turecko před summitem EU opět stáhlo do přístavu průzkumnou loď

30.11.2020 12:39 Turecká loď Oruç Reis, která provádí ve Středozemním moři ve vodách nárokovaných i Řeckem průzkum…

Trumpův zeť Kushner odjede jednat do Saúdské Arábie a Kataru

30.11.2020 09:07 Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner zamíří tento týden do Saúdské Arábie a Kataru.…

Rafinérii na severu Iráku zasáhly rakety, k útoku se hlásí Islámský stát

29.11.2020 21:17 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama