Byla to genocida, uznejte to. Rusko se kvůli II. světové válce obrátilo na Berlín

Rusko požaduje, aby Německo uznalo obléhání Leningradu během druhé světové války nejen za válečný zločin, ale také za genocidu.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v této souvislosti zaslalo německé diplomacii nótu, ve které kritizuje "rozporuplné řešení" minulosti.

Německé zločiny z koloniální éry jsou uznány za genocidu, zatímco nacistické zločiny proti národům Sovětského svazu během druhé světové války nejsou, zdůrazňuje se v diplomatické nótě. Dokument tvrdí, že ruská strana trvá na oficiálním uznání těchto zvěrstev třetí říše za genocidu.

Během téměř 900denního obléhání Leningradu (dnes Petrohradu) v letech 1941-1944 zemřelo přibližně 1,1 milionu lidí, mnoho z nich hladem či zimou.

Německé ministerstvo zahraničních věcí nazývá obléhání Leningradu "strašným válečným zločinem" a zdůrazňuje, že německá vláda opakovaně tento fakt zdůraznila a trvá na tomto právním stanovisku.

K připomenutí obětí 80. výročí ukončení blokády Leningradu uspořádala německá ambasáda v Moskvě několik akcí, a velvyslanec Alexander Graf Lambsdorff se setkal s přeživšími.

Ruská diplomacie vyvíjí stále větší tlak na Německo. Obvinění z genocidy jsou právně závažnější než obvinění z válečných zločinů.

Úmluva OSN o předcházení a trestání zločinu genocidy z roku 1948 stanoví, že příslušné soudy musí vynášet rozsudky za genocidu. V případech před rokem 1948 se jedná o vyrovnávání se s nimi prostřednictvím politiky, společnosti a historiografie.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí kritizuje Německo za to, že vyplatilo individuální odškodnění pouze židovským obětem blokády Leningradu. Německo odůvodňuje tento postup tím, že sovětští Židé byli zvlášť pronásledováni nacistickou rasovou politikou.

Odškodnění ostatních obětí bylo hrazeno z válečných reparací, které Německo zaplatilo po roce 1945. Od roku 2019 německá vláda financuje sociální a zdravotní pomoc pro ty, kteří přežili obléhání, jako humanitární gesto.

Nová diplomatická nóta Moskvy zdůrazňuje, že stále čeká na humanitární gesto odpovídající těmto událostem. 

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

II. světová válka Rusko Německo

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 22 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy