Slovenská pravice vládu nesestaví. Podaří se to Ficovi?

Bratislava - Pravicové strany na Slovensku nevytvoří širokou koalici, která by byla jedním z řešení patu po parlamentních volbách v zemi. Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která sehrává klíčovou roli při vzniku nového kabinetu, dnes odmítla případnou koalici s dalšími pěti stranami pravého středu. V reakci na rozhodnutí SNS jedna z pravicových stran, Most-Híd, večer změnila svůj dosavadní odmítavý postoj k povolebním jednáním se sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Právě Fico coby předseda vítězné strany v parlamentních volbách dostal jako první pověření hlavy státu k sestavení nového kabinetu. Až na SNS ale povolební vyjednávání se Směrem-SD další parlamentní strany původně odmítly.

"Pokud nebude úspěšné první (kolo) jednání, Slovenská národní strana bude kontaktovat prezidentskou kancelář a bude ji informovat, že raději upřednostní vládu odborníků," řekl novinářům předseda SNS Andrej Danko po sněmu své strany. Dodal, že je rovněž připraven znovu se ucházet o důvěru voličů v předčasných volbách, pokud jednání o nové vládě skončí neúspěšně.

V reakci na případnou širokou koalici šesti stran pravého středu včetně SNS Danko řekl, že "vytváření hybridů by bylo ztrátou času". Dodal, že lídr pravice, předseda liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík, který zahájil vlastní neoficiální jednání o vzniku široké pravicové koalice, nedokáže zaručit vznik stabilní vlády. "Sulík není celou pravicí. Je tam množství hybridních seskupení, jejichž chování nedokáže předpovídat ani jasnovidec. Já takové hazardy odmítám, protože by to bylo neodpovědné," uvedl.

Danko současně upřednostnil spolupráci SNS s levicovým Směrem-sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. "Nacházím ve Směru prvky sebereflexe. Jeví se mi, že mohu pravicovou politiku prosadit i v této kombinaci," řekl Danko, kterého dnešní sněm SNS potvrdil ve funkci předsedy strany.

SNS a Směr-SD ale nemají potřebnou většinu ve sněmovně a ostatní strany dosud odmítaly jednat s Ficovou stranou o sestavení vlády. Jednotný postoj bloku pěti stran pravého středu k povolebním jednáním se sociálními demokraty ale po kongresu SNS narušila strana Most-Híd, která zastupuje početnou maďarskou menšinu a která má ve svých řadách také zástupce většinového obyvatelstva.

"Jsme ochotni jít na jednání (se Směrem-SD), pokud dostaneme pozvánku," řekl novinářům předseda strany Most-Híd Béla Bugár po večerním zasedání předsednictví své strany. Most-Híd zároveň vybídl Směr-SD, SaS, SNS a stranu Síť, aby byly připraveny přijmout kompromisy, které jsou podle něj nezbytné pro vznik stabilní vlády.

Případná trojkoalice Směru-SD, SNS a strany Most-Híd by měla ve 150členné sněmovně přesnou polovinu křesel. Pozorovatelé bezprostředně po volbách zmiňovali možnost, že by tato trojice stran mohla přibrat ještě novou stranu Síť.

Politologové již po zveřejnění výsledků parlamentních voleb na Slovensku, které se konaly před týdnem, hovořili o volebním patu a zmiňovali možnost vypsání předčasných voleb. Do sněmovny se dostalo až osm stran a hnutí včetně krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, s níž ostatní strany vyloučily povolební spolupráci. Volby sice vyhrál Směr-SD, výrazně ale ztratil. Strana premiéra Fica přišla o pohodlnou většinu ve sněmovně, která jí v roce 2012 umožnila sestavit jednobarevný kabinet.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko ČSSD Andrej Danko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 9 minutami

před 36 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy