Zdrcující rána pro Írán. Západ po útoku USA varuje své občany, situace je nepředvídatelná

Británie, Německo a Francie vyzvaly ke snížení napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Reagovaly tak na americký útok v Bagdádu, při kterém v noci na dnešek zahynul velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání. Francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová řekla, že francouzskou prioritou na Blízkém východě je stabilita.

Dominic Raab
doporučujeme

"Vždy jsme si byli vědomi agresivní hrozby, kterou představovaly íránské jednotky Kuds vedené Kásemem Solejmáním. Po jeho smrti vyzýváme všechny strany ke snížení napětí," uvedl v prohlášení šéf britské diplomacie Dominic Raab. "Další konflikt není v ničím zájmu," dodal.

Mluvčí německé vlády Ulrika Demmerová americký útok označila za reakci na "sérii vojenských provokací, za které je zodpovědný Írán". "Také s velkým znepokojením sledujeme íránské aktivity v regionu. Stojíme před nebezpečnou eskalací," dodala. Vláda kancléřky Angely Merkelové se podle ní pokusí o snížení napětí v oblasti.

Podle francouzské státní tajemnice de Montchalinové je francouzskou prioritou stabilita na Blízkém východě. "To, co se děje, je to, čeho jsme se obávali: napětí mezi Spojenými státy a Íránem roste," řekla de Montchalinová rádiu RTL. "Probudili jsme se do nebezpečnějšího světa. Vojenská eskalace je vždy nebezpečná," zdůraznila.

Prezident Emmanuel Macron a ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian se podle de Montchalinové nyní budou snažit navázat kontakt s nejvyššími představiteli zemí na Blízkém východě a pokusí se napětí v regionu snížit. "Naší úlohou není postavit se na jednu či druhou stranu, ale mluvit se všemi," doplnila.

Severoatlantická aliance uvedla, že situaci na Blízkém východě po smrti Solejmáního "velmi pečlivě sleduje". Za prioritu označila bezpečnost svých lidí v Iráku. "Dál přijímáme veškerá nutná opatření," dodal mluvčí NATO.

Francouzské velvyslanectví v Teheránu dnes vyzvalo francouzské občany, aby se neúčastnili žádných veřejných shromáždění. "Po smrti generála Solejmáního byly (v Íránu) vyhlášeny tři dny smutku. V této souvislosti doporučujeme francouzským občanům, aby se neúčastnili žádných shromáždění a chovali se obezřetně a zdrženlivě a nefotografovali na veřejných místech," stojí v prohlášení ambasády na twitteru.

Nizozemské ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany, aby opustili Bagdád, pokud tak mohou učinit, aniž by se vystavili nějakému nebezpečí. "Situace je nepředvídatelná," uvedla nizozemská diplomacie.

Marjam Radžávíová, šéfka předsednictva exilové íránské Národní rady odporu (NCRI) se sídlem v Paříži, Solejmáního smrt označila za "nenapravitelnou ránu" íránskému režimu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama