Brusel/Praha - Znečištění vzduchu je na mnoha místech Evropy včetně České republiky nadále nebezpečně vysoké a má za následek předčasná úmrtí či ekonomické ztráty spojené s nižší úrodou. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Emise některých škodlivých látek podle ní v Evropě v posledních desítkách let klesly, hodnoty jiných ale klesají mnohem pomaleji. Může za to vyšší počet aut s dieselovými motory a rovněž chování domácností, které ve snaze ušetřit topí místo plynu dřevem.
Zpráva hodnotí kvalitu ovzduší v Evropě v období let 2002 až 2011. Špatná byla podle ní situace u mikroskopických částic a ozonu. Škodlivým koncentracím těchto látek bylo v evropských městech během tří let do roku 2011 vystaveno až 98 procent obyvatel, tvrdí EEA, která se v tomto hodnocení opírá o přísnější, ale nezávazné normy Světové zdravotnické organizace (WHO).
Evropská unie má mezní hodnoty pro tyto látky mírnější. I tak ale denní prahové hodnoty EU pro jemné částice v roce 2011 překročilo 22 evropských zemí včetně Francie, Německa nebo České republiky. Česko patřilo v tomto druhu znečištění ovzduší dokonce k nejhorším. Koncentrace jemných částic menších než 2,5 mikrometru, zde byla podle zprávy na několik místech vyšší, než stanovovaly cílové hodnoty pro předešlý rok. K podobným zjištěním experti došli také v Bulharsku, ve Francii, Itálii, Polsku a na Slovensku.
"Je to důsledek chybné politiky zejména posledních vlád v České republice i jejich neschopnosti změnit legislativu tak, aby motivovala největší znečišťovatele k investicím do nových, čistších technologií," sdělil ČTK expert Asociace ekologických organizací Zelený kruh Daniel Vondrouš.
Typickým příkladem je podle Vondrouše poslední novela zákona o ovzduší, kde bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nedokázal prosadit vládní návrh, který by tuto motivaci zaručoval.
Pokud jde o území České republiky, z nákresů vyplývá, že z hlediska částic menších než deset mikrometrů byla situace nejhorší v oblasti Ostravska a na severozápadě Čech.
Evropští regulátoři by měli navrhnout přísnější unijní limity na mikročástice a další znečišťující látky. Podle agentury Reuters by se návrhy mohly objevit do konce roku.
Astma, rakovina plic a selhání srdce
Nemocnost, jako důsledek zhoršení kvality ovzduší, je stále aktuálnějším tématem. Čekárny jsou plné pacientů s alergiemi a astmatem. Zejména u dětí je to problém číslo jedna. Astmatem trpí na celém světě více než 300 milionů lidí.
V České republice žije asi 840 tisíc astmatiků, z toho je přitom asi 120 tisíc dětí mladších 14 let. Až šest tisíc českých dětí přitom trpí "obtížně léčitelným astmatem". U dospělých lidí znečištění ovzduší zvyšuje možnost výskytu nádorových onemocnění, aterosklerózy či vzniku diabetu a urychluje proces stárnutí. Rodí se děti s nižší porodní váhou nebo s určitými funkčními nedostatečnostmi, které se projevují zvýšenou nemocností nejen v dětství, ale také ve středním věku. Například zvýšeným výskytem hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění, určitého typu cukrovky.
Odborníci z univerzity ve skotském Edinburghu se zaměřili na dvanáct zemí včetně Spojených států nebo Číny a analyzovali data z desítek studií mapujících výskyt oxidu uhelnatého, siřičitého a dusičitého, dále množství sazí ve vzduchu a ozonové znečištění. Získané hodnoty pak porovnali s údaji o hospitalizovaných pacientech se srdečním selháním, při němž srdce ztrácí schopnost efektivně pumpovat krev. Podle Americké kardiologické asociace zhruba polovina lidí trpící touto komplikací umírá do pěti let, napsal server tyden.cz.
Dánští vědci se zaměřili na rakovinu plic a překvapivě konstatovali, že žádná hladina znečištění není bezpečná, dokonce ani ta legální. Data ze sedmnácti zemí o 300 tisíci lidech posbírána během třinácti let ukázala, že přes dva tisíce osob vystavených ve městech znečištěnému prostředí zemřelo na rakovinu plic.
Související
Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší
Má být ekologická kriminalita trestná? Studie odhalila názor valné většiny lidí
Ekologie , Smog , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
včera
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
včera
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
včera
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
včera
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
včera
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
včera
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
včera
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
včera
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
včera
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
včera
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
včera
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
včera
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
včera
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
včera
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
včera
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
včera
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
včera
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
včera
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
včera
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
Ledovka mohla ve středu ráno překvapit chodce i řidiče na některých místech. Meteorologové vydali výstrahu, ve které varují před zmíněným jevem na Českomoravské vrchovině a v části Jihomoravského kraje.
Zdroj: Jan Hrabě