Po týdnu stráveném večer, co večer nad očekáváním, jak dopadne hlasování britské sněmovny, se ukazuje, že čím více jsou britští poslanci zdrceni, tím jsou více odhodláni jít dál a dál. Ale proč? V sázce nejsou totiž jenom miliardy, ale i samotná rovnováha Evropy, píše rakouský liberálně-pravicový deník Die Presse.
Máme nad brexitem zoufat, nebo se tomu jenom smát?
Je to možná trochu „šibeniční humor", ale pojďme do toho, vybízí autorka. Po dalším týdnu se může člověku nad stavem brexitu buď: „zoufat", nebo se zkrátka „jenom smát", píše Betinna Steinerová, komentátorka listu Die Presse. Dosud „jemně vyladěná hra" sil v Evropské unii (EU), ale i vztahy k „dlouho obdivovanému ostrovu", se zdají být vniveč.
Protože po tom, se stalo ve Velké Británii například ve středu večer, nesvědčí to ani tak o „šílenství", není to ale ani výrazem „chaosu". Bylo to vlastně „hluboce očekávané" a vlastně i „normální", domnívá se Die Presse.
„V Dolní komoře prostě sedí lidé, kteří nechtějí brexit. Ostatní lidé brexit chtějí, ale ne takhle. A další část si myslí, že by to tak mohlo být, ale že to není nejlepší řešení, jaké může vlastně Spojené království dosáhnout. A všechny tyto skupiny nesouhlasí s dalším postupem," píše. Názorové spektrum se pohybuje od nového referenda až po neregulovaný brexit. Je to až tak absurdní?
Říkají Britové jenom: „Ne. Ne. Ne. Ne. Ne. Ne. Ne. Ne?"
Co jiného se stalo, než: „Ne. Ne. Ne. Ne. Ne. Ne. Ne. Ne?" jak to pyšně nazval britský deník The Guardian? Matematicky je to prostě nemožné. A je to naprosto iracionální. Ale, nabízí otázku komentátorka, opravdu si myslíte, že jakýkoliv jiný parlament by se rozhodl racionálně?
„Jak bychom mohli například porazit Rakušany?" ptá se. „A co to znamená? Pro každého něco jiného," dodává. „Pokud jde o otázku, jakým způsobem si vybrat, lze často nesouhlasit, i když je to v zásadě stejný názor," míní. A když už jsme u toho, pokračuje, měli bychom jako Rakušané třeba „lepší" premiérku, než Theresu Mayovou? Je zkrátka nemožné obviňovat podle Die Presse neúspěch „celého systému", ani „prudce obviňovat" jednotlivce.
Bylo by to „absurdní", myslí si, a příklad britské premiérky to podle ní ukazuje velmi jasně. Jistě, Theresa Mayova se dopustila „kvadratury kruhu", nebo, jak to řekla Hugovi Rifkindovi, novináři listu The Times, „snažila se dát Britům ponorku ze sýra, protože jim byla ponorka ze sýru slíbena".
Premiérka Mayová má možná nejblíže k „ponorce vyrobené ze sýra" - ale je to ona, jež nyní musí Britům vysvětlit, že nemohou dostat nic lepšího. „Pokud uspěje se svým posledním kaskadérským kouskem, odejde do historie jako nervozně vyhlížející vyjednavač, který se obětoval za svou víru. Pokud ne, odejde jako žolík. Horský hřeben (k přechodu) je úzký, velmi úzký a my bychom si toho měli být vědomi dříve, než se pustíme do hromadného škodolibého smíchu," domnívá se komentátorka.
Jaké poučení z toho všeho vlastně plyne? Patrně to, tvrdí autorka, že „člověk nemůže jednoduše odpovědět na otázky ve složitých systémech", a to ani „ano" nebo „ne", alespoň ne s těmi velkými NE, neřku-li s těmi rovnou obrovskými. Neexistuje podle ní žádná „snadná cesta", přinejmenším ne tak dlouho, dokud existují tak „odlišná přesvědčení", a to nejen v britské Dolní komoře nebo v rakouském parlamentu, ale i v populaci zde a tam - a nakonec všude.
„Parlamentní demokracie a její struktury jsou složité, vyvažují různé zájmy, integrují diametrálně protichůdné světonázory, takže tyto struktury jsou komplikované, těžkopádné, protože nemají v zásobě rychlá rozhodnutí - a jsou plná rozporů," soudí. „Je snadné přijít s myšlenkou, jak jerozbít," domnívá se, „ale trosky stále nebudou dobré k budování nových struktur: je to navíc únavné a vyžaduje to čas." A co to znamená?
„Což znamená, že bychom neměli věřit těm, kteří nám slibují sýrovou ponorku. Neměli bychom ani chtít ponorku ze sýra," uzavírá komentátorka Die Presse.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie , Rakousko , Media
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 1 hodinou
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 2 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 3 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 3 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.
Zdroj: Libor Novák