Vznikne v Británii „velká koalice"? Londýn se dostal do role prosebníka v Bruselu, soudí švýcarský list

Doslova pět minut po dvanácté hledá britská Theresa Mayová novou cestu, jak ven z pasti zablokovaného brexitu. Poprvé se pokouší prolomit cestu řešením, jež by šlo napříč stranami. Řešení ale přináší i nová rizika, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

Nečekaný Mayové manévr

Chtělo by se říct: konečně! Britská vláda se nemůže dlouhodobě dostat přes brexit, ale „tempo hlasování" v Poslanecké sněmovně v pondělí večer dostatečně potvrdilo, že alternativní možnost nemůže pocházet z parlamentu. Žádná variant totiž opět nezískala většinu.

Pouze jedenáct dní před konečnou lhůtou, kterou stanovila Evropská unie (EU) se ukazuje „extrémní rozsah" paralýzy politiky ve Spojeném království. „V této riskantní situaci se předsedkyně vlády, jež se dostala do omezené roli diváka, opět snaží dostat moc zpět do vlastních rukou," píše švýcarský list. V úterý večer překvapivě oznámila, že se posadí společně s opozičním vůdcem Jeremym Corbynem a vypracuje s ním „společný plán". Na základě toho by mohla vzniknout většina v dolní komoře parlamentu a mohlo by dojít i ke sjednocení vystoupení z EU k 22. května.

„Theresa Mayová konečně udělala to, co mnozí její kritici dlouho požadovali: jako vůdce menšinové vlády, kterou opustily části její strany, se vzdala snahy vyjít z tvrdé linie brexitu, kterou prosazují konzervativci z její strany," píše komentátor Beat Bumbacher. „Místo toho teď zamířila k opozičním poslancům. Zřejmým cílem je spojit novou většinu v dolní komoře s pomocí umírněných konzervativců a velké části labouristických poslanců, kteří stále souhlasí se smlouvou o odstoupení," shrnuje komentář základní politický manévr. 

Bez tohoto celého úsilí by bylo celé odstoupení ale patrně definitivně odsouzeno k neúspěchu. Záměr spojit se s labouristy na principech následných jednání o budoucích vztazích s EU se zdá být předvídatelné. 

Hrozí otočení politického systému? Vznikne „velká koalice"?

Tento plán je ale zároveň „politickým činem", který by v nejhorším případě mohl skončit i „otočením stranického systému" ve Velké Británii. Skutečnost, že Theresa Mayová na to není ještě připravena, ukazuje především to, jak daleko byla dosud vůči takové možnosti uzavřena.Řešení je podle Neue Zürcher Zeitung velmi netypické, a premiérka na sebe bere „značné riziko", první ze tří, jež by to mohlo vést i k rozkolu v samotné Konzervativní straně, té straně, která byla po desetiletí jejím „politickým domovem". Zatěžkávací zkouška, které byla její strana vystavena, je nyní u Mayové zatlačena až do krajnosti, míní list.

Jakou cenu má ale spojenectví s Jeremym Corbynem? Toto je v pořadí druhé riziko, jež spočívá v reakci samotného labouristického vedení. Zatím Jeremy Corbyn důsledně vystupoval jako opoziční vůdce s cílem Theresu Mayovou a její vládu pokud možno porazit v novýchvolbách. Nyní mu Mayová nenabízí nic menšího než „velkou koalici".

„To se v britském politickém systému nepředpokládá a historicky k tomu došlo pouze s jednou výjimkou ve válečných časech," připomíná švýcarský list. „Koneckonců, tento přístup signalizuje, že Mayová uznala závažnost situace a je připravena zahodit tradiční stranicko-politické principy přes palubu," soudí list. „Zda ale dokáže odstranit nedůvěru ze strany labouristů, musí nejprve ukázat," dodává. 

Třetím rizikem je postoj EU. Britská politika se v současné době v problematice brexitu neuvěřitelně babrá a jednání se táhne, rozhodnutí se odkládá „znovu a znovu". Na summitu EU příští týden by konečně mohlo padnout „závazné rozhodnutí". „Jinak hrozí havárie a nezadržitelně chaotický brexit," soudí švýcarský komentář. 

A jaký může EU vystavit Velké Británii účet? „Méně než tři roky po referendu se Británie ocitá v Bruselu v redukované roli prosebníka. Tragická bilance," uzavírá Neue Zürcher Zeitung.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Velká Británie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 2 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho

V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy