Byla to genocida, uznejte to. Rusko se kvůli II. světové válce obrátilo na Berlín

Rusko požaduje, aby Německo uznalo obléhání Leningradu během druhé světové války nejen za válečný zločin, ale také za genocidu.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v této souvislosti zaslalo německé diplomacii nótu, ve které kritizuje "rozporuplné řešení" minulosti.

Německé zločiny z koloniální éry jsou uznány za genocidu, zatímco nacistické zločiny proti národům Sovětského svazu během druhé světové války nejsou, zdůrazňuje se v diplomatické nótě. Dokument tvrdí, že ruská strana trvá na oficiálním uznání těchto zvěrstev třetí říše za genocidu.

Během téměř 900denního obléhání Leningradu (dnes Petrohradu) v letech 1941-1944 zemřelo přibližně 1,1 milionu lidí, mnoho z nich hladem či zimou.

Německé ministerstvo zahraničních věcí nazývá obléhání Leningradu "strašným válečným zločinem" a zdůrazňuje, že německá vláda opakovaně tento fakt zdůraznila a trvá na tomto právním stanovisku.

K připomenutí obětí 80. výročí ukončení blokády Leningradu uspořádala německá ambasáda v Moskvě několik akcí, a velvyslanec Alexander Graf Lambsdorff se setkal s přeživšími.

Ruská diplomacie vyvíjí stále větší tlak na Německo. Obvinění z genocidy jsou právně závažnější než obvinění z válečných zločinů.

Úmluva OSN o předcházení a trestání zločinu genocidy z roku 1948 stanoví, že příslušné soudy musí vynášet rozsudky za genocidu. V případech před rokem 1948 se jedná o vyrovnávání se s nimi prostřednictvím politiky, společnosti a historiografie.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí kritizuje Německo za to, že vyplatilo individuální odškodnění pouze židovským obětem blokády Leningradu. Německo odůvodňuje tento postup tím, že sovětští Židé byli zvlášť pronásledováni nacistickou rasovou politikou.

Odškodnění ostatních obětí bylo hrazeno z válečných reparací, které Německo zaplatilo po roce 1945. Od roku 2019 německá vláda financuje sociální a zdravotní pomoc pro ty, kteří přežili obléhání, jako humanitární gesto.

Nová diplomatická nóta Moskvy zdůrazňuje, že stále čeká na humanitární gesto odpovídající těmto událostem. 

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

II. světová válka Rusko Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy