Protesty v Bagdádu pokračovaly i dnes. Do ulic vyšla stovka Iráčanů

Ochranka amerického velvyslanectví v Bagdádu dnes krátce zasahovala proti stovkám Iráčanů, kteří před objektem ráno pálili americké vlajky. Lidé pokračovali v protestu, který začal v úterý a byl reakcí na nedělní americký úder na pozice jedné ze šíitských iráckých milicí. O život při něm přišlo 25 milicionářů. Na výzvu organizátorů dnes odpoledne lidé z blízkosti velvyslanectví odešli, informovala agentura AFP. Podle Reuters ale část demonstrantů na místě zůstala.

Irák, centrum Bagdádu

V úterý se dav krátce dostal do recepce amerického areálu, nicméně samotnou budovu velvyslanectví neohrozil. Účastníci demonstrace pak oznámili, že protest bude pokračovat, a před velvyslanectvím, které je nejrozlehlejším zastupitelským úřadem USA ve světě, postavili asi 50 stanů a dovezli rovněž sanitární vybavení.

Mezi demonstranty byli hlavně členové milicí zvaných Lidové mobilizační síly (PMF), které zastřešují mnoho ozbrojených skupin. Většina z nich jsou šíitské, ale v některých působí i sunnité, křesťané nebo jezídové. PMF jsou součástí irácké armády.

Dnes tato organizace vyzvala účastníky protestu, aby se rozešli, protože volání demonstrantů bylo vyslyšeno. Podle Reuters zareagovaly PMF na úterní vládní výzvu ke stažení z blízkosti velvyslanectví.

Nejradikálnější ze skupin podléhající PMF původně odmítla výzvy uposlechnout. Jde o skupinu Katáib Hizballáh, již podporuje Írán a na niž mířil americký nálet. Později se ale podle AFP podvolila i ona. Její mluvčí řekl, že se podařilo dosáhnout velkého úspěchu. "Přišli jsme až k americkému velvyslanectví, to nikdo předtím neudělal. Teď je to na parlamentu," řekl mluvčí. Lidé začali odklízet stany, které měly být využity k původně dlouhému protestu, a zamířili k východům ze střežené zóny s voláním "Vypálili jsme je". Materiál dopravený na místo odvážela nákladní auta.

Velvyslanectví je v nejpřísněji střežené zóně Bagdádu, kterou dnes iráčtí vojáci znovu uzavřeli a na vstupech obnovili prohlídky.

Ochranka ambasády ráno použila slzný plyn, když lidé začali pálit americké vlajky. Na místo přijely sanitky i policejní posily, které pomáhají udržet kordon kolem velvyslanectví.

USA nedělní nálet označují za odvetu za páteční raketový útok na iráckou vojenskou základnu, kde působí i Američané a kde jeden americký civilista přišel o život. USA z tohoto útoku viní milice Katáib Hizballáh. Americký prezident Donald Trump úterní protest v Bagdádu připsal Íránu a řekl, že Teherán za útok na velvyslanectví draze zaplatí. USA hodlají na Blízký východ poslat další vojáky. Teherán obvinění odmítá.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes kritizoval USA za nálety na Katáib Hizballáh. K Trumpovu obvinění prohlásil, že kdyby se Írán "rozhodl zaútočit na jakoukoli zemi, udělal by to přímo". Teherán si předvolal švýcarského chargé d'affaires v Íránu, který zastupuje americké zájmy, aby mu tlumočil protest proti údajnému válečnému štvaní ze strany USA.

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje