Doslova pět minut po dvanácté hledá britská Theresa Mayová novou cestu, jak ven z pasti zablokovaného brexitu. Poprvé se pokouší prolomit cestu řešením, jež by šlo napříč stranami. Řešení ale přináší i nová rizika, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.
Nečekaný Mayové manévr
Chtělo by se říct: konečně! Britská vláda se nemůže dlouhodobě dostat přes brexit, ale „tempo hlasování" v Poslanecké sněmovně v pondělí večer dostatečně potvrdilo, že alternativní možnost nemůže pocházet z parlamentu. Žádná variant totiž opět nezískala většinu.
Pouze jedenáct dní před konečnou lhůtou, kterou stanovila Evropská unie (EU) se ukazuje „extrémní rozsah" paralýzy politiky ve Spojeném království. „V této riskantní situaci se předsedkyně vlády, jež se dostala do omezené roli diváka, opět snaží dostat moc zpět do vlastních rukou," píše švýcarský list. V úterý večer překvapivě oznámila, že se posadí společně s opozičním vůdcem Jeremym Corbynem a vypracuje s ním „společný plán". Na základě toho by mohla vzniknout většina v dolní komoře parlamentu a mohlo by dojít i ke sjednocení vystoupení z EU k 22. května.
„Theresa Mayová konečně udělala to, co mnozí její kritici dlouho požadovali: jako vůdce menšinové vlády, kterou opustily části její strany, se vzdala snahy vyjít z tvrdé linie brexitu, kterou prosazují konzervativci z její strany," píše komentátor Beat Bumbacher. „Místo toho teď zamířila k opozičním poslancům. Zřejmým cílem je spojit novou většinu v dolní komoře s pomocí umírněných konzervativců a velké části labouristických poslanců, kteří stále souhlasí se smlouvou o odstoupení," shrnuje komentář základní politický manévr.
Bez tohoto celého úsilí by bylo celé odstoupení ale patrně definitivně odsouzeno k neúspěchu. Záměr spojit se s labouristy na principech následných jednání o budoucích vztazích s EU se zdá být předvídatelné.
Hrozí otočení politického systému? Vznikne „velká koalice"?
Tento plán je ale zároveň „politickým činem", který by v nejhorším případě mohl skončit i „otočením stranického systému" ve Velké Británii. Skutečnost, že Theresa Mayová na to není ještě připravena, ukazuje především to, jak daleko byla dosud vůči takové možnosti uzavřena.Řešení je podle Neue Zürcher Zeitung velmi netypické, a premiérka na sebe bere „značné riziko", první ze tří, jež by to mohlo vést i k rozkolu v samotné Konzervativní straně, té straně, která byla po desetiletí jejím „politickým domovem". Zatěžkávací zkouška, které byla její strana vystavena, je nyní u Mayové zatlačena až do krajnosti, míní list.
Jakou cenu má ale spojenectví s Jeremym Corbynem? Toto je v pořadí druhé riziko, jež spočívá v reakci samotného labouristického vedení. Zatím Jeremy Corbyn důsledně vystupoval jako opoziční vůdce s cílem Theresu Mayovou a její vládu pokud možno porazit v novýchvolbách. Nyní mu Mayová nenabízí nic menšího než „velkou koalici".
„To se v britském politickém systému nepředpokládá a historicky k tomu došlo pouze s jednou výjimkou ve válečných časech," připomíná švýcarský list. „Koneckonců, tento přístup signalizuje, že Mayová uznala závažnost situace a je připravena zahodit tradiční stranicko-politické principy přes palubu," soudí list. „Zda ale dokáže odstranit nedůvěru ze strany labouristů, musí nejprve ukázat," dodává.
Třetím rizikem je postoj EU. Britská politika se v současné době v problematice brexitu neuvěřitelně babrá a jednání se táhne, rozhodnutí se odkládá „znovu a znovu". Na summitu EU příští týden by konečně mohlo padnout „závazné rozhodnutí". „Jinak hrozí havárie a nezadržitelně chaotický brexit," soudí švýcarský komentář.
A jaký může EU vystavit Velké Británii účet? „Méně než tři roky po referendu se Británie ocitá v Bruselu v redukované roli prosebníka. Tragická bilance," uzavírá Neue Zürcher Zeitung.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 1 hodinou
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.
Zdroj: Libor Novák