Boj o uprchlíky teprve začal, zní z Budapešti

Budapešť - Maďarsko prohrálo soud, ale tím konflikt neskončí, prohlásila země v pondělí. Naopak boj v otázkách uprchlické krize na rovině politické debaty teprve začíná, tvrdil na pondělní tiskové konferenci v Bruselu Zoltán Kovács, který je mluvčím premiéra Viktora Orbána.

Evropská unie sledovala, jak se zachová Slovensko a Maďarsku poté, co soud jejich žalobu ohledně přerozdělování uprchlíků zamítl. Česká republika, Maďarsko i Polsko nyní čelí soudní žalobě kvůli odmítání kvót. "Maďarsko jako členský stát Evropské unie bude respektovat rozhodnutí soudu," řekl Orbán v rádiovém rozhovoru. "Ale to nic nezmění na naší politice, uprchlíky odmítáme i nadále."

Probíhající debata si klade za cíl hlavně solidárnost států se zeměmi, jako je Itálie a Řecko, které již několik let čelí extrémnímu náporů žadatelů o azyl. "Víme o plánech Unie na trvalé přerozdělování a jasně říkáme ne," prohlásil Kovács. Podle něj se nyní u soudu také ukázalo, kdo má větší moc - zda Evropská komise či členské státy.

Maďarská vláda se v otázce uprchlíků těší i veřejné podpoře. Skoro tři čtvrtiny Maďarů, přesněji 72 procent dotázaných, v průzkumu společnosti Szazadveg, uvedlo, že vláda by v boji proti povinnému přerozdělování uprchlíků podle kvót měla pokračovat, a to i v případě, že soud maďarskou žalobu odmítne. Pouze 22 procent dotázaných usoudilo, že Maďarsko by se mělo podřídit rozhodnutí soudu. Průzkum se podle agentury MTI uskutečnil počátkem září, ještě před ohlášením soudního rozhodnutí.

Související

Více souvisejících

Maďarsko uprchlíci EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy