Byla to genocida, uznejte to. Rusko se kvůli II. světové válce obrátilo na Berlín

Rusko požaduje, aby Německo uznalo obléhání Leningradu během druhé světové války nejen za válečný zločin, ale také za genocidu.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v této souvislosti zaslalo německé diplomacii nótu, ve které kritizuje "rozporuplné řešení" minulosti.

Německé zločiny z koloniální éry jsou uznány za genocidu, zatímco nacistické zločiny proti národům Sovětského svazu během druhé světové války nejsou, zdůrazňuje se v diplomatické nótě. Dokument tvrdí, že ruská strana trvá na oficiálním uznání těchto zvěrstev třetí říše za genocidu.

Během téměř 900denního obléhání Leningradu (dnes Petrohradu) v letech 1941-1944 zemřelo přibližně 1,1 milionu lidí, mnoho z nich hladem či zimou.

Německé ministerstvo zahraničních věcí nazývá obléhání Leningradu "strašným válečným zločinem" a zdůrazňuje, že německá vláda opakovaně tento fakt zdůraznila a trvá na tomto právním stanovisku.

K připomenutí obětí 80. výročí ukončení blokády Leningradu uspořádala německá ambasáda v Moskvě několik akcí, a velvyslanec Alexander Graf Lambsdorff se setkal s přeživšími.

Ruská diplomacie vyvíjí stále větší tlak na Německo. Obvinění z genocidy jsou právně závažnější než obvinění z válečných zločinů.

Úmluva OSN o předcházení a trestání zločinu genocidy z roku 1948 stanoví, že příslušné soudy musí vynášet rozsudky za genocidu. V případech před rokem 1948 se jedná o vyrovnávání se s nimi prostřednictvím politiky, společnosti a historiografie.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí kritizuje Německo za to, že vyplatilo individuální odškodnění pouze židovským obětem blokády Leningradu. Německo odůvodňuje tento postup tím, že sovětští Židé byli zvlášť pronásledováni nacistickou rasovou politikou.

Odškodnění ostatních obětí bylo hrazeno z válečných reparací, které Německo zaplatilo po roce 1945. Od roku 2019 německá vláda financuje sociální a zdravotní pomoc pro ty, kteří přežili obléhání, jako humanitární gesto.

Nová diplomatická nóta Moskvy zdůrazňuje, že stále čeká na humanitární gesto odpovídající těmto událostem. 

Související

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

Více souvisejících

II. světová válka Rusko Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy