
Írán mohl na zabití svého generála Kásema Solejmáního odpovědět mnoha způsoby - zahájením námořní války v Perském zálivu, útoky na strategické cíle v sousedních zemích i pozemním bojem na místech, kde působí američtí vojáci. Ve svém rozboru to napsal časopis Small Wars Journal, ale nevysvětlil, proč to Teherán zatím neudělal.
Podle izraelského listu Haarec za tím mohou být finanční důvody. Íránci vypálili ve středu na základny v Iráku, kde působí Američané, 16 raket, jež způsobily jen menší materiální škody.
Haarec se zaměřil na objasnění otázky, zda je Írán v situaci, v níž si může dovolit financovat válku, ať dlouhou či krátkou.
Americký zástupce pro záležitosti Íránu Brian Hook loni tvrdil, že Írán musel kvůli obnoveným americkým sankcím snížit vojenské výdaje o 28 procent a už rok předtím je snížil o deset procent. Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI), považovaný za nejspolehlivějšího znalce vojenských výdajů ve světě, odhaduje, že Írán dal v roce 2018 na armádu 13 miliard dolarů (296 miliard korun). O rok dřív byly tyto výdaje o 9,5 procenta vyšší.
Za minulé desetiletí tak mohl Írán na vojenské účely utratit 140 miliard dolarů, ale jak píše Haarec, tento údaj může být zavádějící. Před obnovou amerických sankcí Írán výdaje zvyšoval. Podíl revolučních gard z oficiálního vojenského rozpočtu byl v roce 2017 trojnásobkem rozpočtu armády, v roce 2018 byl dvojnásobkem.
SIPRI neudává, kolik z peněz určených gardám dostávala Solejmáního jednotka Kuds, určená k operacím mimo Írán. Jisté je, že tyto peníze byly použity k financování íránských jednotek v Sýrii, Iráku a Jemenu. Libanonskému Hizballáhu je z toho poskytováno ročně 700 milionů dolarů. Revoluční gardy navíc investují do infrastruktury, výroby a služeb, takže kontrolují víc než půlku íránské ekonomiky.
Prezident Hasan Rúhání se marně snažil nekontrolovaný příjem peněz gardám omezit. Solejmáního mimořádně blízké vztahy s duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím mu zajišťovaly možnost diktovat požadavky pro svou organizaci téměř bez podmínek. Bylo to natolik výrazné, že to dráždilo i velitele gard, jemuž jednotky Kuds podléhají.
Kromě toho, že jsou gardy financovány z veřejných peněz, mají i vlastní příjmy, jejichž výši nelze odhadnout. Gardy mají v rukou mnoho ropných terminálů v Perském zálivu, řídí automobilku Chodro stejně jako mezinárodní letiště a o zisk se dělí se státem. Stejně tajemná je i výše Chameneího osobního fondu, který řídí jeho syn Modžtaba. Nedávný odhad USA je, že v tomto soukromém fondu je až 100 miliard dolarů.
Haarec upozorňuje na to, že v íránské paralelní ekonomice, v níž fungují mnohé charitativní fondy, se za léta nahromadily stovky miliard dolarů. Kde tyto peníze jsou nebo jak jsou používány, není známo.
Otázka, zda tyto fondy mohou Íránu umožnit vést válku a čelit následkům válečných škod, zůstává bez odpovědi. Říci se dá jenom to, že íránští vůdci zřejmě při plánování odvety za Solejmáního neřeší pouze vojenské kapacity své armády, ale také finanční možnosti.
Související

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
Aktuálně se děje
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
včera

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti
včera

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem
včera
Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul
Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní.
Zdroj: Tereza Marešová