Zákaz vycházení by měl směřovat jen ke starým lidem, soudí expert

Izraelci nikdy nebudou spolehlivě dodržovat nařízení o izolaci, uvedl odborník na lidské chování z izraelského institutu Technion Ido Erev. Lepší než zavést ji pro celou populaci je podle něj nechat doma starší občany a mladším ročníkům umožnit vrátit se k normálnímu životu. Celoplošné přísné omezení vycházení podle něj povede k "velkému zmatku a nebude možné ho dodržet".

senioři
doporučujeme

Izraelská vláda od pondělka zvažuje zpřísnění dosavadních opatření. Kromě jiného uvažuje o zastavení veřejné dopravy, zavedení plošné karantény s výjimkami pro pracovníky vybraných profesí a o uzávěře veškerých obchodů s výjimkou potravin a lékáren.

Erev, jehož dnes citoval server The Times of Israel, ale řekl, že Izraelci každodenně po celý den doma nezůstanou. "Když chcete někoho k něčemu přinutit, podle mých znalostí musíte být velmi konkrétní. To, co dělají (vláda) nyní, úspěšné nebude. Lidé se budou moci vždy vymluvit, že jdou do práce nebo na nákup," řekl.

Podle něj by bylo daleko účinnější, kdyby se vláda namísto "izolace všech občanů zaměřila jenom na ty starší". Omezení vycházení směřují hlavně k ochraně těchto obyvatel, kterým hrozí víc než ostatním, že na koronavirus zemřou. Erev doporučuje nechat doma lidi nad 65 let a zbytku povolit volný pohyb. "Aby ekonomika nezkolabovala, je otázkou času umožnit mladým lidem vrátit se do práce," dodal.

Podle zatím nepotvrzených informací izraelské televize chce vláda zakázat vycházet mužům starším 70 let a ženám nad 65 let.

Erev je toho názoru, že není příliš smysluplné vydávat přísná opatření pro mladé a zdravé lidi, pokud budou starší občané v izolaci a chráněni před nákazou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) sice uvedla, že starší lidé s jinými zdravotními problémy jsou virem víc ohroženi než ostatní, avšak upozornila také, že podle údajů z mnoha zemí tvoří velkou část hospitalizovaných lidé ve věku do 50 let. "Vzkazuji mladým: nejste nezdolatelní. Můžete kvůli viru skončit na týdny v nemocnici a virus vás může i zabít," sdělil o víkendu šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Erev upozornil na to, že pokud budou izolační opatření v platnosti měsíce, přestanou je dodržovat i ti, kdo se jimi zpočátku řídili. Mezi lidmi převáží pocit "mě to nepotká". Za svými staršími příbuznými začnou jezdit i ti, kdo na začátku uznávali zvýšené riziko pro tuto část populace. "Je to lidská přirozenost," prohlásil Erev a přiznal, že i on, který se zabývá 30 let výzkumem lidského chování, neodolal a vešel do matčina bytu s nákupem, i když jej měl nechat u dveří.

Doporučil vládě, aby se zaměřila na rozšíření služeb pro staré občany a vybavila je personálem, který bude pravidelně testován na koronavirus. Vláda by měla také umožnit společný život stejně starým přátelům nebo sourozencům. "Je-li dvěma sestrám kolem 70 let a chtějí-li žít spolu, měl by stát zaplatit jejich otestování a jedné z nich taxi na cestu k sestře," řekl Erev. Navrhuje také, aby byly na hodinu denně ulice měst k dispozici pro procházky výhradně starým osobám a ostatní aby odešli dovnitř.

Podle Ereva budou účinná jedině tato konkrétní opatření a mladší lidé budou navíc v klidu, že je o jejich starší příbuzenstvo dobře postaráno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z chrámu Hagia Sofia bude opět mešita. Erdogan podepsal dekret

10.07.2020 16:52 Aktualizováno Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech…

V Idlibu potvrzen první případ koronaviru. Rostou obavy o migranty v…

10.07.2020 14:16 V převážně rebely ovládané severozápadní syrské provincii Idlib se potvrdil první případ nákazy…

Západním Teheránem prý zazněla exploze, úřady to odmítly

10.07.2020 10:15 Aktualizováno Na západě íránského hlavního města Teheránu byla dnes podle televize IRIB slyšet exploze. Kanál to…

Činitel OSN: V syrských táborech pro rodiny IS zemřelo 700 lidí

10.07.2020 09:25 Ve dvou táborech na severovýchodě Sýrie, kde je ve špatných podmínkách zadržováno zhruba 70.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy