Spojené státy dnes na východě Afghánistánu s pomocí bezpilotního letounu zabily dva údajné "plánovače" organizace Islámský stát-Chorásán a dalšího zranily. Oznámil to mluvčí Pentagonu John Kirby. Radikální islamistické hnutí Tálibán, které se v polovině srpna v Afghánistánu chopilo moci, letecký úder odsoudilo jako narušení afghánské suverenity. Informovala o tom agentura Reuters.
Útok dronu byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž ve čtvrtek u bran kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Z vyjádření amerického činitele není zřejmé, zda se zabití členové IS přímo podíleli na plánování tohoto útoku.
"Oba byli plánovači a spolupracovníci organizace Islámský stát-Chorásán a to je dostatečný důvod (k jejich likvidaci) sám o sobě," uvedl Kirby s tím, že nemůže sdělit jména zabitých ani přesné postavení v rámci IS. Útok podle něj schválil prezident Joe Biden.
Vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) dříve uvedlo, že úder proti členům Islámského státu USA podnikly v provincii Nangarhár. "Bezpilotní letoun Reaper, který odstartoval z Blízkého východu, zasáhl radikála v autě, v němž seděl s dalším členem Islámského státu. Oba dva byli při úderu zabiti," prohlásil armádní mluvčí William Urban. "Nevíme o tom, že by si útok vyžádal nějaké civilní oběti," dodal.
Na mrtvé civilisty ale z Dželálábádu, metropole provincie Nangarhár, poukázal kmenový stařešina Málik Adib. Ten podle agentury Reuters prohlásil, že při náletu, který se uskutečnil kolem půlnoci, zahynuli tři lidé a čtyři utrpěli zranění. "Jsou mezi nimi ženy a děti," řekl a dodal, že Tálibán si ho přizval k vyšetřování incidentu. Obyvatelé Dželálábádu uvedli, že slyšeli kolem půlnoci několik explozí. Zda výbuchy způsobil americký letecký útok, ale není jasné.
Vysoký velitel Tálibánu řekl, že v souvislosti s atentátem na kábulském letišti bylo zadrženo několik členů Islámského státu. "Vyslýchá je naše rozvědka," dodal. Letecký úder nicméně Tálibán ústy svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odsoudil jako "jasný útok na afghánské území".
Provincie Nangarhár, ležící východně od Kábulu, je považována za baštu skupiny Islámský stát-Chorásán. Předpokládá se, že se tam skrývá většina extremistů z řad této organizace, která je považována za nejnásilnější islamistickou skupinu v Afghánistánu a je nepřítelem Západu i hnutí Tálibán.
Agentura AP připomněla, že Spojené státy úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu v Kábulu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán. Americká vláda vydala v souvislosti se situací v Afghánistánu nové varování a vyzvala americké občany, aby se nezdržovali u bran kábulského letiště, protože hrozí další útoky. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že nadále existují konkrétní, věrohodné hrozby proti letišti. "Jsme připraveni na další pokusy o útok," řekl Kirby.
Od poloviny srpna, kdy se moci v Afghánistánu ujalo hnutí Tálibán, se ze země snaží přes kábulské letiště dostat tisíce lidí. V uplynulých dvou týdnech bylo z Kábulu evakuováno více než 100.000 osob. Jsou mezi nimi převážně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Spojené státy chtějí pokračovat v evakuacích do 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.
Vzdušný útok proti Islámskému státu je podle AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé atentátu na letiště se nebudou moci schovat. Zástupci Pentagonu v pátek novinářům potvrdili, že jsou připraveni na jakoukoli odvetnou akci, kterou prezident nařídí.
Související

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
USA (Spojené státy americké) , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 1 hodinou

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 1 hodinou

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 2 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 3 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 4 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 4 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 5 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 5 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 5 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 6 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 6 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 7 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 8 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera
Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.
Zdroj: Jakub Jurek