Nová hrozba pro EU: Nizozemské referendum může spustit krizi "kontinentálních rozměrů"

Amsterdam - EU čelí hned několika vážným hrozbám. Kromě nepolevující migrační krize a britského referenda o dalším setrvání v unii je zde ještě něco. Na počátku dubna budou Nizozemci v plebiscitu rozhodovat o asociační dohodě s Ukrajinou.

"Asociační dohoda jen byla ve špatnou chvíli na špatném místě," řekl ČTK Pietr Cleppe z bruselského analytického střediska OpenEurope. Euroskeptici, kteří referendum vyvolali - a poprvé k tomu využili možností nového zákona, platného teprve od loňského léta - podle něj potřebovali k napadnutí evropské politiky nějakou konkrétní unijní smlouvu. A je jim v zásadě jedno, že tím mohou vykolejit snahu této východoevropské země opustit ruskou oběžnou dráhu a sblížit se se zeměmi EU.

"Chtějí debatu o Evropě, vadí jim, jak bylo finančně zachraňováno Řecko i postup establishmentu po nizozemském 'ne' evropské ústavě v roce 2005," vysvětlil Cleppe.

Referendum se uskuteční 6. dubna na základě petice, kterou loni během pár týdnů podepsalo mnohem více než 300.000 lidí, kteří jsou k tomu potřeba. Organizátory byli euroskeptický think-tank Forum pro demokracii, satirické webové stránky Geenstilj.nl a hnutí, které v zemi dlouhodobě prosazuje referendum o celkovém setrvání v unii.

Nizozemská legislativa, podle které se bude o ukrajinské dohodě rozhodovat, hlasování o odchodu z unie nedovoluje. Platí také, že referendum není právně závazné, parlament by k jeho výsledku měl ale "přihlížet" ve chvíli, kdy voličská účast přesáhne 30 procent.

Jak upozorňuje Schout, pro nizozemskou vládu i parlament by ale bylo politicky neúnosné ignorovat výsledek vůbec prvního podobného referenda. "Takže vláda i parlament nejspíš výsledek přijmou," míní.

Pro Nizozemsko může být situace o to paradoxnější, že je v první polovině letošního roku předsednickou zemí EU. Nedávný průzkum uveřejněný koncem ledna v listě De Volksrant ukázal, že proti asociační dohodě by se vyslovilo 55 procent dotázaných. Opačně by v referendu v té chvíli hlasovalo 44 procent. V prosinci byl ale rozdíl mezi oběma tábory ještě výraznější.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera může nizozemské "ne" spustit krizi "kontinentálních rozměrů". V rozhovoru s nizozemským listem NRC dal šéf evropské exekutivy jasně najevo, že by Holanďané neměli z hlasování dělat otázku širší než je samotná dohoda.

Cleppe z OpenEurope ale upozorňuje, že vláda premiéra Marka Rutteho by mohla v případě, že nizozemští občané v hlasování ukrajinskou asociační dohodu odmítnou, padnout právě ještě v době unijního předsednictví.

Vládní strany, jejichž chování bude pečlivě hlídat opozice včetně euroskeptiků okolo Geerta Wilderse, musí ve svém rozhodování jak naloží s výsledkem hlasování zohlednit i to, že zemi příští rok čekají parlamentní volby.

"Možná nebudou chtít jít proti americké politice na Ukrajině a rozhodnou se opět veřejné mínění nezohlednit, ale to by jen ještě více posílilo protievropské a antisystémové nálady," míní Cleppe.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí EU (Evropská unie) Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy