Čína se v tichosti mění v jadernou velmoc. Státy znervózňuje strategie "harmonického světa"

Čína prohlubuje svou jadernou sílu a zanedlouho se může stát, že americké odstrašování v regionu jihovýchodní Asie už nebude stačit na omezení vlivu Pekingu. Do ohrožení se dostane zejména Japonsko, které na USA spoléhá jako bezpečnostního garanta. Ostatní země děsí už jen konvenční síla největší komunistické země světa. 

Komunistická Čína se v rámci mezinárodní konfrontace vyhýbá otevřenému násilí. K prosazení vlivu ze zásady používá nástroje své ekonomiky (2. největší na světě po USA) a diplomatický nátlak. Je to ve shodě s dlouhodobou zahraničněpolitickou strategií tzv. harmonious world neboli harmonického světa.

Mocnosti po celém světě ale mají obavy z čínského jaderného potenciálu. Peking si delší dobu drží určitý počet zbraní (podle zprávy Pentagonu zhruba 200) a patrně hodlá dle dostupných informací jejich počet navyšovat společně s rostoucí konkurencí s Washingtonem.

Nejasná je především strategie Čínské lidové republiky, datovaná do roku 2049. Podle té chce režim dosáhnout „velkého omlazení země“. Pentagon to hodnotí jako „odhodlanou snahu o politickou a společenskou modernitu“, která bude zahrnovat „dalekosáhlé úsilí rozšíření čínské národní moci, zdokonalení jejího systému řízení a revizi mezinárodního řádu“.

Roku 2019 Peking dokonce uznal, že jeho ozbrojené síly by „měly hrát aktivnější roli při prosazování čínského cíle“. Závěry amerického ministerstva obrany tak hovoří o tom, že Čína přisuzuje své vojenské moci „stále globálnější charakter“.

Čína mnohdy k dosažení svých cílů manévruje těsně na hranici násilného konfliktu, nejčastěji se Spojenými státy, které jsou jejími největšími konkurenty. V Jihočínském moři nasazuje flotily rybářských plavidel neboli námořní milice, podporované silně vyzbrojenými loděmi pobřežní stráže. „Pomocí těchto zdánlivě civilních prostředků Čína zasahuje do zákonných práv okolních států, která jsou stanovena Úmluvou OSN o mořském právu,“ píše server The Diplomat.

Peking projevuje ochotu narušovat status quo „prostřednictvím politického tlaku a hrozeb násilím“. Jde například o sankční cla na australské víno, ječmen či hovězí maso poté, co Canberra vyzvala k nezávislému prošetření původu onemocnění covid-19. Když Japonsko zadrželo kapitána čínské rybářské lodi, který neoprávněně vnikl do jeho vod kolem ostrovů Senkaku (Čína si je nárokuje), Peking neváhal a zamezil Tokiu v přístupu k minerálům vzácných zemin.

Čínská zahraniční politika se dlouhodobě jeví jako ta, která odděluje jaderné zbraně od jiných nástrojů, jichž může využívat. Jenže rivalita se Spojenými státy zejména v oblasti Jihočínského moře „tento předpoklad ale popírá,“ píše The Diplomat. Otázkou ale je, jak dlouho potrvá, než Peking vybuduje dostatečnou jadernou sílu, aby se dokázal vyrovnat síle jaderného zastrašení Ruska či USA.

Podle úvah serveru Peking nehodlá využívat jaderné zbraně vůči státům jako Vietnam či Filipíny, jelikož tyto státy jsou dostatečně zastrašeny jeho konvenční silou. Do pravého ohrožení se v důsledku násilné konfrontace může dostat především Japonsko. Díky vyrovnávání sil s USA může Čína ohrozit okolní státy jadernými zbraněmi, protože právě tyto spoléhají na vliv Washingtonu, a to i ten jaderný.

Dosud se všechny krize odehrávaly v situaci, kdy USA měly jasnou jadernou převahu. Okolnosti se ale postupně mění a hrozí, že Peking přestane vnímat hrozby ze strany Washingtonu coby důvěryhodné. „Prostředí, v němž dojde k budoucí velmocenské krizi, bude tedy zásadně jiné než v minulosti,“ uzavírá The Diplomat.

Související

Více souvisejících

Čína Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy