Čína prohlubuje svou jadernou sílu a zanedlouho se může stát, že americké odstrašování v regionu jihovýchodní Asie už nebude stačit na omezení vlivu Pekingu. Do ohrožení se dostane zejména Japonsko, které na USA spoléhá jako bezpečnostního garanta. Ostatní země děsí už jen konvenční síla největší komunistické země světa.
Komunistická Čína se v rámci mezinárodní konfrontace vyhýbá otevřenému násilí. K prosazení vlivu ze zásady používá nástroje své ekonomiky (2. největší na světě po USA) a diplomatický nátlak. Je to ve shodě s dlouhodobou zahraničněpolitickou strategií tzv. harmonious world neboli harmonického světa.
Mocnosti po celém světě ale mají obavy z čínského jaderného potenciálu. Peking si delší dobu drží určitý počet zbraní (podle zprávy Pentagonu zhruba 200) a patrně hodlá dle dostupných informací jejich počet navyšovat společně s rostoucí konkurencí s Washingtonem.
Nejasná je především strategie Čínské lidové republiky, datovaná do roku 2049. Podle té chce režim dosáhnout „velkého omlazení země“. Pentagon to hodnotí jako „odhodlanou snahu o politickou a společenskou modernitu“, která bude zahrnovat „dalekosáhlé úsilí rozšíření čínské národní moci, zdokonalení jejího systému řízení a revizi mezinárodního řádu“.
Roku 2019 Peking dokonce uznal, že jeho ozbrojené síly by „měly hrát aktivnější roli při prosazování čínského cíle“. Závěry amerického ministerstva obrany tak hovoří o tom, že Čína přisuzuje své vojenské moci „stále globálnější charakter“.
Čína mnohdy k dosažení svých cílů manévruje těsně na hranici násilného konfliktu, nejčastěji se Spojenými státy, které jsou jejími největšími konkurenty. V Jihočínském moři nasazuje flotily rybářských plavidel neboli námořní milice, podporované silně vyzbrojenými loděmi pobřežní stráže. „Pomocí těchto zdánlivě civilních prostředků Čína zasahuje do zákonných práv okolních států, která jsou stanovena Úmluvou OSN o mořském právu,“ píše server The Diplomat.
Peking projevuje ochotu narušovat status quo „prostřednictvím politického tlaku a hrozeb násilím“. Jde například o sankční cla na australské víno, ječmen či hovězí maso poté, co Canberra vyzvala k nezávislému prošetření původu onemocnění covid-19. Když Japonsko zadrželo kapitána čínské rybářské lodi, který neoprávněně vnikl do jeho vod kolem ostrovů Senkaku (Čína si je nárokuje), Peking neváhal a zamezil Tokiu v přístupu k minerálům vzácných zemin.
Čínská zahraniční politika se dlouhodobě jeví jako ta, která odděluje jaderné zbraně od jiných nástrojů, jichž může využívat. Jenže rivalita se Spojenými státy zejména v oblasti Jihočínského moře „tento předpoklad ale popírá,“ píše The Diplomat. Otázkou ale je, jak dlouho potrvá, než Peking vybuduje dostatečnou jadernou sílu, aby se dokázal vyrovnat síle jaderného zastrašení Ruska či USA.
Podle úvah serveru Peking nehodlá využívat jaderné zbraně vůči státům jako Vietnam či Filipíny, jelikož tyto státy jsou dostatečně zastrašeny jeho konvenční silou. Do pravého ohrožení se v důsledku násilné konfrontace může dostat především Japonsko. Díky vyrovnávání sil s USA může Čína ohrozit okolní státy jadernými zbraněmi, protože právě tyto spoléhají na vliv Washingtonu, a to i ten jaderný.
Dosud se všechny krize odehrávaly v situaci, kdy USA měly jasnou jadernou převahu. Okolnosti se ale postupně mění a hrozí, že Peking přestane vnímat hrozby ze strany Washingtonu coby důvěryhodné. „Prostředí, v němž dojde k budoucí velmocenské krizi, bude tedy zásadně jiné než v minulosti,“ uzavírá The Diplomat.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 33 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák