Amsterdam - Nizozemci půjdu ve středu k volebním urnám, aby v referendu vyjádřili svůj názor na asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou. Případné "ne" může být podle analytiků chápáno jako další výraz rostoucího euroskepticismu.
Hlasování, které pro vládu v Haagu není přímo právně závazné, může zkomplikovat konečnou ratifikaci od ledna prozatímně uplatňované smlouvy i související dohody o volném obchodu.
Odpověď "ne" by byla paradoxem. Holanďané by se "protievropsky" vyslovili v době, kdy jejich země předsedá osmadvacítce. Středa tak bude pro vládu premiéra Marka Rutteho jedním z "definujících momentů", míní Adriaan Schout z Nizozemského institutu mezinárodních vztahů.
Vědomy si toho jsou i unijní špičky. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker letos varoval, že holandské odmítnutí dohody by mohlo vést ke "kontinentální krizi" a destabilizaci. Obavy dává najevo i Kyjev.
Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes novinářům řekl, že referendum je vnitřní věc Nizozemska. Dohodu o přidružení Ukrajiny k EU a a související obchodní dohodu podle něj zatím ratifikovalo 27 zemí unie a souhlasil také Evropský parlament. "Vnitřní ratifikační procesy jsou v kompetenci členských zemí," podotkl.
Někteří odborníci ale upozorňují, že organizátorům referenda v první řadě o Ukrajinu ani nešlo. "Asociační dohoda jen byla ve špatnou chvíli na špatném místě," řekl nedávno ČTK Pietr Cleppe z bruselského analytického střediska OpenEurope. Dohoda EU a Ukrajiny prohlubuje politické i hospodářské vazby bloku a východoevropské země, neznamená však přímou pozvánku ke členství v unii.
Euroskeptici, kteří referendum vyvolali, poprvé využili možností zákona platného teprve od loňského léta. Hlasovat v něm je možné o konkrétní unijní smlouvě a ukrajinská dohoda byla prvním takovým dokumentem.
Referendum se uskuteční na základě petice, kterou loni během pár týdnů podepsalo mnohem více než potřebných 300.000 lidí. Organizátory byly satirické webové stránky Geenstilj.nl a hnutí jako je Forum voor Democratie (Fórum pro demokracii), která v zemi dlouhodobě prosazují referendum o celkovém setrvání v unii.
Ani pokud by země svou ratifikaci vzala zpět, neznamenalo by to nejspíš konec celé dohody, na Nizozemsko by se ale například nemusely vztahovat ty její části, které jsou v kompetenci unijních zemí. Referendum vládu v Haagu nezavazuje přímo k tomu, aby prosazovala likvidaci celé ukrajinské dohody v Bruselu, tedy na evropské úrovni.
Při rozhodování voličů bude ve středu zřejmě spíš než detaily konkrétní dohody s Kyjevem hrát roli celková atmosféra v Evropské unii, která má trvalé potíže zvládat například migrační krizi.
Pozorovatelé připomínají, že odmítnutí sbližování s Ukrajinou může být vnímáno jako přitakání konfrontační politice Ruska. "Putin je ústředním tématem kampaně, snažili jsme se, aby to bylo zřejmé," citoval například nedávno server Politico.eu Joshuu Silvestra, jednoho ze zakladatelů kampaně StemVoor (Hlasujte Ano). Určitou roli tak může sehrát i příběh letu MH17, předloni sestřeleného nad východní Ukrajinou. Z 298 obětí byly skoro dvě stovky nizozemských občanů.
Související
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země
Nizozemí , EU (Evropská unie) , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě