CIA obdržela informace o útoku na Nord Stream tři měsíce předem od nizozemské rozvědky

Nizozemská rozvědka varovala americkou CIA před možnou sabotáží plynovodů Nord Stream tři měsíce před samotným výbuchem. Se zjištěním přišla nizozemská a německá média asi týden poté, co CIA přiznala obdržení informací od „evropského spojence“. Nyní sabotáž vyšetřují už téměř rok Němci, Dánové a Švédové.

Společné vyšetřování nizozemské veřejnoprávní televize NOS, televizního pořadu Nieuswuur (Hodina zpráv) a německých deníků Die Zeit a ARD přinesla překvapivou zprávu – nizozemská rozvědka loni varovala americkou zpravodajskou službu CIA před údajným ukrajinským plánem vyhodit do povětří plynovod Nord Stream. Podle stanice CNN mělo upozornění přijít tři měsíce před samotným výbuchem.

Tatáž stanice psala o tom, že CIA obdržela informace od „evropského spojence“, už před týdnem. „Myslím, že víte, že sabotáž plynovodu Nord Stream vyšetřují tři země – a my jsme ji v tuto chvíli nazvali sabotáží – Německo, Švédsko a Dánsko. Tato vyšetřování probíhají a opět to poslední, co budeme chtít z této tribuny dělat, je předbíhat tato vyšetřování,“ podotkl mluvčí Bílého domu John Kirby.

CNN žádala o komentář nizozemské velvyslanectví v USA i americkou rozvědku CIA, ty se ale odmítly vyjádřit. Ukrajinská vláda se rovněž neozvala.

Minulý týden Politico informovalo o možném využití území Polska coby základny pro útok. Němečtí vyšetřovatelé totiž zkoumají, proč se jachta, která měla být použita k provedení sabotáže, odchýlila do polských vod.

Průběh plavby lodi jménem Andromeda Němci zkoumali na základě nahlédnutí do rádiového a navigačního zařízení, satelitních a mobilních telefonů a také účtů Gmail.

„O ničem jsem nevěděl, na sto procent. Řekl jsem: Ukažte nám důkaz. Pokud to měla udělat naše armáda, ukažte nám důkaz,“ řekl ukrajinský prezident po odhalení cesty Andromedy. Na druhé straně Kreml uvedl, že tyto zprávy vyvolávají podezření na „anglosaské“ zapojení do výbuchů.

Němečtí vyšetřovatelé také zjistili, že útočníci použili k sabotáži látku HMX. Což je výbušnina obvykle používaná k narušování podmořské infrastruktury.Ukrajinci ani Rusové vinu nepřiznají

Zpráva přišla necelý rok po objevení netěsností ve dvou potrubích pod Baltským mořem. Ukrajina tehdy jakoukoliv odpovědnost za úniky popírala a kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského myšlenku ukrajinské účasti označila za „zábavnou konspirační teorii“. „Ačkoli mě baví sbírat zábavné konspirační teorie o ukrajinské vládě, musím říct, že Ukrajina nemá nic společného s neštěstím na Baltském moři a nemá žádné informace o proukrajinských sabotážních skupinách,“ vysvětlil tehdy poradce prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak.

Během minulého září švédské úřady varovaly kvůli netěsnostem v plynovodech Nord Stream 1 a 2, vedoucími pod Baltským mořem poblíž Švédska a Dánska. Seismologové den předtím zaznamenali podmořské exploze v blízkosti potrubí. V tu chvíli ani jeden z plynovodů nepřepravoval do Evropy zemní plyn, Rusko jeho tok prvním potrubím zastavilo několik týdnů předtím a druhý byl vyřazen ještě před svým uvedením do provozu. Oba však obsahovaly natlakovaný plyn.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová tehdy uvedla, že šlo o úmyslnou akci, nikoliv však proti Švédskému království. K tomuto závěru se posléze připojily další západní země a členské státy NATO.

Od té doby padla řada verbálních obvinění, nicméně žádné nebylo postavené na relevantních důkazech.

Související

Více souvisejících

CIA Nord Stream

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy