Rivlin vyzval na recepci fóra o holocaustu k boji proti antisemitismu

Izraelský prezident Reuven Rivlin na dnešní recepci, již uspořádal ve své rezidenci v Jeruzalémě, vyzval světové státníky, aby se spojili v boji proti antisemitismu. Slavnostní večeři Rivlin pořádá pro nejvyšší politiky zhruba pěti desítek států, kteří přijeli na Světové fórum o holokaustu, pořádané u příležitost 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Slavnostní shromáždění se bude konat ve čtvrtek v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad vašem.

Reuven Rivlin
doporučujeme

Rivlin vyzval pozvané hosty, mezi nimiž je i český premiér Andrej Babiš, aby se spojili proti rasismu a antisemitismu a k ochraně demokracie a jejích hodnot. "To je hlavní úkol, to je naše úloha, to je naše volba," řekl.

Dodal, že dnešní večer je věnován připomínce holokaustu a druhé světové války. "Zítra (ve čtvrtek) se shromáždíme v Jad vašemu, abychom slíbili: už nikdy víc... Historický výzkum bude ponechán na historicích, rolí politiků, nás všech, je utvářet budoucnost. Nechme historii odborníkům," řekl Rivlin. Podle izraelských novinářů tím narážel na rusko-polský spor o válečné události a o roli Polska v nich. Ruský prezident Vladimir Putin v prosinci popuzeně reagoval na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou předtím vyjádřil Evropský parlament, a obvinil Polsko z podílu na vypuknutí druhé světové války.

Do Rivlinovy rezidence bylo pozváno 250 hostů a k jejich obsluze vyčleněno 200 číšníků a členů personálu. Z kapacitních důvodů byli státníci vyzváni, aby si přivedli jenom jednoho hosta. Většinou volba padla na poradce nebo šéfy úřadů, nikoli na partnery. Všichni ostatní hosté byli obslouženi ve stanu mimo rezidenci a další stan byl postaven pro členy ochranek.

V hlavním sále hosté zasedli kolem stolu ve tvaru písmene U. Kromě Rivlina byli na recepci i premiér Benjamin Netanjahu, vůdce politického uskupení Modrá a bílá Benny Ganc a další vysocí zástupci Izraele.

Za účastníky promluví španělský král Felipe VI. a čeká se projev historika Jehudy Bauera, který má hovořit na téma antisemitismu a holokaustu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama