Amsterdam - EU čelí hned několika vážným hrozbám. Kromě nepolevující migrační krize a britského referenda o dalším setrvání v unii je zde ještě něco. Na počátku dubna budou Nizozemci v plebiscitu rozhodovat o asociační dohodě s Ukrajinou.
"Asociační dohoda jen byla ve špatnou chvíli na špatném místě," řekl ČTK Pietr Cleppe z bruselského analytického střediska OpenEurope. Euroskeptici, kteří referendum vyvolali - a poprvé k tomu využili možností nového zákona, platného teprve od loňského léta - podle něj potřebovali k napadnutí evropské politiky nějakou konkrétní unijní smlouvu. A je jim v zásadě jedno, že tím mohou vykolejit snahu této východoevropské země opustit ruskou oběžnou dráhu a sblížit se se zeměmi EU.
"Chtějí debatu o Evropě, vadí jim, jak bylo finančně zachraňováno Řecko i postup establishmentu po nizozemském 'ne' evropské ústavě v roce 2005," vysvětlil Cleppe.
Referendum se uskuteční 6. dubna na základě petice, kterou loni během pár týdnů podepsalo mnohem více než 300.000 lidí, kteří jsou k tomu potřeba. Organizátory byli euroskeptický think-tank Forum pro demokracii, satirické webové stránky Geenstilj.nl a hnutí, které v zemi dlouhodobě prosazuje referendum o celkovém setrvání v unii.
Nizozemská legislativa, podle které se bude o ukrajinské dohodě rozhodovat, hlasování o odchodu z unie nedovoluje. Platí také, že referendum není právně závazné, parlament by k jeho výsledku měl ale "přihlížet" ve chvíli, kdy voličská účast přesáhne 30 procent.
Jak upozorňuje Schout, pro nizozemskou vládu i parlament by ale bylo politicky neúnosné ignorovat výsledek vůbec prvního podobného referenda. "Takže vláda i parlament nejspíš výsledek přijmou," míní.
Pro Nizozemsko může být situace o to paradoxnější, že je v první polovině letošního roku předsednickou zemí EU. Nedávný průzkum uveřejněný koncem ledna v listě De Volksrant ukázal, že proti asociační dohodě by se vyslovilo 55 procent dotázaných. Opačně by v referendu v té chvíli hlasovalo 44 procent. V prosinci byl ale rozdíl mezi oběma tábory ještě výraznější.
Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera může nizozemské "ne" spustit krizi "kontinentálních rozměrů". V rozhovoru s nizozemským listem NRC dal šéf evropské exekutivy jasně najevo, že by Holanďané neměli z hlasování dělat otázku širší než je samotná dohoda.
Cleppe z OpenEurope ale upozorňuje, že vláda premiéra Marka Rutteho by mohla v případě, že nizozemští občané v hlasování ukrajinskou asociační dohodu odmítnou, padnout právě ještě v době unijního předsednictví.
Vládní strany, jejichž chování bude pečlivě hlídat opozice včetně euroskeptiků okolo Geerta Wilderse, musí ve svém rozhodování jak naloží s výsledkem hlasování zohlednit i to, že zemi příští rok čekají parlamentní volby.
"Možná nebudou chtít jít proti americké politice na Ukrajině a rozhodnou se opět veřejné mínění nezohlednit, ale to by jen ještě více posílilo protievropské a antisystémové nálady," míní Cleppe.
Související
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země
Nizozemí , EU (Evropská unie) , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě