Saúdský král vyzval svět ke spolupráci. Jde o Írán

Saúdský král Salmán vyzval mezinárodní společenství, aby zastavilo jaderné a raketové programy Íránu i vměšování Teheránu do dění v regionu. Král ve svém každoročním projevu uvedl, že je načase zarazit "chaos a destrukci", kterou Írán vytváří, informovala agentura Reuters. Šíitský Írán je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V souvislosti s nedávnými raketovými útoky na území Saúdské Arábie, které jsou připisované Íránu, král Salmán poznamenal, že zemi nijak nepoznamenaly. Zopakoval rovněž, že Rijád je připraven se bránit. "I když bylo království terčem útoků 286 balistických raket a 289 dronů takovým způsobem, který jiná země nezažila, nijak to nepoznamenalo náš vývoj ani životy občanů," řekl král před členy svého nejvyššího poradního orgánu, šúry, dalšími členy královské rodiny a zahraničními diplomaty. Ocenil rovněž, že ropná společnost Saudi Aramco po zářijových útocích na svá zařízení rychle těžbu ropy obnovila.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs v polovině září snížily denní těžbu v Saúdské Arábii o 5,7 milionu barelů, což znamenalo zhruba o polovinu. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého v době nečekaného výpadku dodávek spoléhá více zemí. Rijád ale dokázal udržet dodávky zákazníkům na úrovních před útokem, protože čerpal surovinu ze svých obrovských zásob. Nabízel také jiné druhy ropy z dalších polí.

Mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábii panuje dlouhodobě nevraživost; státy soupeří o moc na Blízkém východě a podporují různé ozbrojené skupiny v konfliktech v Jemenu a v Sýrii. Saúdská Arábie stojí ve válce v Jemenu v čele Západem podporované provládní vojenské koalice, která bojuje proti šíitským povstalcům. Právě Írán má podle Rijádu na svědomí vyzbrojování těchto povstalců. V Sýrii zase Teherán podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Krvavé protesty v Bagdádu: 15 lidí utrpělo bodná zranění

05.12.2019 17:26 Při protivládních protestech v Iráku dnes utrpělo nejméně 15 lidí bodná zranění. Násilí propuklo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama