Turecká pobřežní stráž zastavila tanker. Převážel 276 migrantů, pašeráci zatčeni

Turecká pobřežní stráž v noci na dnešek zadržela u pobřeží na západě země na 280 migrantů, kteří se ukryli v tankeru a chtěli se dostat zřejmě do Řecka. Zadrženo bylo i osm podezřelých z organizování pašování lidí, informovala turecká média.

Turecká pobřežní stráž zastavila tanker s migranty
doporučujeme

Mezi 276 migranty bylo podle tureckých médií téměř pět desítek žen a šest desítek nezletilých. Několik běženců mělo podle agentury Anadolu dýchací potíže, protože byli natěsnáni v uzavřeném prostoru bez dostatečného přívodu vzduchu.

Operace pobřežní stráže a policie se uskutečnila v noci na dnešek v provincii Izmir na západě Turecka. Běženci pochází z Afghánistánu, Sýrie, Bangladéše, Íránu, ale i střední Afriky a na pobřeží dorazili z různých koutů Turecka.

Provládní deník Daily Sabah napsal, že v pondělí turecká pobřežní stráž ze tří lodí v Egejském moři zachránila 65 migrantů, jimž údajně řecká pobřežní stráž zabránila ve vplutí do řeckých vod.

Řecko zesílilo ochranu svých hranic s Tureckem - v Egejském moři i na pevnině letos poté, co koncem února Ankara oznámila, že už nebude bránit migrantům v cestě dále do Evropy a že hranice s Řeckem jsou tak pro běžence otevřené. Podle některých zdrojů turecké úřady i najímaly autobusy, jimiž tehdy svážely migranty z vnitrozemí k hranici.

Napětí na řecko-turecké hranici, kde se začátkem března shromáždilo několik desítek tisíc migrantů, opadlo po několika týdnech i díky pandemii covidu-19, kvůli níž z obav před nákazou turecká vláda uzavřela hranice.

Řecko zažilo masivní migrační vlnu z Turecka v roce 2015, kdy do EU dorazil přes milion běženců, z toho na 860.000 právě přes Řecko. Příliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda EU s Tureckem z roku 2016, v níž Ankara slíbila pomoci zastavit migrační vlnu výměnou za finanční pomoc a zrušení vízové povinnosti pro Turky. Ta dosud zrušena nebyla a také finanční pomoc považuje Ankara za nedostatečnou.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v minulosti opakovaně hrozil, že hranice otevře a přestane migrantům bránit v cestě dál do Evropy. Turecko už na svém území přijalo téměř čtyři miliony Syřanů prchajících před občanskou válkou ve své vlasti, což je více než kterákoli jiná země.

V pondělí během jednání v Ankaře se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu pohrozil, že Ankara přijme vlastní opatření vůči EU, pokud unie zavede sankce proti Turecku. O nich se hovoří v souvislosti s průzkumnými vrty Turecka ve vodách u jižní části Kypru, v níž leží Řeckem a unií podporovaná Kyperská republika. Ankara tvrdí, že z těžby plynu má profitovat i Severokyperská turecká republika, kterou ale uznává jen Turecko.

Příliv migrantů do Řecka z Turecka v první polovině letošního roku kles o polovinu ve srovnání s loňským prvním pololetím, informovalo o tom v pondělí řecké ministerstvo pro migraci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama