Hrůzné činy? Pro teroristy z IS jedině "hybridní mezinárodní trestní soud"

Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří se dopustili hrůzných zločinů. S odvoláním na čtvrteční vyjádření nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka o tom informovala agentura AP.

Blok zřízení tribunálu navrhl na jednání Rady bezpečnosti OSN, které bylo věnováno tématu ochrany civilistů v konfliktech. Blok zdůraznil, že je zapotřebí ukončit beztrestnost za porušování mezinárodních lidských práv a humanitárních zákonů. Zdůraznil, že příslušníci IS, kteří se dopustili hrůzných zločinů, by měli být postaveni před "hybridní mezinárodní trestní soud", a to nejlépe v zemi, kde zločin spáchali.

"Jsem si vědom komplexních překážek na naší cestě za tímto cílem...Musíme ale mít na paměti, že spravedlnost je základním předpokladem pro trvalý mír a bezpečnost," uvedl Blok s tím, že Nizozemsko na toto téma zorganizuje jednání na úrovni ministrů na okraj každoročního setkání světových lídrů na Valném shromáždění OSN v září.

Islámský stát byl na vrcholu moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80.000 lidí. V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii.

Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl IS poražen až letos 23. března. Přestože teroristická organizace už nekontroluje v Iráku a Sýrii žádné území, nadále páchá krvavé útoky. Zločiny IS po sobě zanechaly hluboké jizvy. Radikálové zotročili tisíce žen z irácké menšiny jezídů, zatímco muže zabili. Brutální vraždy Američanů a dalších cizinců, které IS zajal, šokovaly celý svět, stejně tak jako shazování údajných homosexuálů ze střech.

Rezoluci RB OSN, kterou podpořilo 60 států a která požadovala, aby se zločiny syrského konfliktu zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC), v květnu 2014 vetovalo Rusko a Čína. Pokus o prosazení podobné rezoluce by se podle agentury AP i nyní setkal se stejným osudem.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Nizozemí OSN

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda

Jihoafrická vláda oznámila, že neposkytne pomoc asi 4 000 nelegálním horníkům, kteří se nacházejí v uzavřeném dole v provincii North West. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy